28.07.2013 16:10:52
Okunma: 6507
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Emek dostu Aziz Başkan

İzmir’deki toplu sözleşme görüşmeleri İzmir Belediyesini ve benim sevgili başkanımı yeniden Türkiye gündemine oturttu. Değerli ve yetenekli alt kadroları ve başkanımın, uzak görüşü ve ekonomideki (ticarette) engin deneyimine rağmen işçiler belediye önünde herhalde, İzmir tarihinde ilk kez bu denli ağır protestolarda bulundu.
 
Aylardır süren görüşmeler sendikanın zaman, zaman uyarıları, iş bırakmaları ciddiye alınmayınca durum bu raddeye geldi. Olayları İzlerken hala anlayamadığım sendikanın “son giren işçiler 950 TL maaş alıyor” diyip bugünde örnek bordroları, güvenlik personelinin karşı çıkmasına rağmen belediyenin duvarlarına astılar, Aziz başkan, “en düşük işçi maaşı 1300 – 1500 TL” gibi açıklamalarda bulundu.
 
Nasıl bir hesap hatası var kim hatalı hesaplama yapıyor anlayamadım.
 
Yüksek Hakim Kuruluna ilk müracaat ne zaman yapıldı? 
 
Ne kadar zamandır orada bekliyor? 
 
Bildiğim kadarıyla 9 kişiden oluşan Yüksek Hakim Kurulu’nda iki işçi temsilcisi var. Aynı sendikadan olmasa bile Disk gibi büyük bir sendikanın böylesi önem verdiği sözleşme görüşmelerinde Yüksek Hakim Kurulunu izlememesi bana manidar geldi.
 
Bugün konuştuğum, %40 eksikle çalıştığını söyleyen bir bayan İZENERJİ çalışanı “abla başkanın altındaki Mercedes arabayı görüyorsun genel sekreterlerin bindiği arabaları sizler yazdınız, bunları toplasan bize vereceği zamma göre kıyaslasan çıkan sonuç bizleri acı, acı gülümsetmenin ötesine gider mi.” Dedi.
 
Bir başka çalışanda bizlerin cesurca doğruları yazdığımızı söyleyip “tomalara suyu bedava verenler, işçiye para vermeye gelince havayı gösteriyor.” Dedi.
 
Konuştuklarımızı burada yazmaya kalksam, köşem bin bir gece hikâyelerine döner. Anlayacağınız bir dokundum bin ah işittim.
 
Amacım kimseyi eleştirmek değil,  doğruları yazmak istemem. 
 
Eski bir belediye başkanıyla görüştüğümde, bana böyle sözleşmelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerinin her zaman birkaç puan üzerinde zam vermiştir dedi.
 
Anlaşılan bu sefer tersi oldu. İlçe belediyelerinde sözleşmeler davullar çalınarak kutlandı. İşçiler sevinçten güldü.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde ise ıslıklarla protesto edildi. İnsanlar üzüntüsünden ağladı, karşılarında, işçi dostu başkanlarını bulamadılar.
 
DEVİRMİ DEĞİŞTİ, YOKSA İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDE BİR ŞEYLERMİ TERS GİDİYOR? YORUMU SİZLERE BIRAKIYORUM.   
 
Bu arada, İzmir büyükşehir Belediyesi avukatı Canan Mut’un kızı, Özge Mut Atılgan’ın özel kalem müdürlüğü hayırlı olsun.
 

Etiketler:

Misafir - 29.07.2013 10:57:15

  • MİSAFİR
  • BAŞKAN GİYDİRİLMİŞ ÜCRETLERDEN BAHSEDİYOR.KURNAZLIK YAPIYOR NET YÖVMİYEYİ SÖYLESİN. YEMEK,YOK,EĞİTİM,GİYİM VS. LERİN TOPLAMINI SÖYLÜYOR.AYIPTIR GÜNAHTIR YAZIKTIR İNSANLARIN GÖZÜNÜN İÇİNE BEKE BAKA YALAN SÖYLENMEZ SOSYAL HAKLARI SÖYLEMEDEN KONUŞ BAŞKAN.
  • Misafir - 28.07.2013 20:18:12

  • misafir
  • GÖRENDE SENİ, İŞÇİ DOSTU SANIR,AKP BELEDİYELERİNDE EZİLEN SÖMÜRÜLEN SENDİKASIZ YÜZBİNLERİ NEDEN YAZMIYORSUN. AYLARCA MAAŞINI ALAMAYAN BELEDİYE İŞÇİLERİ VAR, YAZSANA ONLARI.HER AYIN 7.SİNDE MAAŞI YATAN, İŞ GÜVENCESİ MEVCUT KAÇ BELEDİYE ÇALIŞANI KALDI, YAZABİLİRMİSİN. SENİN DERDİN AZİZ İŞÇİYİ KULLANMA.
  • Yazarın Diğer Yazıları