15.08.2013 16:29:40
Okunma: 4234
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
EXPO kaçıyor, biz peşindeyiz

 

EXPO Yönlendirme Kurulu’na 2020 EXPO kapsamında yapılan harcamaları bilgi edinme kapsamında sorduk.

“EXPO 2020 bilgi edinme Hakkı Kapsamında değildir” cevabı geldi.  
 
Bilgi Edinme Yasası incelendiğinde; “Kişilerin her konuda, özellikle kendilerini doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren konularda bilgi edinmeleri, neler olup bittiğini, öğrenmeleri en doğal haklarıdır. Anayasa’da yer aldığı şekli ile “Egemenlik kayıtsız şartsız milletin” olduğuna göre, milleti oluşturan bireylerin, kamu kurumlarının aldığı karar ve işlemleri öğrenmeleri ve onları denetlemeleri için, bu işlemler hakkında bilgi sahibi olmaları gereklidir.
 
Bu yasaya dayanarak, 29.12.2012 Tarihinde Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na itirazımızı yaptık.
 
21.01.2013 Tarihinde, Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunun 9 Kurul üyesinin oybirliği ile verdiği cevap şöyle: “EXPO 2020 bütçesi 60 milyon TL ve bu paralar “kamu idareleri ve bunların bağlı ve ilgili veya ilişkili kuruşlar ve bu kuruluşların elinde bulunan her türlü birlik, şirket, enstitü, teşebbüs, fon vb kuruluşların faaliyetleri 4982 sayılı kanunun uygulanacağı anlaşılmaktadır. 4982 sayılı kanun kapsamında EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Başkanlığınca başvuru sahibine verilmelidir.”
 
Ne değişti de, EXPO’NUN itirazı üzerine, pardon yanlış karar verdik denildi. 
 
Oysa bizler çok masumane soru sormuştuk, EXPO gezilerine ödenen paralar, çalışanlara ödenen ücretler, reklam giderleri… EXPO Bütçesi kamu kurumlarından oluşturuluyorsa harcanan paraların nereye gittiğini öğrenme hakkımız vardır.
Eninde sonunda, bu paralar nereye gittiğini öğreneceğiz, bizler çok sabırlıyız!
 
Madem açıklanması halinde, ülke menfaatine zarar gelecek, şunun şurasında ne kaldı oylamaya, oylama sonunda öğreniriz, zaten idare mahkemesinde açacağımız davanın sonuçlanması hemen hemen aynı tarihe denk gelecektir.
 
Madem, 2020’yi öğrenemedik, bu kez 2015 EXPO Bütçesi için sorularımızı yönelttik:  
 
“İzmir yeni bir EXPO adaylığına hazırlanmaktadır. Bir önceki EXPO adaylık süreci bütçesi önemlidir. Dolayısı ile bir önceki bütçenin ayrıntılı dökümü nedir? Çalışanlara ödenenler, gezilerde harcananlar ne kadardır. Bu gezilere kim hangi amaç doğrultusunda davet edilmiştir. Geçtiğimiz dönem harcamalardan geriye para kalmış mıdır? Kaldı ise nerelere harcanmıştır? Bu bilgi için ek süreye gerek yoktur. Çünkü tüm bilgiler 3 yıl öncesine dayanmaktadır. 2023 yılında ilk büyük 10 ekonomi içinde olmayı planlayan Türkiye Cumhuriyeti tüm bu bilgiye istatistikî olarak mutlaka sahiptir.”
 
Yanıt alabildik mi? HAYIR!
 
Pardon kimin parasını kimden gizliyorsunuz, bu milyonlarca paralar babanızdan mı miras kaldı? 
 
EXPO kaybedildiğinde, elde kalan paralara, ne olur sorusuna cevap ise;”Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulu toplantısında İzmir’in adaylığının kabul edilmemesi durumunda ise Yönlendirme Kurulu'nun hesaplarında bulunan tutarlar ile taşınırlar, kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere İzmir İl Özel İdaresi ve İzmir Büyükşehir Belediyesine üç ay içerisinde eşit olarak devredilir” diye resmi gazetede yayınlanmış.
 
Biz de merak ediyorduk İzmir Büyükşehir Belediyesi Balkan Konserleri’ne bu kadar büyük bütçeleri nereden buluyor diye… Meğer kaynak EXPO imiş.
 
EXPO 2020 kaybedildiğinde, İzmir’i muhteşem konserler bekliyor…
 
Evet 2015 EXPO kaybedildi, milyonlarca liradan, İl Özel İdaresi’ne ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, ne kadar paralar aktarıldı, merak ediyoruz. Bu soruları sizler adına elbet soracağız. Cevap verilir mi verilmez mi bilemeyiz. Ancak dedim ya bizler çok sabırlıyız, bekleriz işimiz gücümüz ne? 
 
EXPO 2015 ve EXPO 2020 toplam bütçesi neredeyse 120 milyon TL, bu paralar sokağa mı atıldı? 
 
Bizler kararlıyız bu paraların her bir kuruşunu sorgulayacağız! 
 
 

Etiketler:

Misafir - 15.08.2013 23:23:22

  • Hakkı
  • Biz de bekliyoruz Nivent Hanım, sizinleyiz!
  • Yazarın Diğer Yazıları