08.07.2014 23:34:45
Okunma: 4604
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Hangi birini yazsam, şaşırdım!

 
Uzunca bir süre köşe yazısı yazamadım, takibini yaptığımız dosyalar beni oldukça yordu. 2010 yılından beri takibini sürdürdüğümüz dosyalar sırasıyla açılmaya başladı. Her bir dosya üzerinde uzun süren çalışmalarımız en nihayetinde, birer birer neticelenmeye başladı.
 
Ama ne fayda, değişen pek bir şey olmuyor, sadece bir süreliğine yanlışı yapan kişiler de panik havası oluyor, sonrasında, “aman be kardeşim bu güne kadar hangi bitmiş tesis ruhsat eklerine uygun değil diye yıkılmış” deniliyor. 

Yıkım ihalesine çıkılır, kimse katılmıyor diye yıllarca üzerine yatılır..,
 
İsterseniz bir hatırlayalım, neler oluyor! 
 
Kaçak konuma düşen alışveriş merkezi, çarçabuk ilçe belediyesinin, meclis gündemine alınıyor oybirliği ile yeni plan onanıyor ve birkaç gün içinde, büyükşehir meclisine iniyor, orada da haydi bütün eller havaya deniliyor oybirliği ile plan onanıyor.

Yüksekliği mi aşmış, hoop plan notu değişiyor. Bir bakıyorsunuz, yükseklik mükseklik kalmamış.
 
Ne güzel değil mi?
 
Yüksekliği halleden alışveriş merkezi, bu kez de yoğunluğu artıralım, nasıl olsa bir şey olmuyor diyor, bu kez de yoğunluk artırıyor.
 
Bu kez de yoğunluk yüzünden kaçak konuma düşüyor. Hemen, yandaki arazi satın alınıyor ve tevhid (birleştirme) yapılmak suretiyle, bu konuda aşılıyor. Oysaki kaçak konuma gelen, bitmiş bir binayı tevhid yöntemi ile kaçak konumdan çıkaramazsınız, değil mi?
 
Bu yazımda neden olamayacağını içeren kanun maddelerini sıralamak istemiyorum yoruldum.
 
Bu arada kimse havlu attığımı sanmasın, şimdilik diyorum!
 
Yasalar yönetmelikler var, var olmasına da. Kimsenin dikkatini ya çekmiyor, ya da görmezden geliniyor.  
 
Plan notu değişiklikleri, sadece alışveriş merkezi ile sınırlı olduğunu zannetmeyin, kaçak konuma düşen otel içinde birçok yönetmelikler değişiyor,
 
Yola tecavüz etmiş, ne olur ki, yüksekliği aşmış ne olur ki? Deniliyor.
 
Bunu yapanlar istihdam sağlıyor, iş veriyor aş veriyor, yüzlerce kişi çalışıyor. 
 
Ya kendi kazandıkları?
 
Yasa ve yönetmeliklere, uygun yapsa iş aş veremeyecek mi?
 
Ya kaçak konutlara ne demeli, yükseklik aşılıyor, yoğunluk aşılıyor, niye hakkınıza razı gelmiyorsunuz?
 
Ya kaçak yapılara göz yuman yetkililer sizler ne yapıyorsunuz? 
 
Hadi diyelim onlar istihdam yaratıyor ya sizler ne yaratıyorsunuz?
 
Bu örnekleri yazmaya kalksam roman olur demeyeceğim, her birini ayrı ayrı bıkmadan usanmadan yazacağım, ya onlar yasa ve yönetmeliklere uyacak ya da ben çekip gideceğim. 
 
Ben gitmeyeceğime göre, onlar er geç bir şeylerin değiştiğini anlayacaklar..,
 
Gelecek yazımda, YILDIZHAN OTEL’in son durumunu enine boyuna yazacağım. Sonrasında, ORKİDE PLANI, ARKAS, DOĞUŞ, İDEA EVLERİ, OPTİMUM ALIŞVERİŞ MERKEZİ aklıma gelmeyen bir çok dosyayı sizlere aktaracağım.     
 

 

Etiketler:

Misafir - 09.07.2014 23:49:01

  • nereye kadar
  • Nivent Hanım. Yazın, yazın. Yazdıklarınızda çok da haklısınız. Kamunun malına tecavüz edip iş veriyorum, ekmek veriyorum teranesine sığınmanın son günlerde milletin anası hakkındaki sözleriyle popüler bir iş adamının söylediklerinden ne farkı var! Ancak yazdıklarınız nereye kadar, ne değişecek?! Bizim hiç ümidimiz yok!
  • Yazarın Diğer Yazıları