22.12.2016 16:20:03
Okunma: 13746
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Hayalet bir projeden bahsediyor olabilir miyiz?

 

İzmir’in namı değer “Utanç Çukuru” bunca yıl orada duruyordu!
 
Kimse orada tehlike var demiyordu!
 
Sonrasında, 2016 yılının başlarında “Utanç Çukuru” el değiştirdi.
 
Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, projeyi Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar’dan oluşan konsorsiyumla birlikte gerçekleştirip, 750 milyon liralık yatırım yapacaklarını açıkladı.
 
Merak ettik, TMSF Başkanlığı’na sorduk, ÇED Dosyasına sunulan tapu LİVAMİNE üzerinde %20’si diğer hissedarlar nerede diye!
 
Gelen cevap beni daha da şaşırttı, “19.01.2016 tarihinde saat 11.00_de gerçekleştirilen ihalede, Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü, Fon Kurulunun onayına sunulmak üzere Livamine Madencilik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye 80.000.000.-USD bedelle ihale edilmiştir. Konuya ilişkin olarak Kamuyu Aydınlatma Platformuna 25.03.2016 tarih ve 3941 sayılı yazımızla bildirim yapılmıştır. Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü ihalesi, Fon Kurulu'nun 24.03.2016 tarih ve 2016/43 sayılı kararıyla onaylanmıştır." 
 
Anladık ki burası sadece FOLKART Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak’ın da ortaklığı olan LİVAMINE Gurubunun.
 
Bence sakıncası yok her kimin ise, yasa ve mevzuata uygun olmalı değil mi?
 
Burasını Ahmet Efendi de, Mehmet Efendi de alsaydı ve yine aynı mevzuat uygulansaydı, o zaman sorun yoktu!!! 
 
Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Yüksel Çakmur tarafından açılan davada, Dünya Ticaret Merkezi inşaatı mahkeme kararıyla Eylül 1999’da durduruldu.
 
İzmir’de 17 yıldan bu yana çözülemeyen ve tehlike arz etmeyen “çukur” bir anda tehlike arz eder oldu.
 
Bir başka anlatımla, Yıllardır çatlamayan zemin, ne zaman ki Folkart’ın buraya inşaat yapacağını öğrendi düşman gibi hemen çatladı.. Bu konuda dış mihrakların parmağı olduğu düşünülüyor ve araştırmalar sürüyor.
 
Beni hep sert, uzlaşmasız bir yapıda görüyorlar ya, biraz bu yanımı da göstereyim istedim.
 
Gerektiğinde, gülüyorum da..,
 
İzmir’de temeli 18 yıl önce atılan, ancak davalar ile değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Dünya Ticaret Merkezi projesinde inşaat çalışmaları başlıyor. 18 yıl evvel aynı şartlar neden verilmedi de şimdi verilmekte diye sormadan edemiyor insan.
 
Şimdi lütfen yanlı olmadan arkanıza yaslanın ve gözünüzü kapatın.
 
Bu alanın açılmadan önceki halinde trafik ne kadar çekilmez durumda. Açıldıktan sonra ne olacak?
 
Jetgiller gibi uçan arabalar olacaksa yapılsın. 
 
Bir proje başlamadan evvel alt yapı çözülür, buraya bilmem kaç kat gelecek Avrupanın, hatta Dünyanın en yüksek kulesi yapılacak, peki sormazlar mı adama, bu kadar kişinin çöpü, dışkısı nereye gidecek diye!!! 
 
Konak Belediyesine millet arabasıyla gidemezken bu nasıl olacak?
 
Geçtiğimiz aylar da Sancak bir açıklama yapmıştı;
 
Araziyi henüz TMSF'den devralmadıklarını da vurgulayan Sancak, "Bu nedenle harekete geçemiyoruz. TMSF'den devraldıktan sonra  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nden de ön izin alarak iksaların yeniden yapılması ve zemin iyileştirme çalışmalarına başlayacağız." 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesinden izinler alındımı bilemiyoruz ama, ÇED Süreci bitmeden çivi bile çakılamayacağını biliyoruz.
 
ÇED Sunum Dosyasını oturdum satır satır okuyorum, ilgili yerlere soruyorum ve işin içinden çıkamıyorum.
 
ÇED Sunum Dosyasında neden tek tapu var ve bedeli 80 Milyon Dolar değil de 54 Milyon TL gözükmekte!
 
Konak Belediyesine daha proje bile sunulmamışken, ortalıkta bu kadar çok proje dolaşabilmekte!
 
ÇED Sunum Dosyasında İzmir Belediyesinin kaçıncı katta olduğu bile belirtilmişken nasıl oluyor da, Konak Belediyesi’nde hala bir proje yok!
 
LİVAMİNE ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan sözleşme hangi tarihte imzalanmıştır diye soruyorum. Verilen cevap beni yine çıkmaza sokuyor.
 
“Yapılan incelemede söz konusu taşınmazın “Ege Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü” ihalesi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından gerçekleştirilmiş olup, ihale Livamine Yapı San. Tic. Anonim Şirketi'nde kaldığı tespit edilmiştir. Ancak söz konusu şirket ile Belediyemiz arasında herhangi bir sözleşme imzalanmamıştır.”
 
Sözleşme yok, proje sunulmamış ama kamuoyunun gündeminden düşmüyor.
 
Yoksa ortada bir hayalet proje mi var?
 
Bitti mi hayır, nefesin yettiğince, daha çok yazacaklarım var.
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları