22.03.2015 19:06:30
Okunma: 3935
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Hayırdır bu güç nereden geliyor 1

 

Yıllardır İstinye Park İzmir Dosyasını yazdım.

Olayın en başında, beyler burası kamulaştırma yapılan arazi, halkın malını size satma iznini kim verdi demiştim.
 
Daha satış tartışmaları yapılırken, Doğuş Gurubu kamulaştırılan parselleri öylesine garantilemiş ki almadığı yeri aktiflerine koydu demiştim..
 
Hemi de ayan beyan hiç çekinmeden resimli bir şekilde, aynen şu şekilde tanıtımlarını yapmıştı.
 
Konum; Balçova Üçkuyular Merkezde.
İli; İzmir
İlçe; Balçova
Büyüklük; 47.984 metrekare
Arsa Bilgileri: İzmir Çeşme Otoyol başlangıcında yer almaktadır.
 
Tüm bilgilerin altına da “Doğuş Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. devam eden ve proje aşamalarında olan tüm yatırımlarında, Doğuş Grubu markasının bünyesinde barındırdığı tüm değerleri ve profesyonelliği yansıtmak suretiyle, en yüksek müşteri memnuniyetini sağlamak hedefinden asla taviz vermeyecektir.” Dediler.
 
Müşteri memnuniyetinden taviz vermezken, halka arz olmuş bir şirket daha almadığı yeri almış gibi göstererek suç işlemiş midir?  Diye geçmiş tarihte sormuştuk.
 
Ne oldu hiçbir şey! O tarihte Sanayi Bakanlığı bu yazımızı suç duyurusu kabul etmemiş olacak bir soruşturma açmadı.
 
Bir hatırlatmakta fayda var diyorum.
 
O tarihlerde Doğuş Gayrimenkule ait hissesi, 25.000 metrekare idi.
 
Karabağlar Belediyesinin hissesi, 12.600 metrekare idi.
 
Konak Belediyesinin hissesi 6.000 metrekare idi.
 
Farklı kişilere ait hisseler ise, 4.000 metrekare idi.
 
Toplam 47.600 metrekare ediyor.
 
Peki, 25.000 metrekare arsaya sahip olan Doğuş Gurubu nasıl olurda daha almadığı yerleri aktiflerinde gösterdi?

Doğuş halka arz olmuş bir şirket değil midir?
 
Ya satış gerçekleşmeseydi?
 
Pardon ya böyle bir soru sorulur mu, karşımızda herhangi bir şirket yok koskoca DOĞUŞ var. Benimkide lafı güzaf.
 
Böylesine güçlü bir şirket bir şeylerin garantisini almadan aktiflerinin içerisine koyabilir mi?
 
O zamanlar Karabağlar ve Konak Belediyesine kamulaştırmadan gelen parselleri satamazsınız da demiştik. Ardından da eklemiştim.
 
1477 sayılı genelgeye göre, ise “imar planlarında meydan, yol, park, yeşil saha, otopark, toplu taşıma istasyonu ve terminal gibi umumi hizmetlere ayrılması nedeniyle belediye veya valiliğin teklifi doğrultusunda belediye veya özel idareye mal edilen arazi ve arsalar bu idarelerce satılamaz ve başka bir maksat için kullanılamaz.”
 
Bu genelgeden de haberiniz yok mudur? Diye de sormuşum. Oysa bu alan kamulaştırma yapılırken, “Pazaryeri ve Terminal Garaj “ olarak kamulaştırılmamış mıydı?
 
Bu maksatla terkin edilen yerlerin, yeni bir imar planı ile özel mülkiyete (tescili muktezi bir ayni hakkın doğmuş olması) konu olması durumunda, kapatılan kütük sayfası ile irtibat kurularak, yeni bir kütük sayfasına ihdas en (senetsizden) hazine veya özel idare adına resen tescil edilir de diye ilave etmiştim.
 
Eee ne oldu? 24 katlı 301.438.82 metre kare bir inşaat alanı doğdu.
 
Bittimi yazacaklarım, hayır Konak ve Karabağlar Belediyelerinden sonra Balçova Belediyesinde gelişen olaylara geldi sıra. Balçova Belediyesi ile yaptığım görüşmelerde edindiğim bilgileri aktarmadan evvel, orada bulunan benzin istasyonunun meclis kararı ile intifası verilirken nasıl satıldığına da değineceğim.
 

Etiketler:

Misafir - 24.03.2015 16:36:05

  • Cesamin ÖZKAN
  • Bu hoyratça ortalıkta fing atan kişiler bir şeyin farkında değiller. Evet bu ülke zaman zaman olağanüstü dönemler yaşarlar bu günde halkımızın cehaletinden yararlanarak nasıl olsa bizden hesap soramazlar gafleti ile suç işleyenler şunu unutmasınki bu tür umursamaz davranışlarının hesabını ya uyanmış bilinçlenmiş halkın belirlediği devlet yönetimlerince geriye dönük hesabı çok acı sorulur veya cehaletliği devam eden halkın olduğu bir dönemde bir başkaları ortaya çıkar halkının adına hareket ettiğini söyleyerek oaya el kor ve onun hesap sormasıda bu defa çok daha acı olur. Bu böyledir yani sosyal bilimleri, toplumsal olayları oluşumları inceleyin hatta toplumsal olayları toplumların evrilişlerini inceleyin hep böyle olmuştur. O nedenle bu İstinye meselesinde parmağı olan ve halka rağmen iş ve eylemler içinde olanlar şunu bir tarafa yazsınlar bu yaptıklarının hesabı şu veya bu şekilde sorulur.
  • Yazarın Diğer Yazıları