30.04.2014 00:29:42
Okunma: 5799
3 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Herşey ilk adımla başlar

 

Bugün üzerinize afiyet hasta olmama karşın adliyeye gittim, Sedat Cuhadar’da oldukça rahatsız olmasına karşın gelmişti. Adliyenin merdivenlerini çıkarken aramızda konuştuk.

Sedat Ağabey; "kardeş davanın sonucu ne olur dersin” diye sorduğunda, ben adalete güveniyorum dedim. Oda "aynen bende güveniyorum, hadi hayırlısı" dedi.
 
Dava saat 13.45 sıralarında başladı, Abdül Batur ve Ali Ülvi Dülger dışında Aslı Kipöz, Özgür Taşbunar, Şermin Hepdündar, Çiğdem Sarıkaya ve üç avukat yerlerini almıştı. Sedat ağabey ve ben izleyici sırasında oturduk. 
 
Hakim celseye başlamasıyla birlikte, benim katılma talebim, sanık avukatlarının itirazı ile ret edildi. İtiraz sebepleri ise; “dava konusu olaylarla hukuki bir bağlantım olmadığı” söylendi.
 
Elbet itiraz ettim ve ekledim dava konusu olay benim şikâyetimle başlamıştır. Dedimse de ret edildi. Aslında anlamakta zorlandığım, ortada bir hukuksuzluğu tespit edip şikâyet edildiğinde dava açılmasına sebebiyet veren kişi, davaya müdahil olamıyor,işte bu kavramı anlamakta zorlanıyorum.
 
Kent Vatandaşlığı ne yazık ki yeterli görülmüyor, işte bu yüzden yaşadığı kente karşı sorumluluk duyan birkaç kişiden oluşan Temiz İzmir Derneği kurucu ve üyelerinin olağanüstü caba ve gayretleri sonucu en nihayetinde STK kimliğine sahip olduk. İyiki varsınız.
 
Eğer bu soruşturmanın başlangıcında, derneğimiz olsaydı, davaya katılan sıfatıyla katılabilirdik. 
 
Bugün verilen karar İzmir ilinde işlerin eskisi gibi yürümeyeceğini gösteren emsal bir karardır. Soruşturmaya konu olan 8 maddenin hemen hepsi imar ve ruhsat hatalarıydı.
 
Kararda en üzüldüğüm konu, belediye çalışanlarının almış oldukları cezadır. Kesilen ruhsatları kendiliğinden kestiklerine de inanmıyorum, kim bilir belki de emirleri uygulamışlardır diyorum.
 
Oysaki müfettiş raporunda; “Smyrna Park’ın İDEA inşaatına ait olduğu, otoban kenarındaki her bina dokuz katlı iken İDEA inşaata ait olan binaların on iki katlı olduğu, Smyrna Park Alanı olarak bilinen alanda, 22862 metrekare maksimum brüt inşaat alanının aşılarak 42998 metrekare alan üzerinde ruhsat düzenlendiği, böylece İmar mevzuatına aykırı bir şekilde inşaat yapılmasına göz yumulduğu, bu olaydan Abdül BATUR, Ali Ulvi DÜLGER ve Şermin HEPDÜNDAR sorumlu oldukları.” Yazılı idi.
 
İmar mevzuatına aykırılıklar, belediye çalışanlarına mı yaradı, yoksa inşaat sektöründe önemli başarılara imza atan  İdea Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Arseven’emi yaradı? 
 
Soruşturmaya konu olan Yunusoğlu İnşaat, Temel İnşaat, Gloria Park Sahilevleri inşaatlarından bahsedip konuyu uzatmanın hiçbir anlamı yok.
 
Duruşmada, sanık avukatlarından Hasan Ünal öyle bir şey söyledi ki; “İddianamedeki olaylar irdelendiğinde bu olayların ceza hukukunun dışında olduğu açıkça görülmektedir, tüm olaylar belediyenin idari tasarruflarına yönelik imar uygulamalı eylemlerdir. İdari yargıdan da alınmış herhangi bir iptal kararı yoktur.” Dedi.
 
Sn avukat orda söz hakkı verilmedi, içimde kalmasın köşemden şu soruyu sormak istiyorum, imar uygulamaları belediyenin tasarrufunda olabilir mi? Belediyeler imar mevzuatlarına uymak zorunda değil midir?
 
Avukat beyin diğer söylediği konu ise bize ışık tuttu. “İdari yargıdan alınmış iptal kararı” evet hemen ruhsat iptal davası açıyoruz bilginize.
 
Sonuç olarak, mahkeme başkanı, sizleri suçlu bulmuş mu? Bulmuş.
 
Sizler daha önce bu suçu işlemişiniz, sucu sabit gördüm demiş mi? Demiş.
 
Ceza vermiş mi? Vermiş.
 
Bundan sonra ben yaptım oldu, bilmiyordum, görmedim devri kapandı mı? Bizce kapandı.
 
Bundan sonra imar aykırılıkları olan koca koca binalara ne olacak derseniz, hep birlikte bekleyip göreceğiz. Her şey ilk adımla başlar.
 

Etiketler:

Misafir - 30.04.2014 07:42:55

  • NAZ
  • HER ZAMAN OLDUĞU GIBI SÜPERSİNNNNNNNNNNNNNN
  • Misafir - 30.04.2014 03:34:20

  • Hakkı
  • Ne güzel bir ilk adım. Ancak bu adımınız bununla kalacak diye üzülüyorum. Kanaatim bu usulsüzlüklerin yıkılarak izalesine ne sizin ne de bizim ömrümüz yetmez vallahi! Yine de tam destek, size de destek! Teşekkürler Gaze-Temiz!
  • Misafir - 30.04.2014 00:52:01

  • Misafir
  • Tek bir şey söyleyeceğim, HARİKASINIZ.......
  • Yazarın Diğer Yazıları