08.01.2016 00:28:01
Okunma: 3749
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
İzmir’de İzmirlide bunu ister.

 

İzninizle, bugün düşünce ve duygularımı paylaşmak istedim. 

Bizim için, İzmir için yol ayrımı nerede başlıyor.  Vizyon sahibi yönetici kenti, yaşamın her alanında yaşayanların tümünü kapsayacak asgari müşterekteki uygulamaları hayata geçirmeli.
 
Nazik, kibar, konuşmaları ile hedef gösteren, tarihi dokuları korurken, kentin temizliğine önem veren, barışçıl, kent ve toplum yararı için misyon ve vizyonu için özgün, kentlinin yaşamını kolaylaştırıcı, kentin gelişimini sağlayacak projeleri üretmelidir. Kentin tarihi dokularını korumalıdır.
 
İzmir zaman zaman bu anlayışla yönetildi.
 
En son Adnan Saygun Sanat Merkezi, Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Havagazı Restorasyonu, Kent Ormanı bu anlayıştaki yönetimin son örnekleri. 
 
Kentlerde insanlar gibidir, yaşlandıkça olgunlaşır, değer kazanırlar. Onlarında temizliğe makyaja ihtiyaçları vardır. 
 
İnsan; beyninde ve ruhunda maziyi yaşar, şehirler ise eski sokaklarında dolaşan insanlarla, o ruhu yaşarlar.
 
Roma, Paris, Prag buna örnek dünya kentleri. İzmir’de şehircilik anlamında Basmane’de, 2. Kordon’da restore edilen bina uygulamalarına, Pasaport’daki seyir teraslarını da bu örneklere eklememiz gerek.
 
Sonra esnaf kazansın, benim yaşadığım ilçede yatırım olsun, nasılsa bana muhtaçlar anlayışı ile bugünlere geldik. Bir dönem Barcelona olacağız, Milano’yu geçeceğiz hedefleri mazide kaldı. Bu kentin değerleri ve mazisi unutulmaya – unutturulmaya başlandı.
 
İzmir’in zemindeki sıvılaşma ve zemin yapısı unutularak, ileride bu caddelerin genişlemesine ihtiyaç olur mu gibi bir planlama, düşünce olmaksızın, bu kentin gece – gündüz hava akımı, rüzgar yönü etkilenir mi diye değerlendirmeksizin 40 – 50 katlı binalara imar izni verildi.
 
Yarışma ile elde edilen kent planları değiştirildi. 
 
Bugün internet sitelerinde yer alan spor haberlerine bakın, Alsancak stadı yıkıldı yeri mezbelelik olarak duruyor. Göztepe Karşıyaka statları, İzmir Büyükşehir Belediyesinin müracaatı sonrası yargıya takıldı. Konu yeterli otopark olmaması. Doğru ama Bayraklı’da inşaatı devam edenler daha bitmeden yol kenarları otopark oldu.
 
40 – 50 katlı yüksek binalar yapılırken, İzmir büyükşehir belediyesi yetkilileri niye aynı duyarlılığı göstermediler, anlamakta zorlanıyor insan.
 
1.Ligde Karşıyaka yok, Altay yok, Göztepe yok, Buca Spor yok, Altınordu yok, İzmir Spor yok.
 
Bornova Spora destek için CHP İl Başkanı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Bornova Belediye Başkanı, dünürler, kayınpederler, BABALAR bir araya gelip açıklama yapıyor.
 
Bornova güzel bir ilçemiz ama İzmir yalnız Bornova’dan ibaret değil. Tüm İzmir’de yapılan kamulaştırmaların %30, %40 Bornova için yapılmış. Yeni açılan yolların sağında, solunda kimler arazi almış ya da arazileri vardı, yol açılınca, çok katlı imarlar verilince, kimler büyük rantlar elde etti?
 
Yapılan koca koca binalar kimlere ait?
 
Bornova spor yemeğine katılanların fotoğraflarını görünce insan neler düşünüyor, aklına neler takılıyor? 
 
YAŞADIĞIM KENT ÇAĞDAŞ UYGARLIK SEVİYESİNE GELECEK İSE, MODERN KENT UYGULAMALARI İLE DONATILMALALI KENTLİNİN YAŞAMI KOLAYLAŞTIRILMALI BELEDİYE ZABITASI VE EMNİYET HER TÜRLÜ ZORBALIĞA VE KİRLİLİĞE (Gürültü, otopark kavşakta cam temizleyici vb) MÜSAADE ETMEMELİDİR.
 
Yönetim bütünsellik ister, 
 
Yönetim ADALET İSTER, 
 
Yönetim barış – hoşgörü – kardeşlik ister. 
 
İzmir’de İzmirlide bunu ister.
 

Etiketler:

Misafir - 10.01.2016 01:53:17

  • FETHULLAH DEMİRTAŞ
  • NE GÜZEL YAZMIŞSINIZ NİVENT HANIM!!! ŞUNU ÇOK İYİ ANLAYIN Kİ, İZMİR İNSANI TİPİK-KOZMOPOLİT- AKDENİZ İNSANIDIR!!! SON DERECEDE NAİFTİR!!!! VATANSEVERDİR..... AMA YÜCE DEĞERLERİN ARKASINDA ... DİMDİK VE SAĞ DUYULU OLMAYI SEÇER!!! DOĞUDAN KUZEYDEN BATIDAN NEREDEN GELİRSE GELSİN!! BİR ZAMAN SONRA İZMİR HAVASI İZMİR SUYU İZMİR ATMOSFERİ,, DAHA TEMKİNLİ DAHA SAĞDUYULU YAPAR İNSANI... DÜZENİ İSTİKRARI BOZMADAN! KUTSALINA SAHİP ÇIKMANIN YOLUNU ARAR.. ATALETLİ GÖRÜNÜR!... AMA EN SONUNDA VURURSA TOKADI SERTTİR!! ÇABUK REFLEKS GÖSTERMEZ!! DİRENCİ YÜKSEKTİR!!!İZMİR OSMANLI TARİHİNDE DE İLKLERE İMZA ATAN KENTTİ... CUMHURİYET TARİHİNDE DE LİDERLER YETİŞTİRDİ,, KURMAYLAR YETİŞTİRDİ.. SPESİFİK ADAM YETİŞTİRDİ... ŞEHİT VERDİ... CUMHURİYET TARİHİNDE,, SİYASİ İKTİSADİ TARİHİNDE İZMİR ÖNCÜ OLDU!! İZMİR ÇOK KAN KAYBETTİ.. YİNE DE ADAM YETİŞTİRMEYE DEVAM ETTİ,,, POPÜLİST OLMADI!!! OLAMADI!! DÜZENE ,,, DÜMENE GÖRE HAREKET EDEMEDİ!! NE KAYBETTİYSE BUNDAN KAYBETTİ... FAKAT ASALETİNDEN KAYBETMEDİ..... İZMİRİN TOKADI GEÇ AMA AĞIR OLUR!!!!... ŞİMDİ MARKET ZİNCİRLERİNE DOLANMIŞ ESARETİ ALTINDA,,, KONTEYNERLER,,,, ÇİMENTO KAMYONLARI ALTINDA EZİLMEKTE ... İĞDİŞ EDİLMEKTE OLAN BİR İZMİR PANORAMASI ÇİZİLİYOR!!! İÇ VE DIŞ MİHRAKLAR BU SENARYODAN MEMNUN,,, SÜKUN,,, DERİNDEN KEMİRİYOR İZMİR'İ... YİNE DE!!! İZMİR'İN TOKADI ÇOK AĞIR OLUR! YEREL DE ULUSAL DA BU TOKADIN ALTINDAN SİLLESİNDEN KURTULAMAZ NİVENT HANIM!!!... ŞİMDİLERDE YAVAŞTAN BAŞLAYAN BİR ÇIĞLIĞI SAYFANIZA TAŞIYORSUNUZ.. DERNEĞİNİZ YÖNETİMİNDE İLKLERE İMZA ATIYORSUNUZ!! O İLKLER İZMİR!İN İLKELERİDİR.... HAKSIZLIĞA BOYUN EĞMEYEN TÜRK İNSANININ TARİH SAYFALARINDAKİ YENİ DİRİLİŞİ,,UYANIŞI.. VE YENİDEN TARİH YAZIŞIDIR!!... MİSYONUNUZ ÇOK ULU!! ÇOK YÜCE... SİZLER YILMADIĞINIZ VE USANMADIĞINIZ SÜRECE... ARKANIZDA ÇIĞ GİBİ BÜYÜMEKTE OLAN ŞUUR U KÜÇÜMSEMEYİN!!!!... HESAP SORMA GÜNÜ GELİYOR!!! VE O GÜN GELDİĞİNDE,, BU SARSINTININ ALTINDAN HİÇ BİR GÜÇ KALKAMAZ!!
  • Misafir - 09.01.2016 13:10:32

  • Cesamin ÖZKAN
  • Bu ülkede kültürde eğitimde ekonomik sosyal yaşamda 1940'lardan sonra yozlaşma adına katledildi. Ancak yetişmiş aydın bir kesim her şeye rağmen kendisini korudu yeniledi mücadele etti. Bu kesimler parti olarak CHP de ve diğer sol partilerde yer aldı ve çok az sürelerlede olsa ülke yönetimde yer aldı kalıcı iz bırakan işler yaptı. Sonra bu yoz kültürün sahipleri bu partilere özellikle CHP ye de sızarak virüslerini bulaştırmış oldular. İşte İzmir bu sol kültürün sözde egemen olduğu partisinin yozlaşmasını, çarpık kapitalist kafasına çarpık kişiliklerini de ekleyerek ortaya tipik mi tipik bir model çıkartmış oldu. Kendi daha az gelişmiş Reza Zarrab larını, 17-25 Aralığın bakan oğlancıklarına benzer oğlanlarını üretmede gecikmedi. Ve bu nedenledir ki AKP'nin iktidarda kalma adına bu dediğim soytarı görüntülü sosyal demokrat bozuntusu olan soytarı takımı görev yapmış oldu ve o görevlerini de bu gün yapmaya devam etmektedirler. Bakın sosyal demokrat genli bir partini ilçe başkanlarına, ilkokul mezunu, emekli olduktan sonra para kazanma hırsız ile iş kurup başarısız olan emekli astsubay, işi gücü olmayan ancak ilçe başkanı olunca kukla olmayı kabul eden türden ilçe başkanları ile dolu. Az gelişmiş ülkenin sosyal demokratları da az gelişmiş ama çok acıdırki az gelişmişte olsa o sosyal demokratlar bile partilerinde etkin olamayıp tam anlamıyla cambaz bencil ilkel gelişmemiş yolda yürümesini yemesini sıçmasını bile beceremeyen tipik kişilerin ellerine teslim edilmiş durumdadır. Hasbel kader eğer iktidarı yakalamış olurda etkinliği ele geçirirsek, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür Bakanlığının çok müthiş projelerle ölmekte olan bu hasta toplumu yaşama bağlama adına iş yapması gerekmektedir. Birde Adalet ve İç işleri Bakanlığının. İlk ikisi toplumsal yapıyı kurtarırken diğer ikisi bu bozuk yapıya neden olanlar için hak ettikleri ağırlama işlerini yerine getirmeleri adına. Yani hızla yargılayıp layık oldukları mekanlara gönderme adına. Toplumsal suç işleyenlerin yargılanması çok kısa olur çünkü.
  • Yazarın Diğer Yazıları