29.04.2013 10:35:10
Okunma: 7737
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Karaoke partisi mi uyuşturucu ile mücadele mi?

Bugün sizlere farklı bir konuyu anlatacağım, içimde ukde kaldı dediğim bir konuyu. Bu sabah önde gelen bir ulusal gazetemizi internet ortamında gözden geçirirken “Liselilerin Parktaki Şok Görüntüleri” manşeti ilgimi çekti.
 
Manşeti açtığımda bir video haber, başlığı; “Liselilerin Parkta Esrar İçmeleri Kameralarda…” Haber büyük harf “ANNELER BABALAR DİKKAT” diyerek başlıyor, video görüntüleri ile birlikte. 
 
Sevgili İzmirliler, hepiniz uyuşturucunun toplumu kemiren, mücadelesi zor bir hastalık olduğunu, toplumu sağlıksız hale getiren bu illetin diğer pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaştığını, korkunç bir gerçek olarak kullanımının lise, hatta ortaokul çağına kadar indiğini biliyoruz. 
 
Bir yıldan daha fazla bir süre önce, böyle bir haberin de etkisi ile çok önemli olan bu konuyu araştırarak, özellikle ortaokul ve lise öğrencilerini bu beladan koruyacak, çok etkili olacağına inandığım bir proje hazırladım.  
Projenin 3 aylık bir hazırlık döneminden sonra 2012-2013 ders yılı başından itibaren tüm ortaokul ve liselerde uygulamaya başlamasını hedefleyerek bir hazırlık çalışmaları programı yaptım. Tüm okullarda çok, çok düşük maliyetlerle uygulanabilecek ve çok etkili olacak bir projeydi. 
 
Konunu önemine ek olarak “Sağlık” temalı EXPO 2020 için de etkili bir Toplum Sağlığı Projesi olabilecek, 2012 ders yılı başında başlayarak başarı ile uygulanması halinde evrensel bir sorun olan uyuşturucu ile mücadele konusunda İzmir’imize önemli artılar da getirebilecekti. 
 
Sonra ne mi oldu,  Projeyi koltuğumun altında, sunumunu içeren flash bellek de çantamda önce, İzmir İl özel İdare Genel Sekreteri İrfan İçöz’e gittim.
 
İkinci adım olarak,  İzmir Milli Eğitim Müdürü’ne gittim. Projeye gösterilen ilgi ve heyecan görünürde çok fazla idi. Ama bir türlü konu bir noktadan öteye gelişemiyordu. 
 
Bunun üzerine projeyi birkaç kuruma ve valimize kadar ilettim. Proje hep çok ilgi gördü ve heyecanla karşılandı, ama bir türlü sahiplenilmedi.
 
EXPO temasına uygunluğu tartışılan “EXPO 2020 Karaoke Partisi” yapma fikrini ortaya koyabilen bir anlayış ile Uyuşturucu Projesi’ni tozlu raflara bırakmasını tartışmak aslında yanlış. 
 
Projenin bu durumu, uygulanmaması içinde hep bir ukde olarak kalacaktır. Sivil toplum duyarlığının gelişmiş olduğu bir toplum olsak mutlaka en azından toplumun sahiplenmesiyle proje uygulanma şansı bulur, pek çok evladımız bu illete bulaşmakta kurtulmuş olurdu. Belki bir yetkilimiz bu gazeteyi okur da, “neymiş şu proje” der de konunun ciddi olarak ele alınma şansı olabilir, kimbilir.   

Etiketler:

Misafir - 30.04.2013 10:09:53

  • Toplumsal Duyarlılık
  • "Toplumsal Duyarlık" lafla olmuyor. Sevgili Nivent Hanımımız özellikle yolsuzluklara tüm İzmir halkı adına karşı çıkmasının yanısıra, bu konuda sorumlu olan kamu görevlilerinin dahi parmaklarını kıpırdatmadıkları "kanayan yara" sayılacak bir konu üzerinde düşünüyor, Proje geliştiriyor, ilgililere götürüyor sonuç ? Hangi ülkede yaşıyoruz ki sonuç olsun. Aslında biryerden başlamamız, hepimizin bu konuya sahip çıkmamız, İzmir Valisine ve diğer ilgilileri e-mail yağmuruna tutmamız gerekir, çocuklarımız için, torunlarımız için. Gaze-temiz in de bu harekete öncülük etmesini, bir e-mail metni ile bunları göndereceğimiz valilik ve diğer diğer ilgili kuruluşların e-mail adreslerini yayınlamasını öneriyorum.
  • Yazarın Diğer Yazıları