20.08.2015 22:41:57
Okunma: 4272
13 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Kentin Planları Nasıl Şekilleniyor!

 

Normalde bir şehirde planlama bilimsel esaslara göre yapılır. Yüz sene sonra kentin durumu ne olur? Ne tarafa gelişir? Ne kadar gelişir? Bunlar hesaplanır ve ona göre planlanır.
 
İzmirde durum çok değişik. Belirleyici olan Aziz Başkanın ilişkileri burda. Onun kimlerle, hangi holdinlerle, ya da hangi STK’larla arası iyiyse, ona göre sürüyor işleyiş.
 
Göreve ilk geldiği zamanlar Ekonomi Üniversitesine ait Güzelbahçede bir arazi konusu vardı. Lütfen hatırlayınız. Aziz Başkan orayı tarım arazisi diyerek reddetmiş, Ekrem Demirtaş'ın itirazı üzerine de “Üniveriste örtüsünü kaldırırsam altından neler çıkar.” Demişti. 
 
Gel zaman, git zaman ilişkiler düzeldi. Güzelbahçedeki arazi hala imara açılmadı ama başka yerlerde Ekrem Demirtaş a artık zorluk çıkarılmıyor.
 
Mesela önce Balçovada, imar hakkı bitmiş üniversite alanına yarım emsal ilave (0.5 Emsal ) imar verildi. Bunu soruşturdum, plancılar “Emsal hakkı bitmiş bir alana ilave imar verildiğine dair bir şey meslek hayatımızda görmedik” diyor.
 
İlişkiler daha da gelişmiş olmalı ki, bu defa da Balçova Termal alanının köşesindeki bir parsel, parsel bazında planlanarak Ekonomi Üniversitesine Sağlık Turizm Alanı olarak onaylanıyor.
 
Maşallah Ekrem Beyin bir dediği iki edilmiyor. 
 
Koskoca Türkiyenin üçüncü büyük kenti İzmirin imarı da Aziz Bey in ilişkileri doğrultusunda şekillenmeye devam ediyor.
 
Tıpkı siyasetin şekillendiği gibi...
 
Bir dip not ilave etmeden gecemiyeceğim, Dilek Çakanşimşek imzalı plan açıklama raporunda A Sınıfı Karne sahibinin imzası da görülmüyor. Anlaşılan yine planın bir kıyısına A Sınıfı Karne sahibi imzalamış.
 
Dilek Çakanşimşek A Sınıfı Karne sahibi olmadığını ben bile öğrenmişken, planlamada bulunan kişiler hala öğrenemediler mi?
 

Etiketler:

Misafir - 28.08.2015 18:45:38

 • Kırmızı Pabuçlar III
 • Anlayana sivrisinek saz....Baska yanıt yok
 • Misafir - 28.08.2015 15:58:37

 • Güzel Türkçemiz
 • Hepinizden özellikle "kırmızı pabuçtan" özür diliyorum. Aslında yazıları ve yorumları okuyunca anlamam gerekirdi ancak üzgünüm, yeni idrak ettim ki; sadece saldırmaya, söylenenleri ve de yazılanları " karşı taraf" yada "öteki ise " kayıtsız şartsız kabul etmeye hazır güruhlara herhangi bir şey anlatmaya karşı görüş sunmaya çalıştığımı. Güzel Ülkemizde ne mümkün!! Yorumlarımda,dolandırmadan net bir şekilde sade ama özenli bir dille ne anlatmak istediğimi ifade ettiğimi düşünüyorum. Bu şekilde karşılıklı atışmak çok ayıp ve dediğiniz gibi abesle iştigaldir. Sizlere kolaylıklar dilerim. Dedikoduya, gıybete,... vb. devam; sorgulamaya araştırmaya gerek yok! Nasıl olsa her bir "Taraf", kendi tarafında olanların söylediğine kayıtsız - şartsız inanmaya devam etsin. saygılar ( not: hakaret ve/veya itham olmadığı sürece herhangi bir cvp vermeyeceğim artık, meşgul ettiysem kusura bakmayın )
 • Misafir - 27.08.2015 21:52:19

 • Arabın Derdi Kırmızı Pabuç II
 • Arabın Derdi Kırmızı Pabuç başlıklı yorumu yazmış kişi olarak son yorumunuza yanıt vermeden edemedim. Konuyu uzatmanın bir yararı olmayacağı açık. “Marmaris de 5 bin yapıya yıkım kararı” haberini de okuyun sonra da Nivent Hanımı, yazdıklarımı anlamaya çalışın. -Nivent Hanım diyor ki, “İzmir’de de çok fazla imar suçu işleniyor, usulsüzlük dizboyu. Sonuçda halkın hakları gaspediliyor.Toplumsal duyarlığın yerlerde süründüğü günümüzde çabalarını önemsiyorum. - Siz diyorsunuz ki, bunların hepsini hepimiz biliyoruz, bunları yazman abesle iştigal. Memleketi sen mi kurtaracaksın? Birak bu rakı masası muhabbetlerinden öğrendiklerini yazmayı. Hem ne o imla ve ifade bozuklukları. Toplum yararından başka bir derdi olmayan Nivent hanımı terbiyesizce susturmaya kalkmanız, kalitenizi ve niteliğinizi ortaya koymaktadır. Bu yapınız ile, sizde olmayan toplumsal duyarlılıkla Nivent hanımı anlamanız mümkün değil. Bizler Nivent hanımın derdini iyi biliyor ve çok takdir ediyoruz. Onun derdi toplumsal çıkarlar, sizin derdiniz kendiniz için elde etmek istedikleriniz, Kırmızı Pabuçunuz.
 • Misafir - 27.08.2015 15:35:02

 • Güzel Türkçemiz
 • Öncelikle yapılan yorumu yayımladığınız için teşekkür ederim. Yorumumda açıkça belirttiğim üzere; tüm bilgi birikimini "sosyal medyadan" edinen "okuyucu" halk kitlesi yine şaşırtmadı ve yapılan yorumu "edebi, pulitzer, kırmızı pabuç" olarak nitelendirmekten ve "nokta, virgül" perspektifine sıkıştırmaktan geri durmadı. Okuma ve yazma yetisine sahip insanlar, bir miktarda anlama becerisini kullanırlarsa; yorumumda da belirttiğim üzere tespitleriniz de yer verilerek dem vurulan yasa, yönetmelik ve benzeri hususların kulaktan dolma bilgi parçacıkları, sofra dedikoduları, altın günü "gıybetlerinden" öteye geçmeyen bilgiler olduğunu ve de gerçekleri yansıtmadığını belirtmek isterim. İzmir kentine (tüm ilçeler dahil olmak üzere) ilişkin fotoğraflarıyla belgelediğiniz hususlarla ilgili sorunların mevcudiyeti aşikârdır. Ancak madem " araştırmacı -yazarsınız" lütfen önce araştırın sonra yazın. Son olarak eleştiri yazısı yazılıyor ise yazan ve okuyanda öncelikli olarak eleştiriye açık olmakla mükelleftir.
 • Misafir - 23.08.2015 14:59:11

 • Şükran
 • Güzel Türkçemiz başlıklı yorumcu kendi yazısını hiç okumamış galiba. Türkçeden bihaber kişilerin size çamur atacak, sizi eleştirecek başka bir şey bulamamış olmamarı, sizin ne kadar düzgün bir insan olduğunuzun en büyük göstergesi. Biz, bu kentin yönetenlerinin , görevlerini kişilere göre değil de kanunlara ve mevzuatlara göre yapmalarını isteyen kişiler olarak, yazılarınızın şeklinden çok, içeriğiyle ilgilenip hergün heyecanla ve merakla bekliyor olacağız.
 • Misafir - 21.08.2015 22:23:51

 • Cesamin ÖZKAN
 • Güzel Türkçemiz adı altında yorum yapan arkadaşımıza söyleyeceğim şu. Şahsen ben bu derneğin haber ve araştırma yazılarına yorum yaparken o an düz bir yazı şeklinde geriye dönüp yeniden okumadan yazıp gönderiyorum. Ve imla hataları elbette oluyor. Burada Güzel Türkçe yazma konuşma yarışması yapılmıyor. Sanırım Nivent Hanımda aynı durumda. Üstelik o çok yoğun bir çalışma ortamında olduğu için bir yazısını bir kaç kez gözden bile belki geçirme zamanını bulamıyor. Öyle kolaymı haber araştırma yapmak bu işlerin hukuki boyutu ile yerel yönetim bilgileri ile donanıp takip etmek ve daha ek olan işleri bir arada yapmak. Bu tempo her babayiğidin işi değil. Ben şahsen bu derneğin haber ve araştırmalarına yorum yaparken utanıyorum. Çünkü bu işin emekçileri onlar. Ayrıca güzel Türkçe özlemimiz var ise dilimizi geliştirme koruma amacımız var ise, o zaman öncelikle bu halkı yoksullaştırarak, cahilleştirerek milletin dilini kültürünü yozlaştıran hırsız alçaklara karşı mücadele verelim sonra bu fantastik konulara değinelim. O nedenle başta Nivent hanım olmak üzere Temiz İzmir Derneğinin tüm kurucu ve üyelerine çalışanlarına bir kez daha teşekkür etme gerekliliğini belirtmek isterim. Bu ülke için ülkeyi soyanlara yozlaştıranlara karşı mücadele edenler bilinizki bu ülkenin diline kültürüne onuruna şerefine namusuna en fazla sahiplenenlerdir.
 • Misafir - 21.08.2015 22:17:26

 • 1807 sokak sakinleri
 • Karşıyaka belediyesinin içki ruhsatı verdiği sokak sakinlerinden biriyim.zaten hiçbir denetimin yapılmadığı 1807 sok.ta içki izni verilmesi ile birlikte,bütün sokak sakinleri gürültü ve düzensizlikten dolayı yaşayamaz hale geleceğiz.lütfen siz gazeteciler olarak bizlere yardım edin.çünkü ciddi anlamda mağduruz.çoğu yaşlıların oturduğu sokağımızda insanlar haklarını aramaya korkar olmuşlardır.verilen bu anlamsız karardan belediye bir an önce döner ümidindeyiz.
 • Misafir - 21.08.2015 20:59:53

 • Arabın Derdi Kırmızı Pabuç
 • Nivent hanımın yukardaki yazısı için gelen ”Güzel Türkce” başlıklı yorum bu tepki yazısını yazmama yol açtı. Haksız, yanlış ve insafsız olarak değerlendirebileceğim “Güzel Türkçe” yorumuna karşın, Nivent Hanım ile ilgili kendi izlenimlerimi çok kısa olarak yazacağım. Nivent hanımın üç yıla yakın bir süredir okuruyum. Bir CHP sempatizanı olarak onu ilk başta CHP karşıtı bir kişi kabul etmiştim. Daha sonra ise onun parti-particilik boyutunun olmadığı, bunların çok ötesinde bir yapıda olduğunu gördüm. Toplumdan yana, yolsuzluklar ve usulsüzlükler ile parti- partili ayrımı yapmaksızın mücadele etmeyi, yolsuzlukları ortaya koymayı, böylece bu tür yolsuzluklara karşı caydırıcı olabilmeyi hedefleyen bir çabasının olduğunu gördüm. Nivent hanımın yazılarında tamam imla hataları, ifade bozuklukları olabiliyor ama çabalarının niteliği, mücadele azmi, cesareti karşısında bunların hiç dikkatimi çekmediğini, önemsemediğimi söylemeliyim. Yorumumun başlığındaki deyime gelince, deyimin hikayesini uzun yıllar önce Cumhuriyet gazetesinde köşesi olan, Şey-ül Müharririn Burhan Felek’in bir yazısında okumuştum. Zaman zaman kullandığım bir deyim olageldi. Hikayeye hiç girmeyeceğim. Anlamı kolayca kestirilebiliyor. Nivent hanım toplum yararına çabalar peşindeyken “Güzel Türkçe” yorumunu yazan arkadaşımızın derdi kırmızı pabuç. Yorum yazarının bu dar bakışı, yanılgısı için başka ne denilebilir ki. Daha ağır bir değerlendirmede bulunmayı kendime yakıştıramıyorum
 • Misafir - 21.08.2015 19:26:49

 • FETHULLAH DEMİRTAŞ
 • SİZ ORADA, KİMSENİN CESARET EDEMEDİĞİ DOSYALARI AÇADURUN NİVENT HANIM! ORTALIKTA YARALARI KAŞIMAYA DEVAM EDİN..ADAMIN DERDİ EDEBİ TARAFI. PULİTZER VERECEK SİZE. NOBEL VERECEK! YETER Kİ NOKTAYA VİRGÜLE İYİ BAKIN!!HATTA BU İŞİ BIRAKIP TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSLERİ VERSENİZ NE İYİ OLURDU!BÜYÜK "ACITTIĞINIZ" BESBELLİ!!O KADAR ÇOK MÜNAFIK BESLİYORLAR Kİ!! BANKOMATİK ÇALIŞANLARI, AVANTA KAZANÇLAR, SİZİ ALKIŞLAYACAKLAR DİYE BEKLEMEYİN!! AKREPLERİN KOVANINA SOKUP DURUYORSUNUZ!! DENİZDE BİR KUM TANESİ DEMEYİN! BENİM OYUM SİZİN! VE İNANIN HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA OLUYORUZ!!!!!!!!!!!
 • Misafir - 21.08.2015 11:30:06

 • Cesamin ÖZKAN
 • Kentin planlamasının görev yapan kişilerin o anki ruh hallerine, ikili ilişkilerindeki son durumlarına göre şekillendiği ortada. Zaten bunun farklı, yani İzmirlinin yararına işlemeyeceği, şekillenmeyeceği çok açık. Aziz Kocaoğunun göreve geliş şekli ve sonraki dönemleri ele geçirdiği başkanlık gücünü kullanarak ve ülkenin içinde bulunduğu AKP li dönemlerin sağladığı avantajlar ile şekillenmiş bir belediye başkanlığı, ancak bu şekilde planlar yapar bu şekilde son derece başarısız ihaleler yapar ve son derece İzmire İzmirliye maddi manevi maliyetler yaşatır. Eğer siz bir işe başlarken başlangıç noktanızı sapması ilerde çok büyüyecek açı ile başlarsanız işe bu günkü yaşanan doğru yoldan sapılmış ve zararlı işlerin oluşturduğu ormanda kaybolursunuz. Kamusal yönetim alanlarını ehilerine teslim etmez iseniz kamu adına yararlı işler bekleme hatasını işlersiniz. Bakın rahmetli Piriştinadan sonra o koltuk için çok isabetli bir seçim yapılmış olsaydı durum İzmir için ve CHP için şu an çok farklı olurdu. Çok ilerlemiş bir İzmir ve oy, belediyeler milletvekillikleri kaybetmemiş bir İzmiri yaşıyor olacaktık. Bizlerde ne bu tür yazılar yazacaktık nede bu il içi ülke için kaygılar yaşamayacaktık veya çok daha az yaşayacaktık. İşin özü Türkiye son 14 yıl kaybetmiş, İzmir ise bunu katmerli yaşamıştır.
 • Misafir - 21.08.2015 10:58:56

 • güzel türkçemiz
 • rica ederim yazılarınızı birkaç kitap okumuş, türkçe ve imla kuralları hakkında "bilgi sahibi değilse bile fikir sahibi" birisinin denetiminden geçirdikten sonra yayınlayınız. Devrik cümleler, özenesiz-yüklemsiz cümle kalıpları! Edebi eser hazırlayın demiyoruz! Ancak bilgisizliğiniz, cahilliğiniz ve biri ve/veya birilerinden " rakı sofrasında" işittiğiniz " dedikoduları" ilkokul çocuğu cümle kalıpları ile bu şekilde aktarmanız; tüm bilgi birikimini sosyal medyadan oluşturan halk için bile fazla gelmektedir. Güncel bir zat-ı muhteremin arz ettiği gibi " çok cahilsiniz, keşke ... "
 • Misafir - 21.08.2015 02:33:13

 • Müferrah Sarıipek
 • Nivent Hanım, ne kadar doğru tespitleriniz var! Sizi ayakta alkışıyorum. Sizden başka da Basın, Yayın, STK, ya da muhalif siyaset gereği görevini yapması gereken bir örgüt, kişi ve ya kuruluş olmaması ne kadar enteresan! buradan anlaşılıyor ki, doğruları söyleyemeyecek oranda girift ilişkiler güdülüyor. bu kadar çok adamına göre muamele, bu kadar çok rant tutkusu olan bir düzenin içinde, kendine ait müstesna şahsiyetini değer yargılarını kaybetmemiş biri olmanızdan hayranlık duyuyorum. ayrıca lütfederseniz bir soru istirham edeceğim.. örtünün altından neler çıkar? beyanında basi geçen mavzu hakkında bir fikriniz var mı? ne demek istenmiş olabilir? anlayan varsa çok merak ediyorum hanfendicim.. saygılarımla
 • Misafir - 07.09.2015 00:27:18

 • planlama rüşvetin belgesi oldu
 • büyüşehir 33 yıldır hep plan degişikligi ve revizyon planlar ile kenti katlettiler. her dönem belediyenin dışrda iş bilir plancıları vardı ,son dönemde de belediye planlamasından sorumlu kişinin eşi bu işi başarıyla götürüyor. kimse anlmasn diye a4 kagıda işlenen uyduruk planları a gurubu birilerine imzalatıyorlar.CHP li belediyeler ak partiden hiç bir farkı yok ikisindede imar rantı ve var
 • Yazarın Diğer Yazıları