17.11.2013 11:57:07
Okunma: 12756
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Kılıçdaroğlu'na soruyorum

 

 

 
10 Kasım törenlerinde bir vatandaşa küfür etmesiyle gündeme gelen Adana Valisi Hüseyin Avni Çoş’la ilgili haberler Türkiye’nin gündemine oturdu.
 
Ne demişti adana valisi, “GAVAT” demişti.
 
Sonra yaptığı hakaretin farkına varıp, “kavas demiş olabilirim” dedi.
 
Kameralara yansıyan görüntüler, yayınlanınca el mecbur kabul etti.
 
Bir ilin valisi her ne olursa olsun makamı gereği sinirlerine engel olmalıdır. 
 
Vali sadece, devletin temsilcisi olarak, ildeki resmi törenlere başkanlık yapmaz, yasaları uygulamakla yükümlüdür.
 
Peki sayın valimiz, TCK Kanun'un 125 maddesinden bihaber mi?
 
TCK 125 “Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”
 
Vali olmak, bu cezanın uygulanmasına engel midir?
 
Valinin görevlerinden biride “kamu düzenini sağlamak” değil midir? Vali Çoş, kamu düzenini böyle mi koruyor?
 
Bu konuda, yetkililer elbet üzerlerine düşeni yapacaklarına inanıyorum, inanmak istiyorum.
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu, Halk TV'nin canlı yayınında, Adana Valisi Hüseyin Avni Çoş’la ilgili yöneltilen soruyu yanıtladı. Tespitleri çok doğruydu.
 
Sn Kılıçdaroğlu “Bir valinin ağzından küfür çıkmaz. Çünkü devleti temsil eder. Devlet vatandaşına küfretmez. Siz başbakandan başlayarak üslubu bozarsanız vali de bozar tabii" dedi.
 
Size katılıyorum, her ne olursa olsun, kamuyu temsil edenler sinirlerine engel olmalı.
 
Sn Kılıçdaroğlu, Adana Valisi için "Valinin görevinden alınması lazım ama 'Ben valimi yedirtmem' diyor. Kimse kusura bakmasın ama yamyamlık çok eskilerde kaldı. Ne demek 'yedirtmem'? Vali yine vali olarak kalacak. Merkez valisi yaparsın, vatandaşla yan yana getirmezsin. O Vali vatandaşla yan yana gelecek türden bir vali değil. Sağlıklı bir demokraside bu vali görevden alınır. Hatta vali kendiliğinden istifa eder. Ama bizde ahlaki kurallar bu kadar gelişmedi. Halkına küfreden valiyi yerinde tutan başbakana ne denir? Onun ahlakı sorgulanmaz mı?"
 
Bu söylediklerinize de katılmamak elde değil.
 
Lakin geçmişte, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Haziran 2011 de, Kocaoğlu, Susam'a, "Utanmıyorsunuz be. Sen bana hesap soracak adam mısın be? Manyak. Delirtinceye kadar uğraşıyorsunuz. Sen bana hesap soracak adam mısın lan, adam mısın? Terbiyesize bak ya. Yedi senedir kan kusturuyorsun millete be. Terbiyesiz. Bana gelmiş, 'Ben gönderdim mikrofonu da üzülmüş.' Üzülme lan üzülme. Terbiyesiz, terbiyesiz" diye bağırmamışmıydı?
 
Ortalığı yatıştırmaya çalışan, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Kocaoğlu'nu dışarıya çıkardı. Kocaoğlu'nun, çıkarken de, "Sen kimsin? Manyak. Seni aday yapanın Allah cezasını versin" diye bağırdığı duyulmamış mıydı?
 
Yine basına yansıyan," İzmir'in düşmandan kurtuluşu kutlandı, yeni düşmanlıklar ortaya çıktı" haberinde yer alan, Kocaoğlu'nun AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait’e "Ayıoğlu ayı" dememiş miydi?
 
Sözün özün devletin valisi herhangi bir vatandaşa nasıl hakaret edemiyorsa, bir kentin büyükşehir belediye başkanı da CHP, AKP milletvekiline hiç hakaret edemez.
 
Hele ki CHP Genel Başkanı’na hiç hakaret edemez.

"Halkına küfreden valiyi yerinde tutan başbakana ne denir? Onun ahlakı sorgulanmaz mı?" Peki milletvekillerine küfreden bir belediye başkanı tekrar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olabilir mi?
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları