31.07.2014 01:20:57
Okunma: 6205
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Kim iffetli..,

 

Bayram geldi gelecek derken, üç günlük bayram geçti gitti. Kaldığım otelde insanları gözlemledim, otelin yüzde sekseni yabancı millettendi, ellerinde ne telefon nede I Pad vardı, kalan yüzde yirmisinin elinden telefonları düşmedi, yemek yerken bile sohbet yerine ellerindeki telefonlarıyla adeta sohbet ediyorlardı. Sosyalleşirken asosyalleşiyoruz bilmem farkında mısınız? 

 
Eskiden insanlar konuşurdu, şimdi mesajlaşıyoruz.
 
Eskiden insanlar konuşurken gözlerinin içine bakardı, ya şimdi?
 
Geçen akşam otel odasında, akşam yemeği için hazırlanırken, TV açıktı. Bülent Arınç’ın sesiyle irkildim. “İffet çok önemli. Sadece bir isim değil Kadın için de bir süstür, iffet. Erkek için de bir süstür. İffetli olacak. Erkek de olacak. Zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Kadın ise o da iffetli olacak. Mahrem- namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın" dediğinde kendimi TV nin karşısındaki koltukta buldum. 
 
Haberin başını kaçırmış olabilirim, ancak bu sözleri, bir babanın evladına söylemesi son derece doğru olabilir, bunda hiçbir sakınca yok. Ancak bir başbakan yardımcısının bu sözleri söylemesi biraz garip geldi. Hele ki TV ekranlarından “zampara” demek, asıl abesle iştigaldir. Ülkemizde tartışılacak bir kadının kahkaha atması ise, söylenecek yazacak kelime bulamıyorum.
 
Bu sözleri diyanet işleri başkanı söylese, kabul edilebilir, ama bir başbakan yardımcısının bu sözleri söylemesi bence hiç doğru değil. Bir insanın iffeti kahkaha atmasıyla eş değer ise, o zaman ben iffetsiz oluyorum.
 
Bayram süresinde, zaman zaman netten yerel medyadan İzmir haberlerini de takip ettim. “CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından cevaplandırılmak üzere bir soru önergesi vererek Urla villaları hakkında 4 soru sordu.” Haberini okuyunca şaşırdım, soru önergesi son derece doğru. Ancak Sn Çıray’a sormak istiyorum, Urla’da Lucien Arkas villasından haberleri var mı? Bunun içinde bir soru önergesi vermeyi düşünüyor mu?
 
Gelelim Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla’nın “Bornova’daki Homeros Vadisi’nin turizm merkezi olması için gerekli çalışmalar başlatıldı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla İZSU yetkilileri ile birlikte Homeros Vadisi’ndeki göletler ve çevresinde incelemelerle bulundu. Bu göletler ve çevresinde hangi turizm faaliyetlerinin yapılabileceği konusunda tespitler yapıldı.” Haberinden sonra,  Sn Atilla’ya sormak istiyorum, burası kimlerin parselleri için turizme açılacak? Bu konuyu çok yakından inceliyorum ve yakında sizlerle paylaşacağım.
 
Dokuz buçuk sene sonra en nihayetinde Üçkuyalar’a kadar, çok şükür ulaştı metro. Aziz Başkan “ Bayram hediyesi olsun. Hatay Caddesi üzerinde ve bu mevkide yaşayan vatandaşlarımıza 9.5 sene büyük sıkıntılar verdik, hepsinden özür diyoruz. Elimizde olmayan nedenlerle oldu. Ama İzmir ulaşımının en dar boğazı geçilmiş oldu. Bizim belediye başkanlığımız döneminde 10 yılda en çok eleştirildiğim konuydu. Kötü haberler yapan insanlar, manipülasyon yapanlar, inşallah burayı gelip kullanırlar. İzmirlilere hayırlı olsun." Dedi.
 
Aziz Başkan kötü haberler manipülasyon diye tanımlayarak geçiştirdiği konuyu, herhangi sıradan bir kişi değil, Doçent Dr. Erdem Canbay’ın hazırladığı rapor. Bu raporda sıralanan detaylar çok ciddi. 
 
Meydanlarda, kamera karşısında manipülasyon yapıyorlar, denilmeyecek kadar ciddi. 
 
Ortada bir rapor var, ve raporun karşı tezi açıklanmıyor.
 
Ortada bir rapor var, raporun sahibinden tekrar bir görüş sorulmuyor.
 
Ortada risk var deniliyor, yetkililer sadece bakıyor.
 
Mühendisler odasından, ikna edici bir açıklama bekliyoruz.
 
Eğer ortaya atılan iddialar sadece, Aziz Başkan'ı karalamaktan ibaretse, çok çirkin.
 
Ya değilse, işte bu ikilemlerin cevabını verecek bir yetkili vardır diye düşünmeden edemiyorum.
 

Etiketler:

Misafir - 31.07.2014 17:53:57

  • Çok Açık İken
  • Nivent hanımın bu çok açık sorusunun neden ilgililerce anlamamazlığa getirildiğini anlamak mümkün değil. Madem ÖDTÜ Ülkemizin en önde gelen bir bilim kuruluşu, madem bu bilim kuruluşunun yetkin bir kişisi metro ile ilgili bu ölçüde sakıncalı olduğu raporunu vermiş, artık ok yaydan çıkmıştır. vatandaş için son derece yaşamsal olan bu konu, metronun güvenliği ile ilgili açıklamalar artık sadece yaptıklarımıza kara çalmak istiyorlar üslubu ile geçiştirilmemeli. Ne tür iyileştirmeler yapıldı, ek önlemler alındıysa bunların yeterliği, o raporu veren kişinin"tamam bir sorun kalmadı" raporu vermesi veya buna emsal, incelenmeye açık bir dökümanın ortaya konulması ile sağlanmalıdır.
  • Misafir - 03.08.2014 19:39:56

  • Metrosu
  • Sayın Nivent hanım belediyenin teknik elemanları neden sus pus .izmirdeki yerel basın neden sus pus Onurlu basın mensupları ve meslek kuruluşlarının bu çok hayati olayı açıklığa kavuşturmak görevleridir. İllaki bir olumsuzlukmu olmalı . Mühendislik yeminleri nerede? Insan hayatının siyaseti olmaz . Iddialar doğru ise tarih buna sebep olanları ve göz yumanları affetmez. Ikinci bir soma mı yaşamalıyız!
  • Yazarın Diğer Yazıları