05.08.2013 00:17:46
Okunma: 7902
7 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Kocaoğlu, Genç ve Hızır denklemi

 

Sizlerle paylaştığım son yazı ile ilgili,  gelen yorumları okuyunca oldukça şaşırdım. Bu konu ile ilgili tek yazan ben değildim. Acaba yanlış mı hatırlıyorum diye, Genel Sekreter ile ilgili yazıları bir, bir taradım.

İzmir’in deneyimli gazetecisi ve Konak eski Belediye Başkanı Sayın Erdal İzgi 13 Mart 2013 tarihli, “İkinci adamın son hamlesi” adlı köşe yazısını da okudum. Sayın İzgi’de Danıştay kararlarının uygulanmamasının, adaletsiz ve hukuksuz bir işlem olduğundan bahisle, Sayın Ersu Hızır’ın, göreve iadesinin gerektiğini yazıyordu. 
 
Çok merak ediyorum, acaba Sn İzgi’ye de avukatlığa mı soyundunuz diye yorum yazdılar mı?
 
Benim yazdığım yazının bütününe bakıldığında, durum tespiti yapıp yargı kararlarına saygı gösterilmesi gerektiğini ve uyulmasının yasal zorunluluk olduğunu belirtmiştim.
 
Biliyorsunuz ben, İçişleri eski bakanı, İsmet babam (Sayın İsmet Sezgin’in) manevi kızıyım. Bu yüzden dolayı, sağ olsunlar, İçişleri Bakanlığı’ndan ne talepte bulunduysam yasal sınırlar içerisinde, bakanlık her zaman yardımcı oldu. Bu konuda yardımlarını esirgemedikleri için teşekkür ederim.
 
Yazıma gelen bazı yorumlarda okuyucularımın bir kısmı, bana hak verip, gerçekleri öğrendiklerini söyleyip teşekkür ediyorlar. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde böylesi bir keyfi uygulamaya karşı şaşkınlıklarını ifade ediyorlar.
 
Aslında sizlerle paylaşmadığım bazı ağır üsluplu, konuya ilişkin yorumlar ve belediye içerisinde yapılan, bazı uygulamalara ve konuşmalara ait detay bilgiler vermekteler. Bunları önce araştırıp sonra sizlerle paylaşacağım.
 
Bir kişinin yaptığı yorumda ise, sanki Danıştay en yüksek idare mahkeme değilmiş, Danıştay kararlarını uygulamamanın hukuksuzluk ve suç değilmiş gibi, görüş belirtilmiş. 
 
Ben bu yazıyı niye kaleme aldım?  İki senedir bu konu İzmir gündeminde ve hatta zaman, zaman Aziz Başkan konuyu ulusal medyaya bile taşıdı. Benim için, kamuoyunda “kuyruk acısı var, planı geçmedi” denilen konu olduğu zaman, Sayın Ersu Hızır Genel Sekreter’di ve bana yapılan haksızlıklar sırasında, aktif görevdeydi. Kendileriyle Sayın Önder Sav ve Diyarbakır’a giden Vali Bey kanalıyla aldığım iki randevu ile iki kez görüştüm. Daha sonraki aramalarımda, ne telefonlarıma çıktı, ne de mesajlarıma döndüler. Bu konu, belediye davasındaki, iddianamede yer aldı.
 
Kendisi görevde olduğu zaman gibi, şimdide iletişim kurmakta başarılı olamıyorum. Dolayısıyla kendisiyle görüşemediğim bir kişinin, avukatlığını yapmam da söz konusu olamaz. Keşke Gaze-temiz’e bir açıklama yapsa da en birinci ağızdan, genel sekreter bilmecesini çözebilsek.
 
İçişleri Bakanlığı ile olan görüşmeleri ve yazışmalarımızı en yalın haliyle sizlerle paylaşmıştım. İçişleri Bakanlığının uygula diye yazı yazmasına rağmen, Danıştay kararını uygulamayan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan’ı ve bazı bürokratlar hakkında İçişleri eski bakanı Sayın İdris Naim Şahin tarafından soruşturma izni verildiğini, konunun yargıda olduğunu da öğrendim.
 
Şimdi de ataması yapılan, Sayın Ersu Hızır ile görevden alınan Sayın Pervin Şenel Genç’e ait atama evraklarını bakanlığa göndermeyen, sonrasında önceki yazılarımda belirttiğim gibi, Sayın Bakan’ın yetkisinde olan bir konuda belediye bürokratları ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanının yaptığı, yeni atama işlemini TCK 257 kapsamında, (Görevi kötüye Kullanma)  ve (Sayın Bakan’a ait bir yetkiyi kullanma) konusunda yeni bir soruşturma açıldığının hem bakanlık yetkililerinden, hem de yerel bir gazeteden öğrendim.
 
Dürüstlüğü ve titizliği ile tanınan, Sayın müfettişin raporunun sonucunu hep birlikte öğreneceğiz. 
 
İnternet sitesinde, okuduğum Aziz Başkan’ın meclis üyeleri ile yaptığı toplantıda da “kesinlik aday olmayacağım” diye söylemiş. Kendisi mi aday olmayacak yoksa.. 
 
Gelecek yeni belediye başkanı her kim olursa, Danıştay kararlarını uygulasın ki gelecekte sorumlu olmasın. Bürokratların mahkeme konusunda kendisini yanıltmasına izin vermesin.
 
Tüm okurlarımın bayramlarını kutlar, esenlikler dilerim.           
 
 

Etiketler:

Misafir - 22.09.2013 15:57:31

 • aliço
 • ersu hızıra kurban olsunlar neydik ne olduk yiyecek ekmek bulamaz hale geldik kocaoğlu ve bürokratlarının yüzünden sözleşme masasında işçiye nasıl yaparda zam vermeyiz diye düşünüyorlar ama seçime az kaldı bizde ne yaparızda bunlara oy vermediğimiz gibi verenleride engelleriz diyecez ben bir chpli ve belediye çalışanıyım eger bunlar yeniden gelirse işi bırakacam yoksa bunlara bir dönem daha dayanamam biri elimde kalabilir kocaoğlu seni istemiyoruz yüzsüzlük yapma git
 • Misafir - 11.08.2013 16:58:34

 • Kadıdan günümüze
 • Namusuyla çalışan bir adamın evine hırsız girmiş,yıllarca çalışıp alınteri ile biriktirdiklerini çalmış götürmüş.Adam kadıya gitmiş, zabtiye aramış çalınanları bu lamamış.Birgün caminin müezzini, adamın çalınan eşyalarını minareden bir bir sayıp 'Ey müminler çalanı kullananı görürseniz bana söyleyin bulanı da çalanı da camide sizlere söyleyeceğim'demiş.bir gün sonra çalınanlar caminin önüne bir gece bırakılmış.Kadı zabtiyeye kızmış neden siz bulamadınız diye ama zabtiye biçare kadının emrini yerine getirse çalan kişi başına dert açacak boynunu bükse en fazla azar duyacak.Oda buna razı olmuş..Eşyasına kavuşan adam müezzine teşekkür etmiş.Müezzin bir kimsenin hakkını çalan (duyan gören olmazsa) kendine haramı hak sanır ben söyleyince biri kullanırken yada satarken görür, bu kasabada oturamam itibarım sarsılır korkusuyla mallarını geri getirmiştir.Korkusu olan saklanmayı, gizlemeyi,zora koşmayı hak sanır,korkusu olmayan gerçeği herkesle paylaşır' demiş.Bir Kadının anılarını anlattığı kitapta yer alan yaşanmış olayı sizinle ve okuyucularınızla paylaşmak istedim.Zaman olurki doğruluğuna inanmadığımız talimatları bizde zabtiye gibi uygulamak zorunda kalırız.
 • Misafir - 11.08.2013 14:36:54

 • İZMİRLİ
 • HALKIN TEMSİLCİSİ ADLI ZAT!! SEN İZMİRDE YAŞAMIYORMUSUN??? KÖRFEZİ BUCANIN, ALSANCAĞIN ÇOCUĞU EFSANE BAŞKANIMIZ AHMET PİRİŞTİNA KOKUSUZ BALIK AVLANIR HALE GETİRDİ.İZMİRLİ İZMİR İÇİN YAPILAN İYİ HİZMETLERİDE ,O HİZMETLERİ YAPANLARIDA UNUTMAZ.BUGÜN KÖRFEZDE KOKU VARSA SORUMLUSU MEZARDAKİLER DEĞİL,GÖREV BAŞINDA OLANLARDIR. BİRİLERİ GERÇEKLERİ UNUTTURMAK İSTESEDE BİZ İZMİRLİYİZ UNUTMAYIZ...
 • Misafir - 11.08.2013 12:14:07

 • Emekçi
 • Ben işçiyim Ersu başkan olsa böle rezillik çektirmezdi.Birileri sırça köşklerde oturup,kendini halkın temsilcisi diye konuşuyo.Halk biziz emekçiyi sömüren ızdırap çektiren olsa olasa patron olur,aga olur,işveren olur.Sen yaz abla bizde senden ögrenyoz
 • Misafir - 07.08.2013 16:26:44

 • Halkın Temsilcisi
 • Nivent Hanım, Gazeteci olmadığınız kaleminizi ve köşenizi birilerinin hizmetine sunmanızdan belli. Gazeteci olsaydınız şunun ataması, bunun terfisi, gelenin kim olduğu, gidenin kim olduğu sizi ilgilendirmez, halkın sorunları ilgilendirirdi. İzmir'in büyük sorunları (metro, otopark, deniz işletmesi, körfezin temizliği, yeşil alan, otoyol geçisi vb.) yıllardır çözüm beklerken genel sekreter Ersu Hızır değilmiydi? Şimdi siz tutmuş alınışı hukukimiydi değilmiydi, kimin mzası ile yapılmış, bakanlığa bildirilmiş mi diye yazılar yazıyorsunuz. Diyelim bu hususta hata var, geri alındı ve Ersu Bey geri geldi. Bu durum bu sorunların hangisine çözüm olacağını da söyler misiniz. Gazeteci iseniz lütfen bizim sorunlarımızla ilgilenin. Biz kimmiyiz; biz HALKIZ! Bırakın Ersu Hızır'ın görevden alınmasının hukuki olup olmadığıyla mahkemeler, savcılar, müfettişler uğraşsın. Siz bizim sorunlarımızla ilgilenin, bizim!
 • Misafir - 05.08.2013 14:14:59

 • ercüment
 • gözümüz aydın CHP azizden kurtuldu,
 • Misafir - 05.08.2013 08:29:41

 • kimsesiz
 • Aziz Kocaoğlu iyiki basbakan değil bu tavri ile 3 gündeddünya savaşı cikarirdi.Ben bu kadsr kısırlığa adam gormedim bu arada kibir neyse ben demiyorum ama aziz chp nin en büyük hatasidir
 • Yazarın Diğer Yazıları