23.06.2013 19:46:11
Okunma: 5964
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Kocaoğlu'ndan inciler

 

Aziz Başkan, kendisi hakkında yapılan eleştirilere cevap vermiş; “Nasıl Bir Belediye Başkanlığı Yaptığımızı Cümle Alem Biliyor'' demiş…

Bilmiyorduk, zaman içinde öğrendik!
 
Kocaoğlu’nun açıklamalarıdevam ediyoruz: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hem bir devlet kurumu olarak, hem yerel yönetim olarak her türlü yasal görevini harfiyen yerine getirdiğini, zaten mahkeme kararları ile de, operasyonlar süreçleri ile de, yazdığımız kitapla da, yaptığımız uygulamalarla da sadece 4 milyon İzmirli değil, 76 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ve dünyanın birçok yanındaki,  uluslararası kuruluşlara da anlattık.”
 
Başkanım sokaktaki vatandaş size katılmıyor ne yazık ki! Demek oluyor ki kendinizi anlatamamışınız. Zaten halk sizi pek göremiyor. Arasıra koruma aracı önde, sonra sizin lüks Mercedesiniz, arkasında diğer koruma aracınız. Size ulaşmak ne mümkün… Sanırsınızız ki cumhurbaşkanı geliyor.
 
Ardından ilave etmişiniz: “Ben devlete karşı da, millete karşı da ve genelin menfaatine karşı da her türlü görevimi yasal çerçevede yapıyorum. Olanaklarımız dahilinde vazifemizi yapıyoruz. Bu bir yıpratma kampanyasıdır.”
 
Sizi kim yıpratıyor başkanım? Mahkemeler mi, bilirkişi raporları mı? Ben pek anlayamadım!
 
Yoksa sizin mağdur ettiğiniz çalışanlarınız mı? 
 
Basına yansıyan, Danıştay 1. Dairesi’nin ret kararı ile ilgili konuşan Aziz Kocaoğlu;  “Biz savunmamızı yapacağız. Büyük çoğunluğu planlarla ilgili. Planlar idari bir karardır. İdare Mahkemesi’nde planlar görüşülür, mahkeme ne karar verirse o uygulanır” demiş.
 
Meclisinizce onayladığınız planlar idare mahkemeleri dışında, 17. Sulh Ceza Mahkemesi’nde de görülmekte. Siz de ifade verdiniz. Bu mahkemelerde plan davaları görülemez mi? İllaki idare mahkemesinde mi görülmeli? 
 
Pek anlayamadım bu ifadenizi.
 
Aziz Kocaoğlu açıklamalarına şöyle devam etmiş: “Biz mahkeme kararlarını harfiyen uyguluyoruz. Türk yargı sisteminde, hukuk sisteminde idari kararların statüsü farklı, cezai kararların statüsü farklıdır. Plan bozulursa, yargı karar verirse ona uyulur. Onun dışında burada cezai bir soruşturmanın başlatılması hukuken de mümkün değildir.”
 
Biz meclisten planları geçiririz, bir şikâyet olursa bakar düzeltiriz, vatandaşın gözünden kaçarsa plan yürür kaçmazsa yargılanırız mı diyorsunuz?
 
“Plan bozulursa, planı iptal ederiz” diyorsunuz da, size küçük bir hatırlatma yapayım dürüst başkanım, 
 
Baş danışmanızın planı halen yürürlükteymiş, siz bunu biliyor muydunuz? Bu yüzlerce meclis üyesi yargının karşısında ifade verecek, siz de hâkimin karşısında, “bilmiyordum” diyeceksiniz. Ama plan bu arada yürürlükte olacak!
Niye o zaman danışmanızın planını iptal ettirmediniz?
 
Başkanım, bence siz bu plandan haberdardınız? Haberdar olmayan meclis üyeleriniz ceza alırsa, içiniz sızlayacak mı?
 
Bilgin Erünal ve paydaşları bunca meclis üyesi ifade verirken, kimbilir belki “başka hangi AVM’yi kuralım” düşüncesindeler. Belki de temeli bile atılmıştır.
 
Biz bu plana dün de karşıydık, bugün de karşıyız, yarın da karşı olacağız ve bunun için mahkemeye sunulmak üzere dosyamızı hazırladık. İdare Mahkemesi’nde davamızı açacağız.
 
Haydi “İmar planlarından ceza alınmaz” diyelim.
 
İçişleri Bakanlığınca 12.12.2011 tarih ve 2011/563 sayılı soruşturma izni verilmesi kararına yapılan itirazınızın, Danıştay 1. Dairesi’nce 12.04.2012 tarih ve E;2012/421,K;2012/600 sayı ile reddine karar verilmiş.
 
Dosya İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiş.
 
Cumhuriyet Başsavcılığı’na giden dosyadan niye kimsenin haberi yok? Bu dosyanın tüm ayrıntılarını yakında sizlerle paylaşacağım. 
 
İmar planları olmadığını bilin yeter.    
 
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları