30.09.2013 18:52:28
Okunma: 6394
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Maç 90 dakika... Son düdük çalmadan kimse sevinmesin

Evet maç 90 dakika ilk yarıyı rant kazandı. Ya ikinci yarıyı kamu menfaati kazanırsa!

Bazı şeyler vardır insan içine sindiremez, işte bu satış işlemini de içime sindiremedim, diyeceksiniz ki sana ne? Evet bu soruyu ben de kendime soruyorum sana ne Nivent senin malını mı satıyorlar, herkes gezerken ya da TV seyrederken sen yönetmelikleri okuyorsun senin aklından bir zorun mu var diye.
 
Geçtiğimiz Cuma günü bildiğiniz üzere Balçova Tapu Müdürlüğü’ne dilekçe verdim, bugün ise yine Balçova Tapu Müdürü’nü aradım, dilekçemin akıbetini sordum. Kendileri bana “Hanımefendi biz meclis kararını baz alırız, hukuk komisyonunda, bütçe komisyonunda neler yazdığı bizleri bağlamaz” dedi.
 
Bunun üzerine, İzmir Tapu Bölge Müdürlüğü’nü aradım, bölge müdürü toplantıdaymış, halkla ilişkiler müdürü Nimet Hanım’a aktardılar hanımefendiye telefonda olayı anlattım hemen bölge müdürlüğümüze gelin dediler.
 
Dernekten nasıl fırladım bilemiyorum, tapu bölge müdürlüğünde, Bölge Müdür Yardımcısı Ufuk Bey’e dilimin döndüğünce olayı anlattım. Beyefendi Balçova Tapu’dan evrakları istetti, öğleden sonra gelmemi istediler.
 
Öğleden sonra tapuya gittim, bu kez Bölge Müdürü’nün odasında iki müdür yardımcısı ve masada Balçova Tapu’dan istetilen belgeler vardı. Müdür Bey büyük tevazu ile beni dinlediler, cevapladılar, ancak başladığımız yere geri döndük. ”Meclis kararı yanlış ise bu bizlerin değil idare mahkemesinin çözeceği olaydır” dedi.
 
Ben de efendim, böyle bir satış yapabilmek için Bakanlar Kurulu kararı lazım, bu işlem sakat işlemdir. Bu bizlerin değil, çocuklarımızın hatta torunlarımızın geleceğinden çalmaktır, sizler inisiyatif kullanabilirsiniz, dedimse de netice alamadım.
 
Hemen aklıma dava açma yürekliliğini gösteren Konak CHP Meclis Üyesi Ahmet Doğan geldi, onu aradım Temiz İzmir Derneği kurucusu ve Avukatı olan Metin İpekli’nin ofisinde buluştuk.
 
Metin Bey’e bir çırpıda olayı anlattım, Metin Bey “Durun Nivent Hanım daha kaybedilmiş bir şey yok bugün ihale yapıldı daha onayı var hemen tapuya gidilemez” bir derin oh çektim.
 
Metin Bey meclis kararı elimde hukuk ve plan bütçe mazbatalı burada, ayrıca 4046 sayılı kanuna göre Bakanlar Kurulu kararı yok, lütfen hemen bir dilekçe yazalım Ahmet Bey’le mahkemeye yetiştirelim.
 
Metin Bey o sıkışık programı arasında telefonlara bile bakmadan hemen dilekçeyi yazdı elimize verdi. Metin Bey’in hakkını ödemek mümkün değil. Böyle insanlar var olduğu sürece kamunun malının hesabını sormaya devam edeceğiz.
 
İdare Mahkemesi kalemine dosyayı sunduk, gönül rahatlığı ile mahkemeden çıktık.
 
CHP Konak İlçe Başkanı’nı aradım 48 milyon TL’ye benzin istasyonu satıldı, ne diyorsunuz, böyle bir satış olabilir mi? Genel Merkez’in onaylamadığı bir satış olabilir mi? Sinan Bey’in sesi üzgündü ama CHP’ye zarar gelmesin diye tek kelam edemedi. Kendilerini büyük saygıyla karşılıyorum, ancak kalbim Sinan Bey’in de çok üzgün olduğunu söylüyordu.
 
Şimdi gelelim niye maçın 90 dakika olduğuna.
 
Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun 26. Maddesi’nin son paragrafında, “Belediyeler ve diğer mahalli idareler ile bunların kurdukları birlikler tarafından ticari amaçla faaliyette bulunmak üzere ticari kuruluşlar kurulması, mevcut veya kurulacak şirketlere sermaye katılımında bulunulması, Bakanlar Kurulu'nun iznine tabidir.” 
 
Nerede bakanlar Kurulu Kararı?
 
2886 sayılı Yasa’nın 71 maddesinde ise, ihale işleri Maliye Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak kıymet takdiri yapılır hükmünü içermektedir.
 
Merbel A.Ş’nin %99.5 Konak Belediyesi’ne ait değil mi? 
 
“Kamu iktisadi teşebbüsleri ile sermayesinin yarısından fazlası tek başına veya birlikte devlete, kamu iktisadi teşebbüslerine veya mahalli idarelere ait kuruluşlardan Maliye Bakanlığı uygun görüşü alınır”.
 
Sizler aldınız mı yoksa unuttunuz mu?
 
Peki, satış iptal olursa ortadan suç kalkmış olacak mı, bana kalırsa kalkmaz. Mahkemede adam ölmedi diye beraat edeni gördünüz mü? Ben görmedim.
 
Dedim ya maç 90 dakika ilk yarıyı rant kazanmış olabilir, ya ikinci yarıda ne olur bekleyip göreceğiz.
 

Etiketler:

Misafir - 01.10.2013 13:49:44

  • takdir yine takdir
  • Nivent Hanım'ın yaptıklarını bir yerlere oturtmaya kelimeler bulamıyor insan. Kendini siyaset dışında tuttuğunu biliyoruz. Gücü belki bu beklentisizlikten geliyor. Tavizi yok. Kim olursa olsun, yasalara, mevzuata uyacak, arkadan dolaşmak yok, alavere dalavere, menfaat tezgahları vs yok. Bir de kişinin toplumsal duyarlığı varsa, ondan iyisi yok. Ah Nivent Hanım. Maalesef toplumsal duyarlığı olan yeter sayıda İzmirlimiz de yok. Olsa idi iki kişi böylesine uğraşırmıydınız, yazılar haberler yetişecek diye. İzmirliler sizlere borçlu. Bu borç da sürekli artıyor.
  • Yazarın Diğer Yazıları