19.09.2013 22:35:24
Okunma: 5951
4 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Metroda son nokta

 

Aziz Başkan’ın açıklamalarını okuyunca şaşkınlığım bir kez daha arttı. Bir kentin belediye başkanı olarak insanları yanıltmak ne kadar doğrudur. Hiç lafı dolandırmadan önce Aziz Başkan’ın açıklamalarını bir inceleyelim.

Metronun bitmemesinin hatırlatılması üzerine Kocaoğlu, “4 istasyonu açtık. 80 kilometre Aliağa-Menderes'i açtık. Torbalı’ya uzanacak. 11 kilometre devraldık metroyu, şu anda 96 kilometre… 13 metrelik bir problemimiz var. Zeminde kayma var. 1 senedir proje yapıyoruz. Üniversiteler yapıyor. Sertleştirmek için kimyasal madde enjekte ediyoruz. 13 metredeki sorunu çözdüğümüzde metro bitecek. Metro 2005’ten beri sürüyor. 2 defa müteahhit kaçtı. Zemin problemleri vardı. Mazeret üretmek istemiyorum. Havlu atmadan ben bunu bitireceğim dedim. Bitirmek için elimizden gelen her türlü şeyi yapıyoruz. Metro bitince neyi konuşacağız” ifadelerini kullanmış.
Şimdi, bana göre bu açıklamalar, sadece günü kurtarma adına yapılmış, kamuoyu açıkça yanıltılmaya çalışılmış. Metrodan anlamayan ben bile bu hikâyeye inanmakta zorlanıyorum.
 
Üçyol-Üçkuyular metro hattının 2005’den bu yana devam ediyor olması ne anlama geliyor, gelin bunu düz ama şaşmaz bir mantıkla değerlendirelim.
 
2005’den geriye doğru projelendirme ve zemin incelemeleri, ihale hazırlıkları için geçmiş olan süre 1-2 yıl gibi tahmin edilirse,  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 yıldır bu proje ile uğraştığı ortaya çıkmaktadır.
 
Çalışmaların başlangıcında yapılması gerekenin zemin bilgilerinin doğru olarak öğrenilmesi, projelerin bu bilgilere göre sorunsuz bir inşaat yapılacak şekilde hazırlanması olduğu herkesin kabul edeceği bir gerçektir.  Ancak görünen odur ki, büyük bir beceriksizlikle 10 yıldır teknik sorunlar aşılamamıştır.
 
Günümüzün teknolojisinin bu konularda yetersiz olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Dolayısıyla kabul edilmesi gereken,  konunun sorumlularının teknik açıdan yetersiz olduklarıdır. 
 
Bu durumda kabul edilmesi gereken diğer bir gerçek de, Başkan’ın sözünü ettiği, tamamlandığını belirttiği diğer hatların inşaatlarının teknik yönden çok daha basit olduğudur. Demek ki, bu kadrosu ve başta Başkan olmak üzere yöneticileri ile belediyemiz İzmirimiz’de sadece basit teknik yönleri olan yatırımları gerçekleştirilebilecek, daha nitelikli, teknik özellikli yatırımlar yapılamayacaktır.
 
Başkan şikayet ediyor, 2 müteahhit kaçtı diye, böylesine önemli ve özellikleri olan işi üstlenecek firmaların işi yapmaya yeterli, yani deneyimli, maddi açıdan da güçlü olmaları, işin tüm teknik sorumluluklarını da üstlenerek işi istenilen şekilde tamamlamaları esas değil mi?
 
İşi sorunsuz yapmaya yeterli olmayan firmaların yeterli görülmeleri,  işin yeterli olmayan firmalara verilmiş olmasının sorumluluğu kimin?
 
Hiç uğraşmayın başkanım, Bu becerisizlik tamamen sizin ve ekibinizin.
 
Duyumlarına göre büyük ve gerçekten deneyimli ALARKO Firması, bu işi yapma açısından yeterli bir firma, teklif vermemiş, bu proje ve ihale dokümanları ile bu işe teklif verilebilmesi, işin sağlıklı olarak yapılması mümkün değil diye bir yazı vererek ihaleye katılmamıştır.
 
Daha ne denilebilir ki? Projeler yanlış, zemin etütleri yeterli değil, nasıl bitmesi beklenebilir? 
 
Bir kalkıp bakmışız ki metro bitecek yanıltmalarını daha ne kadar dinleyeceğiz?

Etiketler:

Misafir - 22.09.2013 11:42:43

 • necmi kayıra
 • b.şehir tahtalı barajı koruma havzasındaki kaçak-ruhsatsız-kanunsuz sadece depo olabilecek binanında anne-babayı soyup soğana çeviren özel okul olmasınıda seyretti...ama rezalet yüce yargıya intikal etti...göreceğiz....
 • Misafir - 21.09.2013 15:59:29

 • misafir
 • sevgili izmirliler hükümetin para göndermediği için metroyu bitiremedik bahanesini u yazıda ve başkanın konuşmasında bu sefer yer almaması ne kadar enteresan öyle değil mi..çünkü yapılan açıklamalarda izmire hükümetin ne kadar para gönderdiği açıklandı ve başkan buna karşı çıkıpta tek bir laf söylemedi..demekkş bu da o meşhur bahanelerinden biri idi..ayrıca çiğliyi de torbalıyıda bitiremedi de bakanlık ele aldı da bitti..hatta afişlede sadece büyükşehir vardı açılışta sonra değiştirdiler gerçek ortaya çıkmasın diye afişe ble gerçeği yansıtmamışlar..hem başkan oldum olası bir saat konuşur ama hiç bir zaman sorunun yanııı aldığınız olmamıştır net cevap olarak..hep geçiştirir.hatta bir gün sabah radyoyu açtım işe giderken başkan bir hafta önce üçküyular metrosunun üzerini kapattı yoll rafiğe açıldı bir hafta sonra tekrar kapandı ve kazılar başladı iş makinaları gelmişti hepimiz isyandaydık..başkan da açıklama yapıyor izmir metrosu üçkuyular meydan çalışmalarında alt yapı çalışmaları yapımında unutulan kısımlar olmuştur fakat en kısa süreçte tamamlanacaktır halkımıza müjdeli haberi vermek isterim bitince açılacaktır.....şok geçirmiştim hatta bir bayanla karşılaştım yolda bu delikanlı benim oğlum dedi allah bağışlasın dedim..bu yollardan hamileyken geiyordum ben dedi metro inşaatı yollarından şimdi oğlum on yaşında hala onunla atlaya zıplaya geçiş yapıyoruz dedi..hani gülsem mii ağlasam mı bilemedim..ayrıca metrodan dolayı abimin 25 yıllık dükkanı kapandı battı resmen adam ağlaya ağlaya kepenk kapattı..yazıklar olsun ve hiç kimsenin yaptığı yanına kalmasın diyorum çünkü bu şekilde zarar gören o kadarçok esnafımız var ki bi bedel mi ödeddi belediye bunlara yooo...seyyarlara ceza mı kesti yoo hayır mekan sahiplerine işgaliye cezası kesti ama bu devlete vergi verene işte bunların adaleti bu kadar ..allah bu sefer gerçekten bu adama nasip etmeyecek ve tarihe kara belediiye başkanı izmirin utancı olarak işlenecek..bir izmirli cumhuriyet kadını ve vatan sevdalısı olarak utanıyorum izmirimin bu halinden ve onu bu hale getirenlerden..gidin artık..hizmet yapan kimse partisi farketmez yerelde gelsin bayrağı kapsın izmiri layık olduğu yere taşısın.saygılarımla
 • Misafir - 20.09.2013 16:31:25

 • Kin adamı yer
 • Metro inşaatı uzman ,Nene Hatun tünelinde,Karşıyaka tünelinde ,Karadeniz sahil yolu tünellerinde ve yurtdışında bir çok tünel projesinde çalışmış.Bu konuda kitap yazmış bir kişi ,işe başlayacak ve metro bitecekti.Sadece eniştesi dönemin CHP il örgütünde bulunması ve Aziz Başkanın bu grupla ters düşmesi yüzünden işe başlatılmadı.Aziz kaç tane beceriksiz yüksek maaş iş başı yaparken.Kini yüzünde bu kişi gibi bir çok değerli insanı işe almadığı için İzmir çok bekler metro bitsin
 • Misafir - 19.09.2013 23:25:13

 • Mantık
 • Nivent Hanımın mantığının maşallahı var. Mantığına bu kadar güvenmesi ozgüveninin yüksekliğini de gösteriyor. Doğrusu yazisindaki mantik bana da mantıksız gelmedi. 10 yılda altı üstü 5-6 km hattı yapamayacaksınız, sonra da muteahhit kactı. toprak kaydı diyeceksiniz. Herhalde Nivent Hanımın yazısını okuyanlar buna inanmayacaktir.
 • Yazarın Diğer Yazıları