22.11.2014 00:55:37
Okunma: 4841
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Mutlu mesut geçinirken niye kızdınız?

 

Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Edinme Biriminden cevap maili aldım.

Mailde; “Kurumu suçlayıcı nitelikte sorular yöneltilmektedir. Sınırlı sayıda personelimiz İzmir halkına hizmet verme çabasının yanı sıra ön yargılı ve maksatlı sorulara cevap vermek üzere meşgul edilmektedir. Söz konusu başvuru sahibinin 2013 yılından bugüne kadar kuruma yapılmış 421 başvurusu bulunmaktadır. Belediyemiz dürüst şeffaf belediyecilik anlayışı ile hizmetlerini yürütmekte olup kent halkı istenilen her türlü bilgiye ulaşabilmektedir.”
 
Pardon, manşet haberimizde Bilgi Edinme yasasını kısaca sizlerle paylaştık. 33 maddelik yasada bir vatandaşın kaç kere bilgi edinme hakkı olduğundan bahsetmemekte.
 
Bir tanede sorarım bin tanede. İzmir Büyükşehir Belediyesinin, sen az sordun veya çok sordun deme hakkı yok.
 
Niye rahatsız oldunuz ben pek anlayamadım, vatandaşı bilgilendirmiyorsunuz, sorumluluğum gereği ve derneğimizin tüzüğü gereği bilgi edinme hakkımızı kullanıp vatandaşı bilgilendiriyoruz.
 
Bu yasadan faydalanmamış olsaydım, İzmirli AKDEMİR PLAZA’NIN 175 Bin TL’ye kiralandığını bilmeyecekti. Üstelik üç ay peşin olarak bu paranın yatırıldığından hiç haberleri olmayacaktı. 
 
Ya da Teleferiğin 6 direğini diktik en kısa zamanda açıyoruz diye insanları oyalayabilecektiniz, çok şükür Bilgi Edinme Yasası var da, bizimde gerçek açılış tarihini açıklama şansımız oldu.
 
Gerçi üç ayrı tarih verdiniz o da tutmadı.
 
Çok üzgünüm, Bilgi Edinme sorularımı yasa gereği 15 iş gününde cevaplamak zorundasınız.
 
Bir maddeyi bende bilmiyordum.Tarafıma yollanan mail  sayesinde öğrendim. Hani siz yok 7. Madde kapsamında cevaplayamıyoruz ya da bilmem kaçıncı maddeden dolayı yanıtlamamız mümkün değil diyordunuz ya, oda mümkün değilmiş. 
 
Belediye ticarethane olmadığına göre, ticari sırrınız olamaz değil mi? 
 
Ayrıca Bilgi Edinme Sorularımı eksik yanıtladığınızdan dolayı, bir soruyu en az dört kez yinelemek zorunda kalıyorum. Örneğin beş maddelik bir soru sorduğumda içinden bir yada iki soruyu yanıtlayıp diğerlerini es geçiyorsunuz. Sorumu yinelediğimde ise mükerrer soru diye yanıtlamıyorsunuz.
 
Çok şükür BEDK varda oraya yolluyorumda, azmimle alıyorum cevapları.
 
Bilgi Edinme formunu doldurmak benimde epey bir vaktimi almakta, gelen eksik cevapları yinelemek öyle kolay değil. Üstelik sizin Bilgi Edinme Biriminiz var üstelik onların maaşlarını da İzmirliler ödüyor.
 
Tüm bunlardan dolayı her sorumuzun yanıtını almak bizim vatandaşlık hakkımız, sizlerinde görevi değil mi?
 
Çok üzgünüm sorularım devam edecek, ha benim ismimden sıkıldı iseniz, sizin için ismimi değiştiremeyeceğime göre mutlu mesut geçinip gidelim en hayırlısı bu. 
 
 
 

Etiketler:

Misafir - 22.11.2014 21:45:03

  • Gürkan Saygılı
  • Geçen yıl büyükşehir belediyesine gitmiştim. Sorumun yanıtını alabileceğim birimi tam olarak bilmediğim için bütün katları dolaşmak zorunda kaldım. Gördüğüm manzara karşısında hayretler içinde kaldım. Bir kaç kişi hariç mesai saatinde çalışan insan görmedim. Kelimenin tam anlamıyla eşek gibi çalışarak kazandığımız paralarla ödediğimiz vergilerle akşama kadar oturup çene çalan insanları mı besliyoruz diye düşünmüştüm. Hem de oy verdiğim partimin bağlı bulunduğu belediye. Konuyu büyükşehir belediyesinde çalışan bir arkadaşıma anlattım. Cevabı evet çalışanların çoğu internette takılır. Sohbet eder ya da internetten alışveriş yapar. Tanığın biri varsa sende belediyeye gir çok rahat demişti. Hani derler ya gözlerimle görmeden kulaklarımla duymadan inanmam. İşte ben gördüm ve duydum. Buna göre diyorum ki belediye personelinin işleri yetiştirememesi mümkün değil. Onşarın derdi, gerçeklerin ortaya çıkıp haber yapılmaması.
  • Yazarın Diğer Yazıları