14.07.2015 21:24:47
Okunma: 3678
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Mutlu Mesut Gidiyorduk!

 

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Edinme Sorularımıza eksik yanıt vermeyi adet haline getirdi. Sorduğum soruların içerisinden seçerek yanıtlıyor.
 
Bilgi Edinmenin haklarını, sular seller gibi ezberleyen kişiye bu yapıldığında, tekrar soruyorum. Sorduğum soruların eksik kalan kısımlarını tekrar yolluyorum. Bu kez yine içinden bir soru seçiliyor ve yine eksik yanıtlanıyor.
 
Sanırsınız kura ile yanıtlanıyor!
 
Vazgeçiyor muyum asla! Resmen direniyorum. 
 
BEDK gidiyorum, sonuç olarak, cevaplanmasına yönelik karar alıyorum.
 
Ne oluyor derseniz, yine eksik cevap.
 
Eee, benimkide can ama değil mi? Yaz yaz nereye kadar?
 
İBB cevap vermiyor,ben ne yapıyorum, İzmir Valiliği’ne yazıyorum.
 
Valilik tarafından muakkip atanıyor, yazıyor  raporu  ve soruşturma izni verilmemesine kararı çıkıyor.  
 
E, koskoca uzman böyle karar vermiş mi diyorum?
 
İtiraz dilekçemi kapsamlı bir şekilde yazıyor ve itirazım kabul görüyor.
 
Neden acaba?
 
Buna can mı dayanır, dayanmaz elbet!
 
Gelelim asıl konuya, Narlıdere Belediyesi Bilgi Edinme sorularımıza yanıt olarak, “mülkiyetinizle ilgili konu olmadığı için cevaplayamıyoruz.” Yada vekalet ibraz etmediğiniz için yanıtlayamıyoruz.”  Yada, edindiğiniz bilgileri internet gazeteciliği adı altında yasaya aykırı yayınladığınızı öğrenmiş bulunuyoruz. Oysa ilgili yönetmeliğin 42. Maddesine göre izinsiz yayınlaşmış olmanız cezai ve hukuki sorumluluğa ilişkin hükümleri doğurmaktadır.” 
 
Lütfen hakkımda dava açın, Bilgi Edinme olmasaydı nereden bilecektik, ruhsat eklerine aykırı binalara yapı kullanım belgesi verdiğinizi, yazdıklarımın hepsini ispat ettim. Bu sebepten dolayı yargılanıp ceza almadınız mı?
 
Şimdi yine 35. Asliye Ceza mahkemesinde, "Zincirleme Görevi Kötüye Kullanmaktan" yargılanmıyor musunuz?
 
İyiki Bilgi Edinme Birimi var da, şapkalar düşüyor!
 
Şimdilerde ise, İzmir Büyükşehir Belediyesi de sorularımdan bunalmış olacak ki, Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’te  aynı tutumu sergilemeye başladı.
 
Nasıl mı? Anlatayım efendim, İBB’nin Cumartesi açılışları için harcanan bedeli ve bu ihaleleri kimin tarafından alındığını sordum.Bilgi edinme soruma yanıt verildi harcanan bedeller ayrıntılı olarak sunuldu. Bunun için kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Ancak bu ihaleleri kimin aldığının cevabını alamadım. Cevap olarak, “alınan bilgilerim ortada işlenmiş bir suç varmış gibi gösterilerek, gazetelere servis edilmesinin etik olmadığı düşünülmektedir.”
 
Sevgili Genel Sekreterim soruma neden cevap vermiyorsunuz? 
 
Bu ihalelerin parası bizlerin cebinden çıkmakta, sizin Grand Plaza Şirketiniz çok rahat bu açılışları yapabilir değil mi? Neden dışarıdan firmalarla bu işi çözüyorsunuz ve neden bu firmaları sır gibi saklıyorsunuz?
 
Çok üzgünüm sorumluluğun gereği bu sorulara devam edeceğim, nefesim yettiğince.

Bırakın mutlu mesut geçinip gidelim ne gerek var bunlara.
 
Sizler özel şirket yöneticileri değilsiniz, bizlerin parasını harcıyorsunuz. Elbet sorgulayacağım.
 
Gelecek yazımda Çevre ve Şehircilik Bilgi Edinme Sorularıma ne yanıt verdiğini, sizlerle paylaşacağım. Onların cevapları daha da vahim.
 
Notlarım.

Adnan Kahveci Köprülü Kavşağı iddialara göre bugün mühürlenmiş. Eğer doğru ise geç bile kalındı. Kıyı kenar çizgisi ihlali var mı dersiniz? Bu konuyu da yazacağım.

İZBETON mühürlendi mi?

Yeni Fuar Alanı imar planına esas, jeoteknik-jeolojik etüdleri cevabı gelmediğine göre, yok mu acep?
 

Etiketler:

Misafir - 18.07.2015 17:07:25

  • Cesamin ÖZKAN
  • Usulsüz işler yapanların örgütlenme modellerine karşı daha etkili sivil toplum örgütlenmesi ile bu örgütlerin çalışma organlarının farklılaştırılması, tabandan daha etkin destek alınmasının sağlanması için farklı projelerin devreye konulmasının sanırım gerekliliği ortaya çıikmış bulunmaktadır. Her ne kadar usulsüz iş yapanların hem kamu ayağında hem parasal güç ayağında avantajları var gibi gözüksede, devreye konulan toplumsal gücün onları nasıl önüne katıp götürüp perişan ettiğide çok görülmektedir. İşi gücü imar rantından elde ettikleri usulsüzce kazanılmış paralar elde etmek olanların güçlerinin hiç te o kadar fazla olmadığını, hele hele yürek güçlerinin üç kuruşluk olmanın ötesine geçemediğini en çok onlar biliyorlar. Halkın vebali altına girenler, halkın seçimi ile bir yerlere gelip halka karşı suç işleyenler şöyle veya böyle bu suçlarının cezasını mutlaka hak ettikleri dozda ve şekilde çekerler bu sonu yaşarlar. Temiz bir toplumun mücadelesini verenler ise daima iyilikler adına iz bırakarak geleceğin daha güzel toplumunun inşasına her gün bir tuğla daha koyarlar. O nedenle bu gün koltuk işgal ederek, o koltuklara onları getirenlere ihanet içinde olanlar, o ihanetin hesabının geleceği günü acı ve ızdırap içinde beklerler. Kazanan temiz toplum neferleri, çalışmalarınızda başarılar.
  • Yazarın Diğer Yazıları