24.02.2015 00:54:47
Okunma: 3514
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Mutlu mesut planlar yapılıyordu!

 

İzmir ilinde yapılan planların, plan müellifleri A Gurubu Karne yeterliliğine sahip plancılar tarafından yapılmadığını öğrendik.

 
Günlerdir aynı konu üzerine dilimin döndüğünce sizlerle paylaştım.
 
Yazılarımı okuyan şehir plancıları bir hayli telaşa kapıldı sanırım. Bugüne kadar F,E,D,C,B Gurubu Karne sahibi müellifler planlara imza atıp duruyordu.
 
Mutlu mesut planlar yapılıyordu. 
 
Nerden çıktı bu yasa ve yönetmelikler diyorlar. Hatta İzmir Büyükşehir Belediyesi 2008 yılından bugüne yapılan planların plan müelliflerini kimlerdir diye soruyoruz. Sorumuzu açıklamak yerine, “Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır.” Deniliyor.
 
İyide biz büyükşehir tarafından onanan planların müelliflerini sorduk, Konya, ya da Eskişehir belediyesinde onanan plan müelliflerini sormadık ki ellerinde bulunmasın. 
 
Cevap veremiyorlar çünkü onlarda biliyorlar k, planların müellifleri A Gurubu değil.
 
Haklılar ne diyecekler planları F,E,D,C,B Gurubu plancılar yaptılar. Ama vallahide bilmiyorduk billahi demi diyecekler?
 
İzmir Şehir Plancıları odasına telefon açtık, elimizde bulunan çizelgede adı geçen plancıların ( Ömer Demirel, Dilek Çakanşimşek, Meral Celep) hangi karne gurubuna sahip diye sorduk.
 
Telefona çıkan bayan "yetkili kimse yok" dedi. Bize vermediği cevabı, adlarını sorduğumuz plancılara, bir bayan sizin karne gurunuzu sorguluyor demeyi pekala bilmiş.
 
Nerden mi biliyorum, beni tanıyan birine telefon açılmış, “Nivent Hanım Plancılar Odasını arayıp benim karne gurubumu sormuş mu?” 
 
Bana bu soru sorulduğunda ise, hiç tereddüt etmeden, evet bugün aradım odayı diye cevapladım. Telefonu kapattıktan sonra, hey Allah’ım bu nasıl iş? Şehir Plancıları Odası böyle bir şeyi nasıl yapar, bunun adı nedir?
 
Diyorum ya plancılar biraz telaşa kapıldı da, İzmir Şehir Plancıları Odası neden kapıldı diyecektim, ama yazarken cevabı buldum.
 
Elbet kapılacak, planlar ilgili idareye verilmeden önce;
 
Şehir Plancıları Odası Mesleki Denetim Uygulaması yapmıyor mu? Bu ne demek derseniz, bu planları yapmaya yeterliliği var mı, herhangi bir sicil bozukluğu var mı, büro tescilleri var mı diye önce sorgulaması gerekir ve uygundur diye kaşe vururken, hemşerim ya senin karne gurubun bu planı yapmaya yeterli değil demek aklına gelmiyor da, benim sorduğum soruyu hemen telefonla kişilere bildiriyor.
 
Oysa Şehir Plancıları Odası bu konuyu öylesine iyi bilmekte ki;
 
TMMOB Şehir Plancıları Odası 02.10.2014 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yazı yazmış. "6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un yürürlüğe girmesi ile birlikte "Plan Yapımını Yükümlenecek Müelliflerin Yeterliliği Hakkında Yönetmeliksin 5. Maddesinin uygulanması ve yapılacak plan ve plan değişikliklerini üstlenecek müelliflerde (A) grubu yeterlilik belgesi aranması gerektiği yönünde, Bakanlığınızın görüş bildirdiği anlaşılmaktadır.”
 
Bu yazı her şeyi açıklıyor, büyükşehir sınırları içerisinde kalan tüm yerleşimlerde A Gurubu Karne lazımmış. Bunu ben bile anladım. Bu planlamanın ANAYASASI ha bu yasa değişir. O zaman F,E,D,C,B Gurubu Karne sahipleri yapsın, hatta Z Gurubu da yapsın. 
 
Ya Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor, bu planlar geçersiz demek aklına gelmiyor mu?
 
Şimdi ne olur derseniz anlatayım, 2006 yılından itibaren yapılan planları önümüze koyacağız, plan müelliflerine bakacağız, sonra dava açacağız.
 
İdari Mahkemesinde açılan dava, “yürütmeyi durdurma” alırsa, ki alacak yönetmeliğe aykırı planlanmış. 
 
"Yürütmeyi Durdurma" alan bir plan hükümsüz kalır.
 
E kardeşim üzerinde bina var, Yapı Ruhsatını almış. Yapı Kullanım Belgesini de almış. Sen ne diyorsun bir şey olmaz.
 
Olurrr, çünkü yanlış hesap Bağdat’tan Döner.
 
“Yürütmeyi Durdurma” alan plan ile birlikte, tekrar İdari Mahkemesine gidilir, çünkü plan düzenleyicidir. Plan notları üzerinden inşaat yapılır, ortada plan yoksa neye göre ruhsat olacak değil mi?  
 
Bu kez İnşaat Ruhsatı ve Yapı Kullanma Belgesi iptal yoluna gidilecek.
 
Tüm bunlar olurken, diğer yandan meclis kararı ile usule uygun yapılmayan bir planın onama mercii olan, meclis üyeleri de soruşturma kapsamına girebilir diyorum.
 
Vizeyi veren Şehir Plancıları Odası da soruşturma kapsamına girebilir.
 
Yakında İzmir’de oldukça hareketli günler olacağa benziyor.
 
Bitti mi, bana göre bitmedi daha yazacak çok şey var!
 
 

Etiketler:

Misafir - 25.02.2015 21:00:12

  • Cesamin ÖZKAN
  • Belediyeciliği yüzüne gözüne bulaştırdığı yetmemiş gibi bu işleri varmış. Ne dedik; daha insan kaynakları yönetimini başaramayan bir başkanın iyi işler yapması beklenemez. İyi işler iyi kadrolarla başarılır. İyi kadrolarda vizyonu ufku hedefi ve kent estetiğini algılamış olan başkanlarla kurulabilir. Bakın bakalım büyükşehir belediyesinin kadrolarına mesleki niteliklerinden dolayımı yoksa başka nedenlerden dolayımı oralardalar. İzmir'in çağdaş aydınlık ruhlu halkıda olmasa bu kentte atmosfer çok kötü olurdu. İşte bu aziz kocaoğlu, bu kentin insanının doğasında var olan pozitif yapısından kaynaklı CHP tercihini kendisine bağlayıp durmuş, böylece birşey değilken bir şeymiş gibi okutmayı başarmış. Başkanlar bence kentin ahalisinden ilerde olmalıdırki kenti ileriye taşıyabilsin. İzmir'de durum bunun tam tersi. Yani kentin insanları daha ilerde ve onlar kente dinanizm katıyorlar. Birde Ticaret Odası, Sanayi Odası EGİAD gibi dinamik ve çağdaş yapılar aslından kentin ilerlemesinde öncü oluyorlar. Belediyeler bu anlamda çok güdük geri üretken olmayan ve bunların dışında bir takım tuhaf işlerle uğraşıp duruyorlar. Ki CHP bu ilde oy ve belediye başkanlıklarını kaybediyor. AKP gibi İzmirdeki CHP yapısıda bu günleri görmüş olmalarına şaşkınlıkla bakıyorlar. Ancak çok uzunda sürmeyecek.
  • Misafir - 24.02.2015 08:39:13

  • kao
  • tebrikler
  • Yazarın Diğer Yazıları