10.06.2013 10:54:16
Okunma: 5486
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Narlıdere'nin üzerindeyim

Narlıdere Belediye Başkan’ı geçmişte verilen bir soruşturma izni içinde; “Hal böyleyken biz kamu zararına neden olmakla suçlanıyoruz. Bu yapıları birileri inşaat yapabilsin diye baskı olarak yorumluyoruz. Ama baskıya boyun eğip buraya konut imarı hiçbir zaman vermeyeceğiz. Peşkeş çekilmesine de izin yok" dedi. (dha)
 
Yazı dizimize devam ediyoruz;
 
7- 6501 ada 1 parselde yer alan Palma Residance isimli üç blok inşaatın önünden gecen imarlı yolun ve parkın siteye aitmiş gibi müteahhit firma İDEA Yapı San ve Tic. A.Ş tarafından gasp edilerek imar yolunun bir ucunun 3 basamaklı merdiven biçimine sokularak araç girişine kapatıldığı, diğer girişe ise güvenlik görevlilerinin açıp kapadığı otomatik bir bariyer sisteminin kurulduğu, işgal edilen parkın iki yanına kaçak olarak iki adet güvenlik kulübesi inşa edildiği, diğer üç cephesinin insan boyunu aşan duvarlar ile çevrelendiği, bu bloklarda oturmayan vatandaşların parka girişlerinin engellendiği, ısrarcı olan vatandaşların güvenlik görevlileri tarafından tartaklanarak parka girişlerinin engellenmesi olayında bu olaydan haberdar olmalarına rağmen bu konudaki taleplerle ilgili herhangi bir işlem yapmamaları nedeniyle, Abdul BATUR ve Ali Ulvi DÜLGER’ in sorumlu oldukları.
 
8- Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı KÜRÜM’e ait Narlıdere Sahilevleri mahallesinde 18 ada 39 parselde bulunan konutun oturması gereken 250 metrekareyi taşıp taşmadığı ile dış cephe duvarlarının yüksek olup olmadığı konusunda yer alan iddiaların doğru olup olmadığı tespit edilmekle birlikte, 1/1000 ölçekli Narlıdere Kıyı Kesimi koruma Planı plan notlarının 6. Maddesinde “ bir ailenin oturmasına mahsus bağ ve sayfiye evleri, müştemilat binaları sıhhi ve estetik mahsur bulunmadığı takdirde parsel sathının %5’inden fazla yer işgal etmemek ve inşaat alanın katsayısı %5’den  fazla olmamak ve hiçbir şekilde toplam 250 metrekareyi geçmemek…” denildiği, bu plan notundaki toplam 250 metrekareyi geçmemek ifadesindeki toplam kelimesinin brüt inşaat alanı mı yoksa, yapı inşaat alanı mı olduğunun net olarak anlaşılmadığı, ancak ilgili idaresince bu ifadenin yapı inşaat alanı olarak kabul edilerek 18 ada, 39 parselde yer alan dubleks konutun toplam 478 metrekare olarak ruhsatlandırıldığının görüldüğü, söz konusu parselde yer alan dubleks konut için %5’den hesaplandığında yapılaşma hakkının net 135.4 metrekare olduğu, onaylı mimari projesi zemin kat planında yer alan garaj, kış bahçesi alanlarının yerindeki uygulanmasında oluşturulmayıp salon alanına dahil edilmesi, giriş kısmındaki boşluğu kapatılarak konut kullanımın alanına dahil edilmesi, 1. Kat planında yer alan galeri boşluğunun oluşturulmayıp bu alanda odaların yapılması, teras alanının büyütülüp üstünün kapatılması, havuzun ruhsatsız yapılması, teras alanının büyütülüp üstünün kapatılması, havuzun ruhsatsız yapılması, çatı katının yükseltilerek kullanıma açılması vb aykırı uygulamalar ile ruhsat eki onaylı mimari projesine uyulmadığı, bu alanların onaylı mimari projesinde yer almadığı halde aykırı olarak yapılması ile de; KAKS sınırı aşılarak yapı yoğunluğunun arttırılması olayında, Abdül BATUR, Aslı KİPÖZ, Şermin HEPDÜNDAR’ın sorumlu oldukları anlaşılmıştır.
 
Şüphelilerin yukarıdaki eylemlerinde görevlerinin gereklerini yapmakta ihmal gösterdikleri, kişilere haksız menfaat sağladıkları ve kamuyu zarara uğrattıkları yukarıda gösterilen deliller ve tüm evrak kapsamında anlaşılmıştır.
Şüphelilerin yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan yukarıda yazılı sevk maddeleri uyarınca ayrı, ayrı cezalandırılmalarına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur. 05.04.2013.
 
Evet, yıllardır bu konuyu yazdım hem de bir kez değil, defalarca kaleme aldım, iddianameyi okuduğunuzda, 100 metrekare, 300 metrekare değil binlerce metrekare inşaat ruhsatlarına aykırı yapılmış. Hele ki ilçe belediye başkanı üstelik inşaat mühendisi nasıl olurda hakkı olan metrekareye razı gelmeyip inşaat yapmış, ya buna göz yumanlara ne demeli?
 
Şimdi buna benzer, 53 adet villanın, mimari projesine uyulmadığı, KAKS sınırı aşılarak yapı yoğunluğunun arttırıldığı parseller soruşturuluyor, bunları yapanlar mı sorumlu yoksa göz yumanlar mı, hep birlikte bekleyip göreceğiz.
 
Sekiz maddelik iddianameye müşteki sıfatıyla, müracaatlarımı yapacağım, elbet itiraz edeceklerdir, ancak tanık olarak dinleyeceklerini ummaktayım. Tüm detayları sizlerle paylaşmak üzere diyelim.    
     
 

Etiketler:

Misafir - 10.06.2013 15:11:04

  • hepiniz aynısınız
  • sizin yaptıklarınızı chp li belediyelerin yaptıkları urla da imar yoluna duvar çektirip site yapmışlar urla evleri sitesi diye 10 yıldır duvarı yıktrıp yolu bir doğru açtıramadım ...kendi adamının kaçağını görmüyor diger en küçük kaçağı büyütüyor yıkıyor adam kayırıyor çok kötü BŞBB KOCAOĞLU YAZLIĞINA SABAH AKŞAM MAKAM ARABALARINLA ULAŞIYOR ÇEŞME YE GÜNDE 4 TEK YAPIYOR ARACI HESAPLAYIN BUNLAR SÖZÜM ONA DEMOKRAT ÇEŞME BAŞKANI HALKINI KAZIKLATMAK İÇİN YARIŞIYOR ŞÖVENLİK YAPIYOR BIRAKIN
  • Yazarın Diğer Yazıları