11.06.2013 15:37:50
Okunma: 5559
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Olmadı Sayın Çakar

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP  Grupbaşkanvekili Yusuf Kenan Çakar, Bilgin Erünal soruşturmasında mahkemede verdiği ifadede; “Daha önce ifademde belirttiğim gibi taşınmazın paydaşları içinde bir belediye meclis üyesi olduğunu bilmiyordum. Ancak bilseydim bile şehircilik ilkeleri ve kamu yararı doğrultusunda biz görüşlerimizi bildiriyoruz, yine aynı konuda aynı şekilde görüşümü bildirdim. Ülkede ister belediye meclis üyesi olsun, isterse parlamento üyesi olsun, kişilerin mülk edinme ve bu mülkleri üzerinde tasarruf etme hakları vardır. Biz talep konusunda sadece mevzuata ve kamu yararına bakarak karar alırız “ demiş…
 
Sayın Çakar, mahkemede bile demagoji yapmışınız. Size kimse, “meclis üyesi veya parlamenter plan değişikliği talebinde bulunamaz” dedi mi?
 
Siz komisyon üyesisiniz, yani planlamanın görüşünü ve paydaşlarının kimler olduğunu dosyada görüyorsunuz! 
 
Yoksa yanılıyor muyum?
 
Planlama birimi raporunda “şehircilik ilkelerine aykırı, kişiye özel ve kamu yararı yok” diyor.
 
Bu durumda neye göre olumlu karar verdiniz?
 
Bildiğim kadarıyla, planlamanın görüşünü çürütecek bir mesleğiniz yok. Yani mimar ya da, şehir plancısı değilsiniz. O halde neden olur verdiniz?
 
Bizim göremediğimiz, hangi kamu yararını gördünüz? 
 
Kaldı ki yıllarca aynı komisyonda görev yaptığınız ve yakın dostunuz olan Bilgin Erünal’ın bu dosya hakkında size bilgi vermemiş olacağına kim inanır?
 
Bence siz ifadenizde gerçekleri yansıtmıyorsunuz, Sayın ÇAKAR.
 
Sayın Çakar, meclis üyeleri neye el kaldırdıklarını bilemeyebilir, gerçekten ada pafta ve parsel numarası ile kime ait olduğunu bilemezler. Bu mümkündür.
 
Ama İmar Komisyonunda olan kişilerin bilmemesi pek mümkün değil. Hele ki paydaşlardan biri, meclis üyesi ve başkanın danışmanı ise bilinmemesi abesle iştigal olur.
 
Hem siz muhalefet partisi meclis üyesi, hatta muhalefet grubunun başı değil misiniz? Siz bilmezseniz kim bilecek? Kim muhalefet yapacak?
 
Yıllardır CHP’lilerle birlikte, aynı komisyonda, hem de en fazla rantın döndüğü komisyonda görev yapıyorsunuz. Peki, kaç tane komisyon kararına ret oyu verdiniz?
 
Mahkemede verdiğiniz ifadede “belediye meclisi bünyesinde oluşturulan ihtisas komisyonlarının aldığı kararlar bağlayıcı nitelikte karar değil, görüş niteliği taşır, belediye meclis üyelerinin komisyonun aldığı bu görüş niteliğindeki raporlarını tek, tek inceleyip buna göre oy kullanmaları görevleri ve yetkileri vardır” demişsiniz.
 
Şimdi siz imar komisyonuna güvenmeyin mi diyorsunuz? 
 
Biz karar verebiliriz siz aldanmayın mı diyorsunuz?
 
Peki, meclise girmeden önce AKP grup toplantısında “Kenan Bey bu konu nedir?” diye size sorulduğunda, “Önemli bir şey yok. Uygundur.” demediniz mi? GRUBU BİLGİLENDİRMEDİNİZ Mİ? Grup neye göre karar verdi?
 
Sahi siz maden mühendisi olduğunuz halde yıllardır imar komisyonunda görev yapıp, aynı zamanda grup başkan vekilliğini de yürütüyorsunuz?
 
İmar Komisyonunda ne tür bir ‘maden’ var acaba?
 
Gelelim mahkemede verdiğiniz ifadede yer alan son cümlenize.
 
“Bir kişinin şikâyeti nedeniyle bu kadar kişinin ifade vermek durumunda kalması nedeniyle bende yargılamanın sonucunda ilgili kişiler hakkında yasal haklarımı kullanacağım.”
 
Bir planın yanlış olduğunun şikâyetini yüzlerce kişi mi yapmış olmalıydı sizce? Bir kişi farkına varmış olması yetmez mi?
 
Lütfen mahkemenin sonunu beklemeden yasal haklarınızı kullanın ve bana dava açın. Açın ki herkes eteğindeki taşları döksün değil mi Sn Çakar?
 
Optimum AVM’ ye olan yaklaşımınızı da çok ilginç buldum aslında. Ama bu yazı fazla uzamasın...
 
  
 

 

Etiketler:

Misafir - 11.06.2013 20:15:50

  • Güzel
  • Güzel yazı, güzel yorum, güzel sorular! Kaleminize sağlık Nivent Hanım.
  • Yazarın Diğer Yazıları