16.09.2013 14:56:59
Okunma: 6327
6 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Sat sat nereye kadar? (MERBEL A.Ş.)

 

14.12.2012 tarihinde bir yazı kaleme almışım, o yazıda ; “MERBEL A.Ş. devri yapılan akaryakıt istasyonu; satacak mısınız,  kiraya mı vereceksiniz? İçimden bir ses satacaksınız diyor amma velâkin gözüm üstünüzde, 27.12.2012 sözleşme bitiyor. Sizler Sayıştay'a tabisiniz ve size 2886 sayılı kanunun 45. Maddesi yakışır. Korkarım oradan da Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. çıkar.” diye yazmışım.

Acaba ben olacakları önceden mi görüyorum, fal işine mi girsem. Yoksa?
 
Şimdi yıl 2013 aradan dolu dolu 9 ay geçmiş ve ne yazık ki ben demiştim demek istemiyorum artık.
 
Altın yumurtlayan tavuk kesilir mi? Yoksa her gün yumurta mı alınır? 
 
Ayni sermaye ne demek? “Taşınır veya taşınmaz üzerinde doğrudan doğruya egemenlik yetkisi” Bu yetki sizlere verildi hem de, belediye meclisi iradesiyle verildi. 
 
İşletin kazanın nedir bu satma gayreti?
 
Bir baba evladına tarla, bağ bahçe verir, ekmeğini kazansın kimseye muhtaç olmasın diye, evlat o bahçeyi eker biçer ve hâsılatı alır, yarınlarda onun evlatları mahsulü toplar değil mi?
Ama bizim belediye ne yapıyor ekip biçmek hâsılatı toplamak yerine, top yekûn satışa çıkartıyor.
 
SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLÜYOR!
Hatırla “Daha önce belediye meclisimizce alınan ve uygulanmayan 04.01.2010 tarih ve 09/2010 sayılı meclis kararının iptalini oylarınıza sunuyorum. Kabul edenler (eller kalkar),  kabul etmeyenler (eller kalkmaz) oybirliği ile kabul edilmiştir.”
 
İptal edilen meclis kararına bir bakalım isterseniz? Arsanız bundan tam bir yıl önce, Konak Belediyesi 06.08.2012 Ağustos Ayı 2. Birleşime ait tutanak özetlerinde; “Belediyemizin mülkiyetindeki 6165 ada,  5 parsel sayılı taşınmazın ayni sermaye olarak Belediyemizin hissedarı olduğu Merbel A.Ş.ne verilmesi hakkındaki Hukuk-Plan ve Bütçe Komisyonu raporları” Komisyonlardan geldiği şekliyle oybirliği ile kabul edilmişti.
Aynı meclis karar tutanaklarında, 
 
“(09/2010)-Belediyemize ait İzmir İli Balçova İlçesi 6165 ada, 5 nolu parselde bulunan benzin istasyonunun kira süresine ilişkin talebine ilişkin (15/2010 meclis nolu)  Emlak ve İstimlâk Müdürlüğünün önergesi meclisçe görüşülerek; Mülkiyeti Belediyemize ait İzmir ili Balçova ilçesi İnciraltı Mahallesinde bulunan 3559 m2 alanlı 6165 ada,  5 parsel sayılı taşınmazdaki akaryakıt istasyon kiracısı 2/4 Shell & Turcas Petrol A.Ş.'ne, Belediyemize K.D.V. hariç 1.300.000.-USD (Bir milyon üç yüz bin Amerikan Doları) ödemesi ve bu dönem ödenen 195.301,12.-USD kira bedelinin her yıl %5 arttırılarak ödemesi koşuluyla kira süresinin 28.12.2019 tarihine kadar uzatılarak ek kira sözleşmesinin yapılmasına, 5393 sayılı Belediye Kanununun 18/e maddesine göre kabulüne ve bu hususta protokol” düzenlenmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesine oybirliği ile karar verilmiş.
 
Ne oldu da, bu karardan vazgeçildi? 
 
Ne oldu da, kira bedeli düştü?
 
Ne oldu da, kira süresi 2019 da bitecekken, 2014 senesinde bitecek?
 
Kendimce bir yorum getiriyorum, gerçek olmayabilir, benim düşünceme göre Doğuş Gurubu, plandı, projeydi, oydu, şuydu, buydu derken en az üç sene lazım. Bu süre içerisinde benzin istasyonunu kiralayan kişinin, elinden çıkma taahhüdü alınmıştır, kira indirimine gidilmiştir diye düşünmekteyim. 
 
Burası 1/5000 ölçekli planlarda yeşil alan da gözüküyormuş, yeşil alan satılabilinir mi? Benim aklımın sınırları inanın bunları almıyor, çünkü yasalar kanunlar artık ne yazık ki yorumlanıyor, bizlerin doğru bildikleri,  çoğu zaman yanlış çıkıyor. 
 
Dedim ya benim aklım yetmiyor!
 
Bugün ayni sermaye olarak aktarılan mülkü satanlar yarın nereleri satmaz, Allah beterinden korusun, sat sat nereye kadar?
 
Yarın CHP İlçe’de toplantı yapılacakmış sizler için takip ediyorum. Bu arada Sayıştay Denetçilerinin 5018 sayılı KMYK Kanunu’na göre kamu zararı dosyasını da sizler adına inceliyorum. Yine meclis üyeleri korkarım hakim karşısına çıkacaklar.
 

Etiketler:

Misafir - 27.10.2013 02:12:39

 • xyz
 • bu konu ile alakalı olarak bir duyum der ki; bölgede istinye park kurulacak ve bu benzinlik alanı gerek konum gerekse büyüklük olarak fazlasıyla uygun. bu nedenle doğuş grubunun burayı aldığı ve arkasındaki kendilerine ait alanla birleştirip benzinliği de yıkıp burayı alışveriş merkzine çevireceği söyleniyor... eğer doğruysa herhalde hem neden bu kadar yüksek bedelle satıldığı açıklanabilir (kaz tavuk ikilemi) hem de satanların herşeyi iyi bildiği...
 • Misafir - 18.09.2013 08:59:56

 • MADALYON
 • “Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.” Latin atasözü yüreğinize ve kaleminize sağlık.
 • Misafir - 17.09.2013 18:39:55

 • devletin malı
 • ne demiş atalartımız devletin malı deniz yemiyen keriz birdaha bunları kim başkan yapar,bunlar piyongodan çıktı farklı birşey beklemek asıl hayal kırıklıgı,bunlar aslan sosyal demokrat
 • Misafir - 17.09.2013 00:44:42

 • Kasap Vectra :))
 • Anladığım kadarıyla satılma nedeni bu olsa gerek. http://www.haberler.com/sayistay-konak-belediyesi-nden-kamu-zarari-5066997-haberi/ Demek ki Konak Belediyesi şirketi Merbel A.Ş. batıyor, eh bunu yüce Belediye bürokratlarının bilmemesi imkansız herhalde. Şimdi sormak lazım bence bu muhteşem kadrolara, yurtdışında neler gördünüz, ne incelemeler yaptınız, plan ve projeleriniz nedir bu şirketi kurtarmak için(?)
 • Misafir - 16.09.2013 17:29:08

 • Uyanana Kadar
 • Nivent hanım uyandırmaya ne kadar çalışsa da uykumuz o kadar derin ve tepki göstermek ve düşünmek o kadar alışkanlıklarımız dışında ki, hiç uyanasımız yok. O zaman da güçüne güvenen ne yasa dinliyor ne kural. Olan bizlere oluyor da diyemiyorum, değerlerimizi korumayı beceremedikten, bilemedikten sonra. Bir değil 5 tane Nivent hanım olsa, ki nasıl olacak, olanın kıymetini bilmiyoruz, bizleri dürtüklese de dürtüklese yine bizler, nafile.
 • Misafir - 08.10.2013 22:08:33

 • BEN BEZİNCİ BEN İŞLETMECİ DEĞİLİM ,İŞLETEMEDİNKİ OLASIN
 • BU NASIL BİR SOLCULUK SATMAK ÖZELLEŞTİRMEK DEĞİLMİ KENDİSİ İŞLETEMEZMİ BUGÜN BENZİNLİK YARIN NE SATILCAK HA BİRDE ÖRGÜTLÜ BİR GÜÇ DİSK ÇIT YOK BUNU AKP YAPSAYDI VER YANSIN KENDİN YAPINCA YOK BİŞEY BUNLAR PARTİLERİNİ DEĞİŞTİRİP BAŞKA PATİYE GEÇSİNLER BİR MERBELİ YÖNETMEYEN BÜYÜK ŞHR NASIL YÖNETECEKLER ORADA İZULAŞ,İZBETON,İZELMAN,İZENERJİ,GİBİ ŞİRKETLER VAR BUNE PERTHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU
 • Yazarın Diğer Yazıları