21.07.2013 22:42:15
Okunma: 5705
4 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Sayın Kılıçdaroğlu karar verirken düşünün!

 Son günlerde farklı kurumların, değişik anketleri yayınlanıyor. Anlaşılan o ki, Gezi Olayları, CHP’ ye cankurtaran simidi gibi yetişmiş. AKP ile CHP arasında %8’e yakın oy farkı görünüyor. 

 
Diğer taraftan, adaylar kim olacak diye sorulduğunda, Binali Yıldırım İzmir’den aday olursa, CHP’ye çok yakın bir oy gözüküyor. 
 
Aziz Kocaoğlu CHP’den yine aday gösterilirse, CHP oylarının 8 puan altında kaldığı görülüyor.
 
Diyarbakır’a 64. Akil Adam olarak giden Aziz Başkan, bu seyahati CHP Genel Merkezinin talimatıyla yaptığı söylentisi, belediye kaynaklı dedikodu şeklinde yayılıyor. Ancak Ankara’dan aldığım haberlere göre, CHP’nin iki Genel Başkan Yardımcısı, Genel Merkezin böyle bir görevlendirilme yapmadığını söylemişler.
 
Diyarbakır gezisi, daha önce köylerde bütün şehirle bağlanacak olan yeni yerlerde, Aziz Başkan’a karşı büyük bir tepki olmuş. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde neler oluyor anlamak mümkün değil! 
 
Belediyenin farklı şirketlerindeki işçiler gerek ücret yönünden, gerekse çalışma şartları açısından kan ağlıyor. Bir ilçe belediyesinde taşeronda çalışan işçiler, İzmir Büyükşehir Belediye şirketinde çalışan işçiden daha yüksek maaş alıyor. İşçiler 2 aydır, İzmir sokaklarında yürüyor, belediye önünde toplanıp, yoğun bir şekilde seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
 
Sendika yöneticileri bir yandan işçilerini kaybetmemeye uğraşırlarken, diğer taraftan toplu sözleşmeyi sanki hükümet imzalamıyormuş gibi, protestolarında Aziz Başkan’ı korumaya, hükümeti eleştiren sloganlarla işi idare etmeye çalışıyorlar.
 
Bize gelen birçok işçi, otobüste karşılaştığım birçok şoför bunun farkında olduklarını sendika böyle devam ederse, “dayanışma aidatı” ödeyerek sendikadan ayrılmayı düşündüklerini söylüyorlar.
 
İddialara göre, 1 Mayıs ve Gezi Eylemlerinde kararlılıkla mücadele eden, Disk yöneticilerini ve İzmirli olan Genel Başkanlarını, işçi haklarını gasp eden yöneticilere karşıda aynı kararlılıkla mücadeleye davet ediyorum.
 
Bu benim naçizane uyarım, yoksa tabanlarında kayma olacak gibi görünüyor.
 
İşçisiyle, çalışanıyla seçim öncesinde kavgalı bir belediye başkanı, sivil toplum örgütleriyle iyi diyalogda bulunmayan bir belediye başkanı, EXPO sürecinde EXPO binalarını inciraltı’na yerleştiren sonra İzmirlilerin ve Mimarlar Odası’nın tepkileri sonucu “İnciraltı kent ormanı yok mu ediliyor” tepkileri üzerine Çevre Bakanlığı’nı suçlayan belediye başkanı.
 
Balçova arsa mağdurların sorunlarını çözemeyen belediye başkanı, yine iddialara göre, Ticaret Odası seçimlerinde, şimdiki başkan Ekrem Demirtaş’a karşı toplantılar düzenlemesine destek olan, muhalefete destek olmasına rağmen seçimleri kaybeden belediye başkanı. 
 
Metroyu yıllardır bitiremeyen, Hatay’da oturanları canından bezdiren belediye başkanı, TV kanallarında hiç çekinmeden hicap duymadan, ”bir sabah kalkmışız, bakmışız metro bitmiş“ diyor demesine de o sabah ne zaman gelecek kendisi dahil kimse bilmiyor. 
 
İki yıl önce körfeze yeni gemilerin geleceğini söyleyen iki yıl sonra, yılsonuna geminin omurgası bitecek müjdesini veren belediye başkanı. 
 
En ufak yağmurda kanalizasyonlar çekmeyip yolları sel basan bir kentin belediye başkanı. Son iki yıldır rahmetli Ahmet Piriştina döneminde temizlenen, körfezde yeniden dönemsel ağır kokuların oluştuğu bunun nedeninin derelerden kaynaklandığını söyleyen belediye başkanı.
 
Daha önceki yazılarımda yazdığım gibi partisi ve genel başkanı, hakka hukuka yargı kararlarına saygılı olduğunu her fırsatta söyleyen, ancak yargı kararlarını partisinin ve genel başkanının söylemlerine rağmen uygulamayan, BELEDİYE BAŞKANI sizce kim olabilir?
 
Bu belediye başkanı partisine oy mu kazandırır yoksa oy mu kaybettirir?
 
Sayın Kılıçdaroğlu köşemde yer sınırlı olduğundan, kısa başlıklar halinde, size İzmir’den kesitler sunmaya çalıştım. Ancak bilin ki tüm bunlar gerçek olduğu gibi, güneşin altında saatlerce otobüs bekleyen, sonrada sıkış tepiş otobüse bindiğinde söylenen belediyeye tepki veren vatandaşlar parayla tutulmuş değil, benim gibi otobüse binenlerin çektiği ortak sıkıntıyı otobüs içinde paylaşan vatandaşlardır. Tıpkı sokaklarda ve belediyenin önünde haklarını arayan işçiler gibi.
 
Lütfen İzmirlinin nabzını iyi tutun, kimi belediye başkanı olarak aday yapacağınızı çok iyi düşünün. İzmirli artık Türkiye’nin 3. Büyük kentinde yaşadığının farkında olmak istiyor.    
 

Etiketler:

Misafir - 22.07.2013 19:12:43

 • azize yaman
 • belediye başkanı olabilecek tek adam uğur dündardır.fazla söze hacet yok
 • Misafir - 22.07.2013 10:16:44

 • Ne yazık ki haklısınız...
 • Sayın Kurtuluş, ben doğma büyüme İzmirli ve CHP'den başka hiçbir partiye oy vermemiş biri olarak yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Ve inanın bu şehrin geleceği için büyük üzüntü duyuyorum. Belediye işçileri dışında memurlar da ne yazık ki huzursuz bildiğim kadarıyla. Hiçbir şekilde oy kaygısı olmayan, başka bir partinin kazanması durumunda emekliliklerini verip çekip gidecek, bana bir şey olmaz nasılsa görüşüyle hareket eden yöneticilerle iş yürütülüyor belediyede ve bağlı birimlerinde. Herkes kadrolarını almış, sürelerini doldurmuş benden sonrası tufan diyebilecek şahıslar bunlar. Bakın yıllardır yöneticilik yapanların geçmişine. Her dönemin adamı denilebilecek kişiler. Yönleri, görüşleri belli değil. CHP liyim demekle CHP li olunmuyor ne yazık ki. Partiye zarar veriyorlar. Herkes bildiklerini bir anlatsa Genel Başkana yer yerinden oynar gibi geliyor bana. Ama ne yazık ki bunları merkez CHP yönetimi bilmiyor veya bilmemezlikten geliyor. Çok üzücü çok...
 • Misafir - 21.07.2013 23:27:31

 • izmirli neden böyle
 • bütün bu söyledikleriniz gerçek olsada olmasa da, İzmirli neden hizmet etmeyen ,beceriksizlere oy vermeye devam ediyor.
 • Misafir - 14.10.2013 18:30:53

 • Seval Sisalan
 • Balçova arsa mağdurları olarak 5500 kişinin 44 yıldır seslerini duymuyorlar,suçlayıp kovalıyorlar.Yetmiyormuş gibi kamu oyunuda, iki belediye başkanı paslaşarak kandırıyorlar.Seçimlerde önümüze o işe layık olan kişileri getirmiyorlarki İzmir de halkta kazansın.Saygılarımla...
 • Yazarın Diğer Yazıları