14.01.2015 22:13:25
Okunma: 3764
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Sen aklıma mukayyet ol Tanrım

Aslında Konak Pier ile ilgili yazılacak o kadar fazla şey var ki, lakin ben ne yazarsam yazayım değişen bir şey olmuyor.

Aslında değişen bir şey olmuyor demek, kendime ve Temiz İzmir Derneği’ne haksızlık olur. Bir şeyler değişiyor ki Yapı Tatil Zaptı tutuluyor, mühürleniyor, sonra bir yol bulunup mühürler kaldırılıyor.
 
Şimdi diyeceksiniz ki, Konak Belediyesi 12 Aralıkta Yapı Tatil Zaptı düzenlemiş ve inşaat durmuş diyebilirsiniz.
 
Tarafıma yollanan bilgilendirme yazısını okuyunca, işte dedim en nihayetinde haklılığımız ortaya çıktı, tarihimizi koruduk dedim. İçimi bir kurt kemirdi hemen dernekten çıkıp Pier’e gittim. Sinemanın yapıldığı alanın örtüsünü kaldırdım, ne göreyim inşaat son sürat devam etmekte.
 
Kendime hakim olamadım, pardon burası mühürlenme dimi? Diye resimlemeye başladım. İçeriden üç beş kişi çıktı resim çekemezsiniz dedi. 
 
Elimde mühürlendiğine dair yazı var dediğimde ise, içlerinden biri bizim Kaymakamlıktan mühürün açıldığına dair yazımız var dediğinde şaşırdım, olamaz dedim.
 
Doğru idi, 8 Ocakta Konak Kaymakamı tarafından imzalanan yazıda, İş sağlığı İş Güvenliği Kanunun 25. Maddesi uyarınca işyerinde işi durdurmanın kaldırılması istenmiş. Kaymakam imzalı yazıyı yazının sonunda sizlerle paylaşacağım.
 
Yazıyı okuyunca, beyefendiye, sinema açıldığında bende film izlemeye geleyim. Lütfen ilk filminiz tarihi bir film olsun da popcornumu yerken, bari tarihi filmlerde göreyim.
 
Neyse efendim devam edelim, bu alan duvar yıkıldığı için mi mühürlendi yoksa iş güvenliğinden mi mühürlendi. Bu alanda başka tadilat çalışması var mı?
 
Kafam oldukça karıştı, parçalar birbirine oturmuyor.
 
1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü 14 Nisanda tadilat projesine onay veriyor. Lakin yapının tarihi nitelikli taş duvarlarının yıkılmaması, yapılacak tadilatların yapının mevcut duvarları değiştirilmeden, yıkılıp yeniden yapılmadan, mevcut durumu korunarak yapılsın diyor.
 
Yazımın sonunda sizlerle paylaştığım resimler her şeyin yerinin değiştiğini gösteriyor.
 
1Nolu Kurul tadilat izni verdikten sonra denetlemesi gerekmez mi? Bizce adım adım kontrol etmesi lazım. O duvarlar ince fırçalarla itina ile tadilatı yapılması lazımken, tarihi binanın içine kocaman makineleri sokup tarihin içine etmiyor mu?
 
Neyse konuyu dağıtmadan devam edeyim, restorasyon uygulamaları sırasında 22-23 ile A aksları arasında kalan duvarın yıkıldığı tespit edilerek 12/12/2014 tarih ve 17398 sayılı Yapı Tatil Zaptı düzenlenmiş.
 
Tarihi duvar yıkılmış olabilir mi? Ben yanlış mı okuyorum, sen aklıma mukayyet ol Tanrım. 
Konak Kaymakamlığının mühür kaldırma yetkisi var mıdır bilmiyorum ama ısrarla burada tarih katlediliyor. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığını göreve davet ediyoruz, Allah aşkına tarihimize sahip çıkın!
 
 
 
 
 
 
 Ben resimlere bakarken içim yandı ya sizin?
 

Etiketler:

Misafir - 16.01.2015 21:48:58

  • Misafir
  • Eğer elimde olsa o kaymakamı görevden alır binayı eski haline getirebileceklerin yanında konulan tuğlaları söktürüp attırmak için hamal yapardım. Kaymakamı oturduğu koltuğun hakkını vermeye davet ediyorum.
  • Misafir - 15.01.2015 13:54:19

  • İçinizden Biri
  • Ülkemizde olan bitenler bir muz cumhuriyetinde de değil, ilkel bir kabilede yaşadığımızı gösteriyor, kuralsızlığın dizboyu olduğu, tüm yetkinin güçlü olanda olduğu bir kabilede. Güzel Ülkemizde olan bitene ancak Nivent hanımın başlığına yazdığı tepki verilebilir. İnanılır gibi değil. Ve işin en önemli yanı, Temiz İzmir Derneği, Gaze-Temiz ve sözcüleri Nivent Hanım dışında bir sivil toplum unsuru yok konuya sahip çıkan, hop hop diyen, dur diyen. Neredesiniz ilericiliği, devrimciliği, toplumculuğu kendine yakıştıran meslek odaları, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası.Belediyelerden Ümidi kestim. Basiretsizliklerine, aczlerine söylenecek söz yok. Olacak iş mi bu kadar yazıdan, çiziden sonra, neredeyse iş işten geçtikten sonra "aaaaa" deyip Aralık ayı ortalarında ortaya çıkıp yapı tatil tutanağı düzenleyeceksin, tarihi yapının içine edildi diye. Sonra günün modasına uygun olarak Kaymakamlık ve tüm ilgililer hepimizi, herkesi enayi, salak kere salak yerine koyacak bir şekilde alakası olmayan bir gerekçe ile inşaatın durdurulması kararını kaldırmış olacaklar. Yuhhhh hepinize, avazım çıktığı kadar yuh. Kıymetini bilenlerin yazdıklarını, söylediklerini tekrarlayacağım, İyi ki varsınız Nivent Hanım.
  • Yazarın Diğer Yazıları