10.12.2013 23:13:55
Okunma: 5008
3 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
SENDİKA ile Büyükşehir el ele

 

Bugün basına yansıyan “DİSK-Büyükşehir arasında pazarlık için ilk adım atıldı!” haberi sizlerinde gözünden kaçmamıştır.

“Toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan gerginlik yerel seçim sürecinde yerini yeni pazarlıklara bıraktı. DİSK yetkilileri ve Büyükşehir Belediye Başkanını bir araya getiren zirvede DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun '2 maddelik istekte bulunduğu' karşılığında da seçim desteği vermeyi önerdiği Başkan Kocaoğlu'nun ise düşünmek için süre istediği öğrenildi.”
 
Haberin son kısmı ise beni hayretlere düşürdü.
 
EVET DERSENİZ KILÇDAROĞLU'NU ÇAĞIRIP
“DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun isteklerinin kabul edilmesi halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da davet edileceği bir etkinlikle Sendika-Büyükşehir el ele tablosu çizmeye ve seçim döneminde CHP'ye destek olmaya hazır oldukları mesajını verdiği dile getirildi.”
 
Bugüne kadar çalışanlarını köle gibi biat ettiren, toplu sözleşme görüşmelerinde, sendikacılara ve işçilere adeta kan kusturan, onların 3 lira 5 lira günlük ücret artışı alabilmeleri için, yaz sıcağında sakal bıraktıran, sabahları iş bırakma eylemi yaptırarak İzmirlilere ulaşım çilesi çektiren, demokratik haklarını (Gezi Eylemi) kullandıkları için, yevmi yelerini kesen başkan kimdir?
 
Şimdi duyuyor ve okuyorum ki, işçileri yüksek hakeme sevk ederek, sözleşmelerini orda bitirten bu başkan, İzmir milletvekili, Diskin Genel Başkanı ve kendisinin katıldığı üçlü toplantıda, işçilere ek 225 TL ücret vermesi koşulu ile kendisinin aday olabilmesi için destek istemiş bu haberi okuyunca inanamadım.
 
İnanmama gerekçemin iki nedeni var.
 
Birincisi, belediye başkanı açısından, madem şimdi sözleşme bittikten iki üç ay sonra 225 TL ücret vermek için net bir cevap veremeyeceğini konuyu kurmaylarınla değerlendirmek için süre istiyorsunuz, neden zamanında aylık 50 TL artışı kabul etmeyip işçileri sokağa döktünüz, çalışanları emek işçilerini huzursuz ettiniz, İzmirliyi mağdur ettiniz?
 
ADAM GİBİ BİR BELEDİYE BAŞKANI BÖYLE YAPAR MI? Bu durum İLKELİMİ, İLKESİZMİ?
 
Bu tutumun yorumunu okuyucularıma bırakıyorum…..,
 
Sendika açısından bakılırsa eğer, yüksek hakemde sözleşme bitince, bir yandan haberimiz yoktu diyerek, üyelerinize seslendiniz. Diğer taraftan Yüksek Hakem’deki işçi temsilcisinin muhalefet şerhini kamuoyuyla paylaşmadınız. Televizyonlarda, meydanlarda, bize üç beş lirayı çok gören, çalışanları mağdur eden başkan ve bürokratlarından yeri geldiğinde hesap soracağınızı, seçimlerde tavrınızı göstereceğinizi haykırdınız.
 
Haber doğru ise, 225 TL karşılığı bütün bu sözlerinizi unuttuğunuzu, çalışanlara da unutturacağınızı vaat ediyorsunuz. Eğer doğru ise bu İLKELİ SENDİKACILIK MI?
 
Bunu da çalışan işçilerin takdirine sunuyorum.
 
Ben belediye çalışanları ile çok sık görüşürüm. Otobüs şoförü, vapur iskelelerinde çalışanlar, kanal işçileri, kaldırım ve yol işçileri tepkilerini hiç çekinmeden dile getiriyorlar.
 
Onların söylemlerindeki, tutarlılık bu haberi paylaştığım zaman ki verdikleri tepki ve öfkelerinin geçmediğini, tepkilerinin dinmediğini, sadaka verir gibi kendilerine seçim öncesi vaat edilen bu paranın bir anlamı olmadığını söylüyorlar.
 
Sendika yöneticilerini de eleştiriyorlar.
 
Önümüzde seçimlere üç buçuk ay kaldı, seçilecek olan belediye başkanı ya da adaylardan biri işçilere seyyalen 350 TL vereceğim derse, bu işçiler bu yöneticileri hatta bu sendikayı kabul eder mi? 
 
Tabanda çalışan gerçek emekçiler onurumuz, paranın pulun üstündedir diyorlar benden söylemesi. 
 

Etiketler:

Misafir - 11.12.2013 19:59:58

  • Misafir
  • Sevmesende adam adam gibi işte, veremeyeceği zamı verip arsasını benzinliği satmıyor. Çiğli işçisinin haliortada, Konakta Bornovada yeni başkanlar çok zor durumda kalır.Popülist olcam diye bütçeyi mahvetmişler,
  • Misafir - 11.12.2013 19:32:12

  • İzelman
  • Birazda izelmandaki kişiye göre uygulamaları ele alırsanız çok sevineceğiz,alevi ve patiliyim diyen hep kollanmaktadır.üstelik çok büyük ayrımcılık yapan ve dediğimin arkasındayım diyerek nokta koyan,ama baktı adam alevi veya siyasi veya güçlü hop u dönüş yapan bir genel müdür o koltukta oturmaktadır.
  • Misafir - 11.12.2013 12:02:14

  • izelmancı
  • / 20ler kalkacak /40lar / 20ye düşecek yanlar sıfırlancak belki düşünürüz o nasıl düşünecekse bizde düşüncegiz artık
  • Yazarın Diğer Yazıları