04.02.2014 02:08:40
Okunma: 5127
4 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Seyirci kalamıyorum

İzmir’de  Aziz Kocaoğlu’nu tanımıyan yok, geriye dönük baktığımız zaman her seçim öncesi yaptığı röportajlarda hiç kimseyle kavgalı olmadığını söyleyen, Sn Kocaoğlu’nun ilk kavga ettiği kişi İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’dı. Ekonomi Üniversitesi Güzelbahçe’de yapacağı yeni kampus yerleşkesi ile ilgili çıkan tartışmalarda Sn Ekrem Demirtaş’a bir dizi hakaret üslubunda ifadelerde bulunmuştu. “örtünün altında 1.5 katrilyon liralık rant var” dedi. Sn Demirtaş “örtünün altında ne var açıkla” dedi. Örtünün altından Aziz Kocaoğlu’nun hakaretleri çıktı ve hukuk galip geldi ve Kocaoğlu Demirtaş’a tazminat ödedi.

 
2010 Bornova ilçe kongresinde, “Kim adam, kim şalgam gördük”  sözleriyle de dikkatleri üzerine çekmişti.
 
Güzelbahçe eski belediye başkanı Ertan Avkıran ve eski CHP İl Başkanı Karataş ile ilgili söylediklerini hatırlarsınız, bu sözleri tekrarlamak istemiyorum.
 
Sn Kocaoğlu TMOB bağlı odaların, imar planları iptali ile ilgili açtığı davalar sonrası tüm oda yöneticilerine yönelik söylediği kavgacı söylemleri de hatırlarsınız.
 
Yine milletvekili seçimlerine kısa bir süre kala İzmir milletvekili ve esnaf odası onursal başkanı Mehmet Ali Susam’a yönelik söylediği ağır ve hakaret dolu sözleri. Bu sözler beklide CHP’ye iki üç puan kaybettirdi.
 
Yine bizlerin hafızasında canlı olarak hala var, bu örnekleri çoğaltmak mümkün.
 
Örneğin, İzmir eski CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu ve Ekrem Bulgun’a yönelik sözleri, hem kamuoyunda yer almıştı hem de partililerden hala duymaktayım. Hatta partililerin söylediğine göre, Birgül Ayman Güler’e Sn Kılıçdaroğlu’nun önünde hakaret ettiği, yine eski milletvekili Bülent Baratalı’ya söylediği sözler.
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ile tören sırasında Sn Kılıçdaroğlu’nun önünde yaptığı tartışmaları unutmanın imkanı yok.
 
Milletvekillerine kendi partililerine, sivil toplum örgütlerine, direnen işçilere, sendikalara küfür ve hakaret eden bir belediye başkanı, TV karşısında nasıl olurda ben “kimseyle kavga etmiyorum, herkesle barışığım” diyebiliyor???
 
Şimdi de, kamuoyunda önce jeotermal toplantısında Sn Valiye bağırarak çağırarak toplantıyı terk etmesi, ardından Özel İdare malları ile ilgili 3 sene durup son üç dört aydır bu malları istiyorum diyerek kamuoyunda kavgalı bir ortam yaratması ve hızını alamayıp şimdi de sanki kendi bürokratıymış gibi valiye “istifa et” çağrısında bulunması onun ne kadar barışçı olduğunun somut göstergesi.
 
Gerçi, Sn Kocaoğlu daha öncede eski Genel Sekreteri Hasan Mani için, iddialara göre, ”Hasan Mani’nin görevine son verdim kovdum” şeklindeki açıklamalarda bulunmuş.
 
2013 yılının son günlerinde, mahkeme kararı ile görevine başlayan şu andaki Genel Sekreter Ersu Hızır’ı encümen toplantısında bir başkana yakışmayacak ifadelerle dışarıya çıkartması onun ne kadar barışçı bir başkan olduğunun göstergesi değil mi???
 
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün, DSİ Bölge Müdürü, Çevre ve Orman Müdürü Osman Pepe, Çevre ve Şehircilik eski İl Müdürüne yönelik sözleri hala hafızalarımızda.
 
Şimdi medyada hala “kimseyle kavga etmiyorum, herkesle barışığım” nasıl diyebilmekte???
 
Bu sözleri duyunca, başkan olmadan önce, Kocaoğlu devlette bürokraside hangi unvanla kaç yıl görev yapmış, bunu da öğrenmek istedim. Aslında ben öğrendim, Sn Kocaoğlu eski adıyla TEK’te kaç yıl, hangi kadroyla görev yaptığını açıklarsa bizlerde öğrenmiş oluruz. 
 
Bu aralar anketler pek revaçta, sürekli anket yapıyorlar ya, bende onlara özendim sizlere 4 soruluk kısa bir anket hazırladım.
 
a- Kocaoğlu barışçımı?
b- Kocaoğlu devlet terbiyesi almış mı?
c- Kocaoğlu şekeri çıkınca kavgacı, aslında şeker gibi
d- Kocaoğlu genelde kavgacı, işine geldi mi barışçı
 
Yorum siz okurlarımın!!!
 
Şimdi yine bazı kesim diyecek ki, Aziz Kocaoğlu ile neden bu kadar uğraşıyor? Oysa ben İzmir’in kayıp edilmesinden endişe ediyorum. Ben halkın içindeyim, toplu taşıma araçlarını kullanıyorum ve insanların belediye hizmetlerinden şikayetlerini birebir duyuyorum ve yaşıyorum. Kalenin kaybedilmesine seyirci kalamıyorum. Çok üzgünüm ama gerçek ne yazık ki bu. Sizler tarafından nasıl görünüyor bilemiyorum.  
 

Etiketler:

Misafir - 04.02.2014 23:29:27

 • Gülümser
 • Sayın yazar siz seçimden sonra başkan danışmanı olsanızda çabalarınız boşa gitmese,o üstün görüşleriniz ve öngörüleriniz hayata geçirilse.
 • Misafir - 04.02.2014 15:33:49

 • Sivil Toplum
 • Nivent hanımın yazdıkları, bu ciddiyet yoksunluğu, topluma karşı sorumsuzluk, ne kadar balik hafızalı, ne kadar kafasız kabul edildiğimizin göstergeleri. Sadece Aziz bey için değil, özellikle politikacıların büyük bölümü için geçerli bu durum. Pek çok sivil toplum kuruluşu ile toplumu ilgilendiren her konuda denetleyen etkili bir sivil toplum ve her an denetlendiklerini ve eleştiştirileceklerini, HESAP SORULACAĞINI BİLEN kamu görevlileri, politikacılar. İşte size formül, bu çağdaş toplum yapısında bakın bakalım bugünkü ciddiyetsizlikleri görebilecekmiyiz.
 • Misafir - 04.02.2014 15:29:53

 • Danışman
 • Nivent Hanım Aziz Kocaoğlu'nun danışmanı Fikret Yılmaz'ın dediği gibi "İzmir Büyükşehir Belediyesi savunulması gereken bir kale değil,Halka hizmet yeridir" Umarım sizde bu ifadeye katılırsınız. Fetullah Gülen cemaatinin CHP reklamı yaptığı dönemde hakkında onlarca yolsuzluk iddiası olan Aziz Kocaoğlu hakkında bu kadar çekingen yorum yapmayın.İnanıyorum ki;Sizde en az bizim kadar biliyorsunuz ki,Aziz Kocaoğlu yönetimi yolsuzluk iddialarına batmış durumda ve bunun yanında Cumhuriyet tarihimizin en başarısız İzmir büyükşehir belediye başkanı.İzmir şu anda kayıpta,İzmir'i köyleştirdi Aziz Kocaoğlu.Kentsel dönüşümü gecekondusal dönüşüm olarak yapıyor.14 yıldır Harmandalı 'ya çöp dökerek doğayı kirletiyor...gibi onlarca sorun.Diğer yanda da CUMHURİYET TARİHİMİZİN EN BAŞARILI BAKANI Binali Yıldırım var.Binali Yıldırım ile İzmir kazanacak ! Bunu her İzmiri seven vatandaş görüyor,biliyor.İzmir'de tek kale var Kadife kale.Onu da Aziz Kocaoğlu gecekondulaştırdı.Brezilya favelası gibi İzmir gecekondu turizmi yapacak yada modernleşecek ! Buna biz karar vereceğiz.
 • Misafir - 04.02.2014 10:57:29

 • denizhazan
 • aziz kocaoğlu kendi işçileriyle kavga içinde.....atatürkün kemikleri sızlıyor......
 • Yazarın Diğer Yazıları