05.02.2014 22:09:28
Okunma: 6228
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Sn Vali Cahit Kıraç Böyle olacağını bilseydi

Bugün öğleden sonra, İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘de askıya çıkmış planlara bakmak için gittim. Amacım Nazım İmar Planında “Sağlık Tesis Alanı” kullanımına ayrılmış olan,  İzmir ili, Konak ilçesi, Kültür Mahallesi, 1182 ada, 21 parselin Sağlık Alanından Merkezi İş Alanı olarak, Ocak ayındaki İBB meclisince oybirliği ile geçmişti.
 
Amacım, askıya çıkan plana itiraz dilekçemi vermekti. Ancak askıda başka planlar vardı. Belediye gitmişken, TANSAŞ Mağaza'larının son durumunu en yetkin kişiden öğrenmek için,  Emlak Yönetimi Dairesi Başkanlığına gittim.
 
Nejat Güçlü ile ilginç bir diyalog yaşadım. Bu diyalogu yazmadan evvel, bir konuya değinmeden edemeyeceğim. Her ne kadar telefonlarıma geri dönmese de, Sn Güçlü bana kalırsa İzmir Büyükşehir Belediyesinde en iyi çalışan konusuna vakıf bürokratlardan biri.
 
Odaya girer girmez dosyalar arasında adeta kaybolmuş Nejat beyi görünce, hemen konuya girdim.
 
Nejat Bey, TANSAŞ Mağazaları'nın son durumu nedir, ne zaman kamunun malının üzerinden çıkacaklar?
 
Nejat Güçlü; Hangileri?
 
Öncelikle Alaybey TANSAŞ.
 
Nejat Güçlü; Bildiğiniz üzere orası otopark alanı üzerinde ve biz oraya otopark yapacağız. Biz otoparkı yapmaya başladığımız zaman boşaltacaklar.
 
Yapmayın Nejat Bey, otopark yapımı üç yıl sürerse üç yıl TANSAŞ Mağazası kalacak mı?
 
Nejat Güçlü; Zemin etüt çalışmaları başladı ama.
 
Ya Dere üstündeki Bostanlı TANSAŞ ne oldu, hemen önündeki benzinlik yıkılalı neredeyse bir yıl oldu neden TANSAŞ yıkılmıyor?
 
Nejat Güçlü; Yıkılacak, bir dakika hukuk servisinden Av Müjgan Hanıma sorayım.
 
Nejat Bey telefonda ne zaman yıkılacak son durum ne diye sordu, ardından resmen rengi değişti, yutkundu.
 
Telefonu kapatmasından hemen sonra atıldım, ne zaman yıkılacakmış diye sordum.

Nejat Güçlü; Hukuk servisinden öğrenin lütfen.
 
Hemen 3. Kata indim hukuk servisinde ne kadar çok avukat varmış, en nihayet Mülgan hanımın odasını buldum. Müjgan hanım TANSAŞ Mağazalarının son durumu nedir?
 
Av Müjgan Hanım; Sizi niye ilgilendiriyor?
 
Avukat hanım yıllardır TANŞAS Mağazaları ile ilgileniyorum, yıkım kararlarını çıkarabilmek için 2010 yılından beri mücadele veriyorum, en nihayetinde kamunun kullanımında olan TANSAŞ’ların yıkım kararlarını çıkarttım, ama sürekli uzuyor. Biraz önce Nejat Güçlü’nün odasındaydım. Siz süreyi söylediniz, ancak kendileri söyleyemediler, sizden öğrenmemi istediler ve ben buradayım.
 
Av Müjgan Hanım; Ben bu bilgiyi size veremem, amirim Av Adnan Bey’e sormam lazım, bir dakika bekleyin.
 
Bir dakika benim için ne ki, yıllarca beklemişim beklerim elbet diye içimden söyledim. Birkaç dakika sonra Müjgan Hanım ile Adnan Bey geldiler.
 
Adnan Bey içeri girer girmez hemen söze girdim, kamunun malı üzerinde faaliyetlerine devam eden, TANSAŞ Mağazaları ne zaman yıkılacak? Sözleşmeler uzatılmış bu doğrumudur? Alaybey TANSAŞ otopark inşaatı başlayacakmış ancak ne zaman başlayacağı belli değil inşaat başlayana kadar TANSAŞ Mağazası faaliyetine devam mı edecek?
 
Av Adnan Bey; Evet, inşaat başlama tarihinden bir ay önce mağazayı boşaltacaklar.
 
İnşaat üç yıl sonra başlarsa devam mı edecek?
 
Av Adnan Bey; O kadar sürmez, inşaat bir gün başkar.
 
Aziz Kocaoğlu’nun “bir sabah ansızın metro açılır” ifadesi ile bu eş değer. 
 
Av Adnan Bey; Kamu menfaatinden söz ediyorsunuz, TANSAŞ yıllık peşin olarak kiralarını yatırıyor.
 
Böylesi bir mağazanın kirasını herkes öder, kamunun kullanımında olması gereken yerin sahibi şimdi İngiliz. Neden benim toprağımdaki yeri İngilizler kullanmakta. O zaman Pehlivanoğlu gibi markete kiralayın.
 
Av Adnan Bey; Yıkım kararı olan yeri kiralayamayız, bu alan otopark kullanımında.
 
Ne güzel söylüyorsunuz, otopark kullanımında olan ve yıkım kararı olan bir yerin kira sözleşmesini hangi hukuka dayalı uzatıyorsunuz?
 
Böylesine trajik komik bir görüşme geçti aramızda, yazdıklarımda eksik vardır ama inanın fazlası yok. Gerek Av Müjgan Hanım ve Av Adnan Bey ellerinden geldiğince belediyeyi koruma adına bilgi vermeye çalıştılar.
 
Ancak atladıkları bir konu var, yıkım kararı çıkmış bir işletmenin kira kontratını uzatmak bana kalırsa suçtur.
 
Biliyorum çok uzun bir yazı oldu son olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bilgi Edinme yazışmalarında kira sözleşmelerinin uzatımından bahsedilmiyordu. İsterseniz bir hatırlayalım.
 
28.11.2012 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Emlak Yönetimi Dairesi Başkanı imzalı yazıda; “Bostanlı Karşıyaka, Halilrıfatpaşa Konak, Bayraklı TANSAŞ Mağazalarının sözleşmeleri fesh edilmiş olup  yasal işlemler devam etmektedir.”
 
24.12.2012 tarihinde Emlak Yönetimi Dairesi Başkanı tarafımıza ikinci bir yazı gönderiyor:“Alaybey  Migros Tic A.Ş’ye ait mağazayı en geç 01.01.2013 tarihi itibariyle boşaltılarak belediyemize teslim edilmediği takdirde yasal işlemlere başvurulacağı hakkında ihtar gönderilmiştir.”
 
17.06.2013 tarihinde, Genel Sekreter Yardımcısı Fügen Selvitopu imzalı yazıda ise; “Karşıyaka Bostanlı TANSAŞ Mağazasının sözleşmesi fesh edilmiş olup, tahliye ve yıkım işlemlerine ilişkin süreç devam etmektedir. Ayrıca, Bornova TANSAŞ binasının yıkım işlemlerine ilişkin mahkemece yürütmenin durdurulması kararı verilmiş olup, dava sonucuna göre işlemler yapılacaktır.”
 
Oysa yürütmeyi durdurma alınan karar 1752 İcra nolu dosyada para cezasının kaldırılması yönünde yürütmeyi durdurma almış. Yıkım kararına ilişkin yürütmeyi durdurma yok ortada.
 
İzmir Valisi M.Cahit Kıraç 10.10.2012 tarihinde Fügen Selvitopu için soruşturma izni vermedi. Gerekçesi ise çok ilginçti: “Gerek İzmir Büyükşehir Belediyesince gerekse ilçe belediyelerince bahse konu yapıların imar mevzuatı bakımından durumları öğrenildikten sonra tahliye ve yıkıma dönük ciddi ve iyi niyetle yaptıkları çalışmaları dikkate alarak soruşturma izni verilmemesine…” 
 
Sn Mustafa Cahit Kıraç niçin soruşturma izni vermemişti yıkıma dönük ciddi ve iyi niyetle yaptığı çalışmalar. Tarih 2012 şimdi 2014 senesindeyiz hatırlatırım.
 

 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları