26.01.2016 22:24:09
Okunma: 3204
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
T E M Y İ Z!!!

 

Uzun yıllardır, Optimum AVM ile ilgili onlarca yazı yazdım, yasalar herkese eşit olmalı dedim, kişiye özel uygulamalar yapılamaz dedim, lakin dinletemedim.

Optimum AVM ve diğer yatırımları, durdurmak değil amacım.
 
Yatırım yapıyoruz, istihdam yaratıyoruz diyorlar, AVM yapmakla, REZİDANSLAR yapmakla mı istihdam yaratılıyor. 
 
Niye fabrikalar kurulmuyor, neden üretim yapılmıyor? 
 
Hep tüketim, hep tüketim nereye kadar?
 
Evet, AVM’ler kurun buna karşı değilim, ancak havaalanına giderken ve gelirken bu aksta trafik yoğunluğu neden göz ardı edilmekte, işte buna karşıyız, bilmem anlatabildim mi?
 
Konuyu dağıtmadan, ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararının iptaline döneyim.
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve AVM vekilinin hazırladığı, sayfalar dolusu TEMYİZ Dilekçesini okudum, okudukça şaşkınlığım arttı, vay be dedirtecek cinsten açıklamalar.
 
Hatırlarsanız 1. Etap Optimum AVM inşaat süresinde, mühürlenerek inşaat durmuştu.
 
Ne oldu derseniz, önce Gaziemir Belediyesi meclis kararı ile yükseklik aşıldı, sonra elden takiple, 4 gün içinde, komisyonlardan, planlamadan İBB meclisinden süreci tamamlıyor.
 
Yani hidayete eriyor, aklıma Barış Manço’nun Kezban Şarkısı geldi.
 
“Kitabına uyduran kervanı yükleyip yüksek dağlardan aşırır
Beceriksiz kişi sağa sola bakınıp ta düz ovada yolunu şaşırır
Dünyanın hali böyle.”
 
Tarih tekerrürden ibaret derler ya, şimdi de inşaat duracak, sonrasında, dağlar aşılacak.
 
Şimdi gelelim TEMYİZ Dilekçesine.
 
Davamızı açarken, UKOME Kararı yok demiştik, dava devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME kararını almış. Nerden mi biliyoruz, dilekçeden öğrendik.
 
Şaşırdım, hem de çok şaşırdım, hani bir yazımda, etkin yetkin bir kişi, “Nivent Hanım siz kiminle uğraştığınızı biliyor musunuz” diye diyen etkin kişi UKOME Kararını vermiş bizim haberimiz yokmuş.
 
UKOME kararı verilmişte, ÇED Gerekli Değildir Kararı verilirken akılları nerede imiş. Buda ayrı merak konusu.
 
Oysaki İBB bilgi edinme sorumuza yanıt olarak, 03.03.2015 tarihinde, “Optimum Alışveriş Merkezi ilave inşaatına ilişkin bilgiler istenmektedir. Optimum Alışveriş Merkezi ilave inşaatına ilişkin alınmış herhangi bir UKOME Kararı bulunmamakta olup..” imza Fidan Aslan.
 
Bilirkişi raporuna imza atan kişilerin uzmanlık alanları olmadığı söylenmiş, oysaki bilirkişileri biz seçmedik. Temyiz dilekçesinde “bilirkişilerin uzmanlık alanları da dikkate alınmak suretiyle seçilmesi gerekirken..”  Denilmiş daha nasıl uzmanlık istiyordunuz biz pek anlayamadık.
 
İsterseniz bilirkişilerin kim olduğuna bir bakalım. 
 
Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ayşegül PALA

Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Serpil ÖZMIHÇI

Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Ulaşım Uzmanı Yrd.Doç.Dr.Mahmut Yıldırım ORAL
 
Davayı kaybetmiş olmanız, bu değerli kişilerin, raporlarını değersiz kılma özgürlüğü vermez size değil mi?
 
Eğer ben şahsen bu kişileri tanımış olsaydım, ellerinden defalarca öperdim.
 
Diğer itiraz sebepleri ise,
 
Temyiz Dilekçesinde, menfaat ihlalinin oluşmadığından dava açma ehliyetimin olmadığı yazılmış.
 
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 56. maddesindeki, herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu, çevreyi geliştirmenin, çevre sağlığını koruma ve çevre kirlenmesini önlemenin Devletin ve vatandaşların ödevi olduğu ve 2872 sayılı Çevre Kanununun 30. maddesinde ki, çevreyi kirleten veya bozan bir faaliyetten zarar gören veya haberdar olan herkesin, ilgili mercilere başvurarak faaliyetle ilgili önlemlerin alınmasını veya faaliyetin durdurulmasını isteyebileceği yönündeki mevzuat hükümleri ile idarenin eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunun yargısal denetim yoluyla sağlanmasının en etkin araçlarından birinin iptal davaları olması, iptal davalarında "menfaat ihlali" olarak tanımlanan sübjektif ehliyet koşulunun kişiye bağlı sübjektif hak ihlallerinin giderilmesinin yanı sıra idari işlemlerin hukuka uygunluğunun denetlenebilmesi kapsamında da belirlenmesinin gerekliliği…, İzmir İli Gaziemir İlçesi Akçay Caddesi üzerinde yer alan Optimum Alışveriş Merkezi projesine ilişkin verilen "Çevresel Etki Değerlendirilmesi Gerekli Değildir" kararı ile ilgili olarak İzmir İlinde ikamet eden-yaşayan bir vatandaş olarak davacının dava açmakta menfaati, dolayısıyla da dava açma ehliyeti bulunduğundan", yerinde görülmeyerek işin esasına geçildi.”
 
En çok güldüğüm konu ise, benim ikamet adresimi google üzerinden alınmış haritadan iki ilçe arasındaki mesafe gösterilmiş.
 
İlahiler bu nasıl bir savunma, ben havaalanı yolunu kullanmıyor muyum? Hem nereden biliyorsunuz benim yarın oraya taşınmayacağımı?
 
Ha karar bozulursa ne mi yaparız, bizde TEMYİZ Dilekçesi veririz.
 
 
 

Etiketler:

Misafir - 27.01.2016 21:41:37

  • Cesamin ÖZKAN
  • Malatya da babamın emekli olduğu Sümerbank Fabrikası şu an kent sınırlarının içinde kalmış 100 dönümlük yerdi. Onunla birlikte Tekel Türün Fabrikası, Şeker Fabrikası aynı şekilde sosyal eklentileri ile hem üretim hemde kente modern yaşam alanı oluyorlardı. Lojmanları sanatsal ve spor aktiviteleri ile örnek alanlardı. Yıktılar yerine AVM yaptılar üreten yer yabancı malların satıldığı alan oldu. Bir kaç AKP li milletvekili ve etrafına peşkeş çekildi, önce devasa bir cami yaptılar bu kirli işlerini kamufle etme adına o cami de bomboş. Hadi bu huy bu aşk sağcı partilerin bilinen kişilikleri, peki bu CHP li belediyelere ne demeli. Bunlar kervana kötü katıldı bunların CHP ile halkla ilişkileri kalmamış bunlar sol gösterip sağ vuran, halkçı olmaktan çıkıp rantçılığa soyunmuş maskeli kişiler olmuşlar. En kısa zamanda CHP bu kişilerden kurtaılmalıdır yoksa AKP hala yaşam alanı bulmaya devam eder. O nedenle çok zorunlu görevimiz budur yani CHP yi İzmir de Aziz Kocaoğlu,Alaatin Yüksel, Mustafa Moroğlu ve benzerlerinden, neredeyse tamamı olan ilçe başkanları ile ilçe belediye başkanlarının tümünden temizlemek ön koşuldur. Bunu yapacak güçte ve potansiyeldedir CHP ve hemen yapmaya da başlamalıdır.
  • Misafir - 27.01.2016 11:17:03

  • E.K
  • Nivent Hanım, Sizi ve çalışma arkadaşlarınızı Kutluyorum. Tüm kent'te yaşayanları ilgilendiren sorunları, tüm engellemelere rağmen Korkmadan, büyük bir cesaretle üzerine giderek bizlere örnek ve öncü oluyorsunuz. Teşekkürler.
  • Yazarın Diğer Yazıları