02.12.2014 22:03:32
Okunma: 4216
0 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Tek anlaştığımız nokta!

 

Bugün,Tarihi Büyükşehir Davasından basına yansıyan yazıları en ince detayına kadar okudum. Aziz Kocaoğlu’nun söylediği gibi “zaten dünya alem biliyor ama beraat edinceye kadar buraya geleceğiz.”

Kendi adıma konuşuyorum, iddianameye konu olan binlerce sayfa, tapelere geçen konuşmaların hepsi birer kurgu mu?
 
Avukat Demir’in dile getirdiği, “Bu soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları ile ilgili yaptığımız şikayet vardı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu soruşturmayı yürüten savcılar hakkında idari soruşturma açılmasına karar vermiştir. Bu da önemli bir durumdur” diye konuştu.
 
Evet, ilk söylenildiğinde, önemli bir detaymış gibi gelmekte, ancak unutulan bir şey olabilir mi?
 
Şimdi, sizlere kısaca Aziz Kocaoğlu için verilen soruşturma izinlerini tarih sırası olmadan sıralayacağım, çünkü evraklarım ne yazık ki evde değil.
 
HSYK Cumhuriyet Savcılarına idari soruşturma izni vermesi, o savcıların suçlu olduğunu göstermez değil mi?
 
Çünkü Aziz Kocaoğlu için onlarca kez soruşturma izni verildi.
 
Geçtiğimiz yıllarda, “İzmir Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Muzaffer Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında, bazı belediye şirketlerindeki yolsuzluk iddiaları nedeniyle İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma izni istedi.”
 
Gelelim Aziz Kocaoğlu için verilen diğer soruşturma izinlerine;
 
Bayiliğini yaptığı, Koç Gurubu ailesinin dünürü “GİRAUD AİLESİNİN PLANI”, kentin tek nefes alan yeşil alanını konuta açıldığından, İçişleri Bakanı tarafından soruşturma izni vermişti.
 
Ne oldu?
 
İzmir'in Urla ilçesindeki kentsel bölge nazım imar plan notunda değişiklik yapılarak bazı mülk sahiplerine haksız rant sağlandığı iddiasıyla yapılan inceleme sonucunda İçişleri Bakanlığı, aralarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na soruşturma izni verilmişti.
 
Ne oldu?
 
İzmir'in Narlıdere ilçesinde imar planında "çok işlevli belediye hizmet" alanı olarak görünen araziye "konut" izni vermediği bildirilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verildi.
 
Ne oldu?
 
İçişleri Bakanlığı’nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu için danışman Haluk Işık’a ait oyunun alımında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma izni verildi.
 
Ne oldu?
 
İçişleri Bakanlığı Buca'da bulunan taşınmazın “Sosyal ve Kültürel tesis alanından çıkarılarak bitişik nizam 2 kat konut alanı” kullanımına dönüştürülmesine dair mahkeme kararını uygulamadığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu hakkında soruşturma izni verdi.
 
Ne oldu?
 
Dosyalar uzun süre mecliste bekletildiği, yasal süresi içinde görüşülüp karara bağlanmadığı gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 13 Bayındırlık ve İmar Komisyonu üyesi hakkında İçişleri Bakanlığı soruşturma izni verdi.   
 
Ne oldu?
 
Eski Başdanışmanı olduğu iddia edilen, Mustafa Bilgin Erünal'ın Karabağlar'da hissedarı arsaya verilen imar izni olayı ile ilgili aralarında ilçe belediye başkanları ile CHP'li ve AKP'li meclis üyelerinin de bulunduğu toplam 155 kişi hakkında “Görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma izni verildi.
 
Ne oldu?
 
Kamuya ait orta öğretim tesis alanını özel eğitim alanına dönüştürme konusunda Kocaoğlu’na soruşturma izni verildi.
 
Ne oldu, sadece basında “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na soruşturma yağıyor.” Denildi.
 
Yazarken yoruldum, eksik olabilir çok özür. Dedim ya, evraklar evde değil.
 
Anlatmak istediğim Büyükşehir Davasında, soruşturmayı yürüten savcılar hakkında idari soruşturma açılmasına karar verilmesi davayı etkileyeceğini sanmıyorum.
 
Elbet bu benim düşüncem.

Tarihi Davaya konu olan “23 Nisan Şenliklerinde dağıtılan kumanyalar” için  Sanayi ve Ticaret Bakanlığı raporunda, suç yok demiyor.

BELİRTİLEN MALZEMENİN 2009 Mart ayında yapılan Yerel Seçimler Kapsamında dönemin yöneticileri tarafından SEÇİM BÜROLARINA AKTARILDIĞI belirtilmiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanu’nun 155/22nci maddesinde düzenlenen “GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA” suçu kapsamına girdiği diye devam eden rapor.
 
Şimdi iddianameye konu oldu.
 
Kocaoğlu “dünya alem biliyor” diyor da, neyi biliyor?
 
iddianameye konu olan iddiaları yaptığınızı mı, yoksa yapmadığınızı mı biliyor. Ben pek bir şey anlayamadım.
 
Ya Durak ihalesinde, iddia edildiği gibi bilirkişi raporları sizin aleyhinize mi geldi?
 
Denildiği gibi ise ne olacak? 

Mafyaya ihale vermem dediğiniz konu ne olacak, ya şallar ne olacak? 
 
Umarım siz haklısınızdır, ne diyeyim. Tek anlaştığımız nokta, hakikaten bu dava çok uzadı, bitse de kim haklı, kim haksız bizlerde öğrensek. 

Bana kalırsa, bu dava seçimlerin hemen ertesi sonuçlanır. Kimse İzmir’i kaybetmeyi göze alamaz, değil mi? 
 

Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları