13.09.2013 13:54:09
Okunma: 4744
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Ucuza giden istasyon

 

"Konak’ta bir garip ihale” başlığı altında bir haber yayınladık, böylesi büyük bir ihale yapılacak meclis üyeleri bizim haberimizden sonra öğrenecekler.

Resmi Gazete’de satış ilanı 10 Eylül 2013 28761 sayı ile yayınlanmış, üşenmedim resmi gazetenin eylül sayılarını teker teker inceledim.
 
İhale şartnamesinin, tapudaki şerhler kısmında ilginç bir detay dikkatimi çekti. 28.12.2014 tarihine kadar kira sözleşmesi mevcuttur.
 
Konak Belediyesi’ndeyken sözleşme tarihi yanılmıyorsam 2012 yılında bitiyordu. Aynı sermaye olarak Merbel şirketine geçtiğinde, altın yumurtlayan tavuk yine yanılmıyorsam 95 bin Türk Lirasına yıllık kiraya verilmiş. Bu fiyata bu benzinlik kiralanır mı?
 
Aynı soruyu Sayıştay Denetçileri sormuş mudur? 
 
Sormuştur değil mi* kuşlar bana öyle söylüyor da...
 
İhale yayın tarihi 10 Eylül 2013… İhale tarihi 30 Eylül 2013. Arada 20 gün var, bu yönetmeliklere uygun mu?
 
Yine Resmi Gazete’de yer alan önemli bir detay.
 
 “İhale konusu taşınmaz malın toplam muhammen bedeli 23.020.000,00.-TL. (yirmi üç milyon yirmi bin.-Türk Lirası) geçici teminat miktarı ise muhammen bedel üzerinden %25 oranında olup; 5.755.000,00.-TL. Beş milyon yedi yüz elli beş bin.-Türk Lirası” 
 
Geçici teminat miktarını İzmir ilinde kaç kişi verebilir dersiniz?
 
Bana kalırsa bu ihaleye Doğuş Gurubu girecek ve yeri alacak. Ama ilk ihalede değil elbet ikinci ihalede alacaktır. Nedenini burada anlatmama gerek yok değil mi?
 
Doğuş Gurubu’nun, 3.559 m2 benzin istasyonuna neden ihtiyacı var sorusuna yanıt aradım. Kendimce bir yanıt buldum; sizlerle paylaşayım diyorum.
 
3.559 metrekarelik yeri Doğuş Gurubu aldığı takdirde, yanılmıyorsam burası 2.5 emsal çarpın metre kare ile aşağı yukarı 8- 9 bin metrekare ana arsayla tevhit (birleştirme) yapılacağından bu miktar (h) serbest olduğu için inşaata bu miktar kapalı alan eklenecek. Dolayısıyla böylesi bir yerde kapalı alanın metre karesi 8-10 bin dolardan aşağıya olamaz. 
 
Böylelikle Doğuş Gurubu hem Üçkuyular Meydanı’na doğru tam cephe kazanacak hem 8-10 bin metrekare kare kapalı alan üretecek.
 
Satışta olan benzin istasyonu yeşil alanda mı? Bu da ayrı bir unsur, araştırıyorum.
 
Konak Belediyesi “bu ihale olmalı çünkü, işçilerin paraları ödenecek” diyor da, hiç satılır mı? Bu altın yumurtlayan tavuğun boğazını kesmekle eş değer.
 
Siz değil misiniz AKP her şeyimiz sattı diye, evet çok haklısınız sattı!
 
Burası satılmamalı yoksa başlarınız çok ağrıyacak benden söylemesi.
 
Madem belediye zorda işçilerin parası ödenemiyor o zaman neden meclis üyeleri Çin’e gitti. Şimdi neden Mardin’e gidiliyor? Neden sporculara milyon TL aktarılıyor? 
 
Madem para yok har vurup harman savurmayalım değerlerimize sahip çıkalım, Merbel’in sermayesi meclis kararı ile daha yeni arttırılmadı mı, ben mi yanlış okuyorum?
 
Kulaktan kulağa yayılan iddialarda , “KOÇ GURUBU 2009 seçimlerinde Deniz Baykal’a ricacı olmuştu Aziz Kocaoğlu Giraud Planı’nı geçirmişti, şimdi ise, Doğuş Gurubu Kemal Kılıçdaroğlu’na Hakan Tartan için mi ricada bulunacak?  Yok ben demiyorum öyle söyleniyor ben de sizlerle paylaşıyorum.
 
Eğer öyleyse aday adaylarını, sermayedarlar mı seçecek? Oh ne güzel iş bizlerde seçtiğimizi zannedeceğiz.
 

Etiketler:

Misafir - 19.09.2013 19:17:49

  • cihan
  • o zaman bu işin sonunu bekliyeceğiz
  • Misafir - 13.09.2013 15:00:57

  • Cesuryürek
  • Fütursuz, korkusuz bir savaşcı, bir cesuryürek. Bir de kıymetini bilebilsek.
  • Yazarın Diğer Yazıları