16.06.2015 01:25:33
Okunma: 3432
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Ulaşımda Kriz Atlatıldı mı?

 
Bir Haziran itibariyle, ihaleyi alan KARTEK Şirketi'nin sorumluğuna geçen ulaşım kartlarında 15. Gün bitti, sorun çözüldü mü bizce hayır.
 
 
Akıllı Durak Sistemi çalışmıyor.
Yolcu Bilgilendirme sistemi çalışmıyor.
Abone Daire Başkanlığı Sistemleri çalışmıyor.
Ulaşım Takip Sistemleri çalışmıyor.
 
İsterseniz bir hatırlayalım süreçte neler yaşandığını.
 
Sistem 1 Haziranda devreye girecekti, olmadı. İlk hafta yolcuların, neredeyse tamamına yakını ücretsiz taşındı mı, taşındı.

Burada bir kamu zararı oluştu mu?
 
Aziz Başkan ilk gün basın karşısına çıkıp halkı bilgilendirmek yerine, İBB’nin web sitesinde;
“Büyükşehir’den suç duyurusu İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sisteminin şifre ve kodlarını değiştirerek devir işlemlerini ‘kilitlemeye’ çalışan Kentkart A.Ş. hakkında suç duyurusunda bulundu. Şifre ve kod değişikliği, bağımsız uzman kişilerin yanı sıra İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından da tespit edildi. “ Dedi 
 
Sonra basında “Siber suçlarla mücadele bürosundan daha inceleme yapılmadığı" söylendi.
 
Biri “Dürüstlüğü” isminin önüne geçen bir belediye başkanı, diğeri Siber Suçlarla Mücadele.
 
Şaştık kaldık doğrusu.
 
Bahse konu ihale teknik bir ihale, yazılımları var, donanımları var. Duvarın boyası döküldü hadi tamir edelim denilmiyor maalesef.
 
Elbette ilk günlerde aksaklık olacak ancak bu aksaklık, on beş günü devirdi ise, sorun büyüktür diyorum. 
 
İBB suçlu olarak KENTKART’I işaret etti, peki bunca yıl sorunsuz işleyen bir sisten neden şimdi çalışmıyor ve neden ihale hala fesih edilmedi?
 
Bu soruya cevap arıyoruz!
 
İddialara göre, 18 Mayısta KARTEK bir demo yapıyor. (Demo, bir ürün veya hizmetin çalışır halde olduğunda nasıl çalışacağını gösteren bir durumdur.)
 
Soruyorum, madem şifreler 31 Mayıs akşamı eski yüklenici tarafından verilecekti de, nasıl demo yapıldı?
 
1 Haziran günü otobüsleri kullanan şoförlerin kendi kartları da uyum sağlamazken, vatandaşın cebindeki kartın nasıl uyumlu olması beklendi?
 
İhale şartnamesini defalarca okudum, bilmediğim terimleri öğrendim, bu konuda ahkam kesebilirim. Sağolasın Kocaoğlu sayenizde, İhale Kanunu ezberledim.
 
Yazımda teknik terimlere çok yer verip sizleri sıkmak istemiyorum. Ancak merak edenler www.ekap.com’dan 2014/169463 takip edebilir.
 
Teknik konulara çok girmeden İBB’ye sormak istiyorum, biliyorum beni okuyorlar. İhale şartnamesinin;
 
4.5.1.1 maddesinin “TEMASSIZ AKILLI KARTLAR VE TEMASSIZ AKILLI BİLETLER Kart içinde son üç kullanım ve son üç dolum bilgisi tutulmaktadır. Bu kayıtlarda ise aşağıdaki detaylar yer almaktadır.” Diye açık seçik yazmış olmanıza karşın.KARTEK Firması, OFFLİNE olması gereken sistemi, ONLİNE yapmış olabilir mi? Eğer ONLINE sistemle yaptı ise bu ihale şartnamesine uygun mudur?
 
İhale Şartnamesinin, 4. 6. KART KREDİ DEĞERLENDİRME MAKİNESİ kısmında yer alan, kart ile ilgili işlem bilgileri ONLINE sistemde bu şart yerine getirilebilmekte midir?
 
İhale Şartnamesinin, 4.6.10. Kart kredi değerlendirme makineleri ekranlarında kullanım sonrası kartlardan düşen bedel, kart bakiyesi ve kalan aktarma süresi gösterilmektedir. Diyorsunuz da, Online sistemde veri iletimi sağlanamadığı veya yavaş sağladığının farkındasınız değil mi? Bu durum 4.6.10 maddesine aykırı değil midir?
 
İhale Şartnamesinin, 4. 14. MEVCUT SİSTEMİN İŞLEYİŞİ kısmında yer alan, sistem dolum ve kullanım sistemini ONLİNE sistemde yapılması mümkün müdür?
 
İhale Şartnamesi 5.  Maddesinde yer alan, SİSTEM GÜVENLİĞİ yeni sistemde sağlanabilmiş midir?
 
Soruları çoğaltmak mümkün ancak bu işlerden hiç anlamayan ben bile sistemi araştırırken, neden Aziz Başkan ve kadrosu ihalede oluşan aksaklıklardan ötürü ihaleyi fesih etmez işte bunu algılamakta zorlanmaktayım.
 
İhaleyi kazanan KARTEK Firmasının "Teknolojik Ürün Deneyim Belgesi" var.
 
Peki yeterli, "İş Deneyim Belgesi" var mıdır? 
 
Aziz Başkanım pek yoruldunuz, sabahladınız kah ESHOT, kah İZFAŞ Çardağında bürokratlarınızla toplantılar yaptınız yine olmadı.
 
Kulaktan kulağa söylentiler benim kulağıma da geldi, sormadan edemeyeceğim, iki gün izin almışınız ama ESHOT’ta çalışmaya devam ediyormuşsunuz. Bu benim çok hoşuma gitti.Aziz  Başkan asla böyle kaosta görev yerini terk etmez dedim. Lakin öyle bir şey söylendi ki ben pek bir şey anlamadım. Bir evrak varmış onu imzalamak istemiyormuşsunuz ondan, izinli görünüyor muşunuz. Bana pek inandırıcı gelmedi. İddia diyelim gecelim.
 
Gelecek yazımda, İBB’nin E-Para sisteminden bahsedeceğim, bu sistem için çok reklam yaptınız amma…,
 

 

Etiketler:

Misafir - 16.06.2015 12:46:14

  • Cesamin ÖZKAN
  • Kriz üretme merkezi olarak çalışan Aziz Kocaoğlu ve oluşturduğu yapıdan kurtulmadıkça krizden kurtulmak olanaksız. Bu tip yapılar bırakın bulunduğu kentteki sorunları çözmeyi sorun yaratmakta usta olup yanı sıra ülkedede siyasi krizlere neden olan odaklardır. Bu tip kişi ve onun oluşturduğu yapılar nedeniyledirki bu gün CUMHURİYET HALK PARTİSİ son seçimlerde üzerine düşen % 35 i yakalayamamıştır. Bu gün ülkede AKP hala gündemde ise ve karşısında bir koalisyon oluşturulma gücü yok ise işte CHP ye güç kaybettiren bu Aziz Kocaoğlu ve benzer tipler sayesindedir. İzmirin sorunların yaşadığı krizlerden vaz geçtik bir kenara bıraktık bu zarar üretme odakları ülkenin kriz yaşama nedeni olmaktan çıksalardı oda yeterdi. Bu nasıl olurdu Kılıçdaroğlunun yani CHP nin beceriksiz vizyonsuz üretken olmayan partinin kapısının önüne koyması ile olurdu ama yapılmadı. Toplumsal süreç bunu sağlayacaktır. İlginç ve de tipik insan modelleri çağdaş bir kentin önemli mevkilerinde olamayacaklardır.
  • Yazarın Diğer Yazıları