02.10.2013 08:51:29
Okunma: 13496
2 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Yanlış hesap Bağdat’tan dönecek

 01.10.2013 tarihli Konak Meclis toplantısına katıldım. Hakan Tartan oturumu yönetiyordu. İlgiyle ve şaşkınlıkla izledim.

Meclis gündemine başlamadan önce, Ak Parti Meclis Üyesi Rıza Evcim ek önerge verdi, bu önergenin en dikkat çekici tarafı ise; “06.08.2012 tarihinde Meclisimizin aldığı 144/2012 sayılı karar, Meclis iradesinin dışında tecelli bulmuştur, 144/2012 sayılı meclis kararımızın iptal edilerek veya düzeltilerek yeniden değerlendirilmesi hususunda gereğini ve önergemin oylanarak gündeme alınmasını arz ederim” dedi.

KİMSEDEN ÇIT ÇIKMADI! 
Şaşırdım daha düne kadar yumruklaşan meclis üyeleri dut yemiş bülbül kesildi, ne oldu da kararlarınız değişti? 
 
O an vay be dedim, bana kadar gelen dedikodular gerçek olabilir miydi? Yok, canım olamaz dedim, şimdi yazacaklarıma kargalar bile güler ama ne demişler dedikodu, ben söylemiyorum aman sakın yanlış anlaşılmasın, milletin ağzı torba değil ki büzesin.
 
Pazar günü Hakan Tartan CHP Meclis Üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, “Kooperatif kuracağım 1000 konut yapacağım, sizleri konut sahibi yapacağım” iddiaları doğru olabilir mi? 
Meclis üyeleri çocuk mu kansınlar tamamen dedikodu, inanmayın.
 
Dedikodu deyince bir dedikodu daha aklıma geldi, kadın değil miyiz dedikodu söz konusu olursa, akan sular durulur, bir üst düzey görevli elinde istifa mektubu dolaşıyormuş, sonra ne olmuş bu istifa mektubu? Yalan olmuş.
Neyse dedikoduları bırakalım gerçeklere dönelim.
 
Hakan Tartan; ”Benzinlik, gazino işleten belediye devri geçti. Belediyeler çok daha işlevsel, sosyal, halktan ve üreten anlamda hizmet veriyor. Bir kurumu, benzin istasyonu ile özdeşleştiren zihniyet bana yanlış geliyor. Belediye lokanta ya da benzin istasyonu işletir mi? Bir benzin istasyonumuz daha var. Yasal sınırlar içinde onu da satacağım” dediniz.
 
Arkasından eklediniz; “1930’ların totaliter baskıcı tutumundan vazgeçmeliyiz, özel sektörü o zaman niye destekliyoruz” pardon ben mi yanlış anladım kendi ağzınızla özel sektörü desteklediğinizi mi söylüyorsunuz?
 
Ardından da; “biz uyurken sırtında çöpleri taşıyan alın teri döken çile çeken kardeşlerimize yakışır işler için işe aldık” dediniz o an düşüp bayılacaktım.
 
Konak’ta işçiler halen sırtlarında mı çöpleri taşıyor, 2023 belediye vizyonunuza yakışıyor mu? Siz daha yeni desteklediğiniz özel sektöre 19 milyona Üçkuyular’daki parselinizi satmadınız mı? Ne yaptınız bu paraları işçi kardeşlerimize mi kullandınız? 
 
Sahi ne oldu bu paralar?
 
Sizden önce ki belediye başkanları neden satmadı? Onlar bilmez miydi, satmasını onlar da işletmedi başkanım kiraya verdiler, ama hiçbir zaman belediye işçi parasını ödeyemez duruma gelmedi. Siz mi yanlış yönettiniz desem yanılır mıyım?
 
Siz Büyükşehir Belediyesi’ne aday adayısınız, Büyükşehir Belediyesi’ne geldiğinizde, Grand Plaza’nın tüm işletmelerini satışa çıkarır sonra meclis gurubunda, cafe bar işleten belediye devri geçti bunlar 1930’ların belediyesi. Biz uzay çağındayız beyler dersiniz.
 
Aklıma Karşıyaka Belediyesi’nin muhteşem Tay Park’ı geldi, bu park sizin sınırlarınızda olsaydı biz tay bakıcısı mıyız satalım gitsin bunlar 1930’larda kaldı dersiniz.
 
Size kalırsa teleferik, buz pateni sahası, Asansör Restoran vb hepsi satılmalı değil mi?
 
Aziz Başkan ve Cevat Başkan 1930’ların başkanı siz 2023’lerin başkanısınız.
 
Çok üzgünüm başkanım sattığınız yer kamunun malı ve bu mal aynen iade olacak, bunun için yapılması gereken her ne varsa kendi adıma yapacağım.
 
Meclis toplantısında, tek Rıza Evcim konuşma yaptı derken, Ahmet Doğan konuşmaya başladı; “Burası Konak’ın en kıymetli malı. Siz söylediğiniz şeyleri bile hatırlamayarak dedikodu diyorsunuz. İdare mahkemesine dava açtım. Umarım bu karar iptal edilir. Bu kadar basit midir? Orası 20 yıldır işletiliyor ama çok basit gibi anlatılıyor. Burada çocuklarımızın geleceği var. Biz geleceğimizi sattık. O kadar belediye başkanı geldi gitti. Siz mi satmakta fayda gördünüz? Diğer istasyonu satmamanız için de elimden geleni yapacağım” dedi ve meclis sıralarına bakarak, “Bu konuya şiddetle karşı çıkan ancak şimdi konuşamayan arkadaşlarımı ayıplıyorum. Tarih bizi affetmeyecek” derken sesi titriyordu.
 
Niye çıt çıkmadı kimseden anlamak mümkün değil.
 
Bu kadar meclis toplantısına katıldım, böyle bir meclis toplantısının sona erdiğini görmedim, dilek ve temenniler okunmadan, mazeretleri olan meclis üyelerinin ismi okunmadan meclis kapatılmazdı. Bu meclis çalışma yönetmeliğine aykırı değil mi?
 
Meclis çıkışı meclis kapısında, konuşmayan meclis üyeleri yine veryansın ediyorlardı. 
 
İçimden bir ses yanlış hesap Bağdat’tan dönecek diyor, ben yanılabilirim ama içimdeki ses asla yanılmıyor ve üzülenler çok oluyor.
 

Etiketler:

Misafir - 08.10.2013 10:19:22

  • duur yolcu
  • artık izmirde chp defterinin kapanması lazım iş yapmayan bir belediye başkanlarına oy vermekmi asla İzmirin köklü değişime ihtiyacı var köyden beter hale getirildi oy uğruna her şeye göz yumuldu çarpık yapılaşma gece kondular aldı başını yürüdü türkiyenin hiç bir yerinde bu kadar çirkin yapılaşma yok belediye hizmetleri hiç yok çalışmayıp oturuyorlar birde devlet desteklemiyor diye yakınıyorlar araştırdım 130 tirilyonu kocaoğlu geri çevirmiş hizmet yapmıyorum bu parayı harcayacak yerim yok diye ne yapacağını bilmiyorsanuz bize sorun ne istersiniz diye biz söyleyelim halkın nabzını tutun yok kardeşim ceplerini doldurmaya bakıyor hepsi hizmet yok bize bizdende oy yok bundan sonra izmir için çalışacak başkanlar lazım inşallah ideoloji değil çalışanlar oy alır
  • Misafir - 02.10.2013 12:58:39

  • üzüntü
  • Hep Ecevit'e, sonrasında ise CHP ye oy vermiş, yaşını başını almış bir kişi olarak CHP li bir Belediye Başkanının düştüğü bu duruma gerçekten üzülmemem elde değil. Yahu bu millet aptal mı "benzinci işleten belediye" lafını yesin. Ortada Benzin istasyonu işleten bir belediye yok ki, gelir yapısını düzenlerken gelir kaynaklarını rasyonalize etmesi gereken, gelirlerini en çoğa çıkartma çabası içerisinde olmaya çalışması gereken bir belediye var. Ama Tartan ne yapıyor, altın yumurtlayan tavuğu özel sektöre al takke ver külah aktardıktan sonra bunu demagoji ile saklamaya çalışıyor. İyi ki varsınız Nivent hanım. kendi hesabıma sizi çok seviyorum.
  • Yazarın Diğer Yazıları