20.02.2015 23:06:19
Okunma: 3836
1 Yorum

Nivent Kurtuluş nivents@yahoo.com
Yatırımcı Su Gibidir.

 

Bugün saat 9.30 gibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gittim, önce giriş katında evrak kayıta, askıda olan plana itirazımı yaptım. Sonra askıda olan planlara bakmaya çıktım.

 
Önce 2. Kattaki planları inceledim, itiraz yaptığım planı askıda göremeyince panikledim, sağıma baktım, soluma baktım plan yok. İlgili bayana, planı bulamıyorum dedim. 
 
İlgili Bayan; “Nivent Hanım bizim planları mercek altına aldınız.” Dedi. Birileri alacak diye cevap verdikten sonra, Urla planının müellifi Meral Celep'miş dediğim de ise, evet doğru dercesine kafasını salladı ve hızla yanımdan uzaklaştı.
 
2. kattaki odalara girdim, sordum. En nihayetinde, 7. Katta askıda olduğunu öğrendim.
 
Merdivenleri koşar adım çıktım, malum sigarayı bıraktım.
 
Yedinci katta, Urla planı dışında başka planlarda asılı idi. Urla Planını buldum, sağına baktım,soluna baktım kim imzalamış diye. Plan müellifinin kim olduğunu bulamadım. 7. Katta masalar bir odadan diğer odaya taşınıyor, görevliler ellerinde kendi özel eşyaları bir odadan diğer odaya yerleşmeye çalışıyorlarken, ben her gördüğüm kişiye, pardon bu planın müellifini göremiyorum diye sürekli sordum. 
 
Benden bir saat için izin istediler, bende katlar arasında diğer dosyalarımı takip ettim. Narlıdere Asma Bahçe incelemesinin bitip bitmediğini öğrendim. Merak edenler için inceleme devam ediyormuş.
 
Bir yandan gözüm sürekli saatte, çünkü idare mahkemesinde takip edilecek dosyalar var derken en nihayetinde, öğrendim. 
 
Urla Planına imza atanlar Meral Celep ve Abdurrahim Ulusoy. 
 
Abdurrahim Ulusoy A Gurubu Plancı imiş, doğrudur hiç lafım yok. Ancak “Nazım İmar Planı Açıklama Raporu” adı altında hazırlanan 14 sayfalık raporu hazırlayan Plan müellifi Meral Celep dışında 14 sayfanın hiçbir yerinde Abdurrahim Ulusoy’un imzasını göremiyorum. 11. Sayfada ise Yüksek Şehir Plancısı Meral Celep dışında başka isim yok.
 
Abdurrahim Ulusoy Ankara Plancısı olduğunu öğrendim, Şehir Plancıları Odası tescilli şirketlerden mi diye merak ettim. ANKARA İlinde Kayıtlı 2015 Yılı Tescilini Yenilemiş Şirket/Büro Yok! Denilmekte.
 
Aynı sorgulamayı Meral Celep için yaptım, İzmir İlinde Kayıtlı 2015 Yılı Tescilini Yenilemiş Şirket/Büro Yok! Denilmekte.
 
Merak ediyorum, Plan Açıklama Raporu ile askıdaki çizilmiş plan bir bütün değil midir?
 
Açıklamayı yapanla plana imza atan farklı olabilir mi?
 
Eskiden eczane açmak için bir eczacı diplomasına gerek vardı, diploma eczanenin görünen yerine asılırdı, eczaneyi eczacı kalfası işletebilirdi. Şimdilerde nasıl oluyor bilemem. 
 
Planları A Gurubu Plancı dışında F,E,D,C,B Gurubu Plancılar hazırlayacak, açıklamasını yapacak sonuç bölümüne Yüksek Şehir Plancısı diyecek ama imzayı A Gurubu karne sahibi imzalayacak.
 
Plan açıklamasını yapan yani yazan  plancı, bir köşesine de usulen 2. İmzayı atacak.
 
Planlarla kafayı yemek üzereyim, aklıma gelmezdi planlarla uğraşacağım. Şimdi planlama ilkeleri, plan nasıl yapılır, bir plan için kimlerden görüş alınmalı, bir plan notu değiştirilirken eş değer yer ayrılması gerektiğini öğrenmekle kalmadım, İzmir ilinde kimler plan yaparsa geçer hepsini sular seller gibi öğrendim.
 
Öğrendim de ne oldu, bir planın peşinden koşup duruyoruz, yanlışlığını buluyoruz, tam iptal olacakken yasa ve yönetmelikler değişiyor, bir bakmışız plan geçerli konumda.
 
Sizlerin anlayacağı rantın başındakiler yani yatırımcılar su gibi, kimse önünde engel olamıyor. E ne demişler su akar yolunu bulur.
 
Merak ettiğim bir konu var, OPTİMUM Alışveriş Merkezinin Planı müellifi Meral Celep ise, plan iptal olur mu? Olur diyorum. 
 
Sözün özü askıda olan plana itirazımızı yaptık, itirazımız kabul görmezse eğer mahkemeye gideceğiz.
 
Bitti mi hayır bitmedi, yazacak çok şey daha var. 
 

Etiketler:

Misafir - 22.02.2015 19:21:52

  • Cesamin ÖZKAN
  • İnsanlık onuru için mücadele verenlerin gücüde su gibidir ve sülük alçaklara karşı akar ve mecrasını bulu böylece hain sülük alçaklarda belasını bulmuş olur. İnsan kılıklı olan ancak insan vasfından çok uzak olan bu yaratıkların ortak davranışları vardır oda insanca yaşamları olmadığı için alçak yaratılmışlıkla ilgili yaşam paydalarında birleşmektir. Bizler bu sülükler karşısında toplumu çağdaş yaşam standartlarına kültürüne ulaştırmak için savaşırken hem zafer hemde mutluluk elde ederiz. İnsan olma vasfına sahip olmak ilk baştaki kazanımdır.Her geçen gün bizim kazanç hanemize kazanma adına yazılmaktadır.
  • Yazarın Diğer Yazıları