ÖNCE İHALE..,

29 Temmuz 2021 Perşembe , 21:07
Okunma: 1432
0 Yorum

SONRA PLAN MI?

 

İzmir büyükşehir belediyesinde,
 
Bu gün askıya çıkan plan;
 
ÇİĞLI TRAMVAY HATTININ IMAR PLANLARINA IŞLENMESINE ILIŞKIN KISMEN KORUMA AMAÇLI IMAR PLANI NITELIĞINDE HAZIRLANAN, NİP: 35060624 PLAN İŞLEM NUMARALI 1...
 
Karar Tarihi: 8/2/2021
 
Karar No: 05,138 18/6/2021
 
Çıkış Tarihi: 29.07.2021
 
İniş Tarihi:27.08.2021

Çiğli tramvay hattı ihalesi yapıldı,

Temel Atma töreni de yapıldı,

Basına yansıyan;

"İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak, Karşıyaka-Çiğli arasında hizmet verecek 11 kilometrelik Çiğli Tramvayı projesinin temeli bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla atıldı. İzmirgazete'de yer alan habere göre; projenin inşaatı 2 yıl içerisinde tamamlanacak."

Bu gün askıya çıkan plan nedir?

YAPIM İŞLERİ İHALELERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ
 
Yapım işleri ihalelerinde idarelerce uyulması zorunlu hususlar
 
Madde 5- Yapım işlerinde, ihaleye çıkılmadan önce idarelerin aşağıda belirtilen hususlara uymaları zorunludur:
 
c) Yapım işlerinde arsa temin edilmeden, mülkiyet, kamulaştırma ve gerekli hallerde imar işlemleri tamamlanmadan ve uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılamaz. Uygulama projesi bulunan yapım işlerinde anahtar teslimi götürü bedel teklif alınmak suretiyle ihale yapılması zorunludur. Ancak, doğal afetler nedeniyle uygulama projesi yapılması için yeterli süre bulunmayan yapım işlerinde ön veya kesin proje ile işin yapımı sırasında belli aşamalarda arazi ve zemin etütleri gerektirmesi nedeniyle ihaleden önce uygulama projesi yapılamayan, bina işleri hariç, yapım işlerinde ise kesin proje ile ihaleye çıkılabilir. Bu işlerin uygulama projesi yapılabilen kısımlar için anahtar teslimi götürü bedel, uygulama projesi yapılamayan kısımlarda ise her bir kalem iş için birim fiyat teklif almak suretiyle ihale yapılabilir. Arsa temini, mülkiyet ve kamulaştırma işlemlerinin tamamlanması şartı baraj, büyük sulama, petrol ve doğalgaz boru hattı projelerinde aranmaz.

İBB bunu sürekli yapıyor,

Önce ihale, sonra plan!

Biz mi bilmiyoruz,

Yoksa onlar mı?


Kaynak:

Etiketler:

  • ÖNCE,
  • İHALE..,