Osman Özgüven Türkiye'de

Dikili eski belediye başkanı Özgüven Yurda Döndü
3 Mayıs 2013 Cuma , 13:21
Okunma: 2083
0 Yorum

İzmir'in Dikili İlçesi'nde 'ihaleye fesat karıştırma' iddiasıyla iki ayrı davadan verilen toplam 8 yıl 4 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından yurtdışına çıkan, 4'üncü Yargı Paketi çerçevesinde hakkındaki yakalama kararı kaldırılan CHP'li eski belediye başkanı Osman Özgüven, 165 gün sonra yurda döndü. Doğumundan sonra göremediği torunu Çınar'a havaalanında sarılıp özlem gideren Özgüven, "Afla, yasa değişikliğiyle çıkmak ağırıma gidiyor. Bu kavga bitmedi, yeniden başlayacak. Bundan sonra daha güzel günler göreceğiz" dedi

 Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven ile belediye meclis üyesi ve bürokrat 8 arkadaşının, ihaleye fesat karıştırmak suçundan aldıkları cezalar 5 Kasım'da onanmıştı. İnfaz savcılarının tebligatı beklendiği sırada, iki ayrı ihaleye fesat davasından toplam 8 yıl 4 ay hapis cezası kesinleşen Osman Özgüven, 14 Kasım'da, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan normal yollardan yurtdışına çıktı. 8 belediye çalışanı ise aralık ayı başında teslim oldu ve cezaevine konuldu. Hapis cezası nedeniyle Belediye Başkanlığı düşürülen Osman Özgüven'in yerine de CHP'li Meclis Üyesi Yusuf Altıparmak, Belediye Başkanı seçildi.

8 belediye çalışanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından geçen hafta imzalanan, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda 4'üncü Yargı Paketi olarak bilinen '6459 sayılı İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' çerçevesinde salı günü serbest bırakıldı. Bu kapsamda Osman Özgüven'in de hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı.
 
Kararı öğrenen Özgüven, bugün, İsveç'ten uçakla Ankara aktarmalı olarak saat 10.30 sıralarında İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na geldi.
 
165 günlük özlemin ardından İzmir'e ayak basan Osman Özgüven, eşi Ayşe, oğulları Evren, Utkan, Barış, torunları, henüz 2.5 aylık Çınar ve 8 yaşındaki Özgür, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, bazı belediye başkanları, çok sayıda Dikili sakini tarafından davul zurna eşliğinde ve Dikili'nin mimarı Osman Özgüven', 'İzmir, seninle gurur duyuyor' sloganlarıyla karşılandı. Çıkış kapısı dışında da Beşiktaş taraftar grubu Çarşı, 'Osman Özgüven ve arkadaşları aramızda Dikili Çarşı' pankartı açtı. Karşılama sırasında zaman zaman izdiham yaşandı. Kendisini karşılayanlara tek tek sarılan Özgüven, doğumundan sonra göremediği torunu 2.5 aylık Çınar'ı kucağına alıp öpünce gözyaşlarını tutamadı.
 
'BU KAVGA BİTMEDİ'
Özgüven, "Ne hissedilmesi gerekiyorsa onu hissediyorum. Dönmek çok güzel. Arkadaşlarımızla bir suç işlemedik. İşlemediğimiz bir suç için bizi cezalandırdılar. Bu kavga bitmedi, yeniden başlayacak. Afla, yasa değişikliğiyle çıkmak ağrıma gidiyor. Hiç kimse suç işlemedi, kamu zarar etmedi, aksine kar etti. Ben tabii ki kendim için de üzüldüm. Belediye memuru arkadaşlarımızın da içeri girmesi acıttı. Anayasa Mahkemesi'nde, AİHM'de hakkımızı arayacağız. İşlenmemiş bir suçun cezası olmaz. Hele ki yapılmamış bir ihale yapılmış gibi gösterilip insanlar cezalandırılamaz" dedi.
 
Sevinçli olduğunu, gittiği kiloyla geri döndüğünü dile getiren Özgüven, "Sevinçliyim, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Torunumu da ilk defa gördüm, kucağıma aldım. En büyük duyguyu o an hissettim. Çok ayrı bir duygu. Daha güzel günler göreceğiz" diye konuştu. Başkanlık koltuğuna tekrar oturup oturmayacağı sorulan Özgüven, başını salladı, ancak cevap vermedi.
 
Milletvekili Moroğlu ise "Bu sadece Özgüven'in davası değil adalet davası olarak devam edecek" dedi.
 
Osman Özgüven daha sonra el ele tutuştuğu eşi Ayşe Özgüven'le birlikte CHP İzmir İl Başkanlığı'na gitti. - İzmir


Kaynak: