Sayın başkan bedelsiz tahsis..,

9 Kasım 2018 Cuma , 19:42
Okunma: 1426
0 Yorum

ettiğiniz üniversitenin hala inşaat ruhsatı müracaatı yok muş!!!

 
Geçtiğimiz günlerde,

“İZFAŞ BİNASI TINAZTEPE ÜNİVERSİTESİ’NE TAHSİS EDİLDİ”
 
Haberlerinden sonra Tınaztepe Üniversitesi ne zaman açılacak, inşaat ruhsatı alındı mı plan notları üniversite yapılmasına uygun mu, düşüncesiyle Bilgi Edinme biriminden sorularımızı sorduk,
 
Gelen cevabı paylaşmadan evvel birkaç hatırlatma yapalım istedik, 
 
Tınaztepe Üniversitesi haberleri yerel ve ulusal medyada yerini aldı,
 
İZFAŞ Binasının Tınaztepe Üniversitesine tahsisi, İzmirlileri rahatsız etti,
 
Odalar rahatsız oldu,
 
İzmir Kültürpark'taki eski İZFAŞ binasının Özel Tınaztepe Üniversitesi'ne tahsis edilmesinin kamu yararına aykırı olduğunu dile getiren Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), iptal davası açtı.
 
“Kültürpark’ın bütününde koruma kullanma dengesinin gözetilerek bir planlama anlayışı olması gerekirken, bu karar ile aksine alanı ileride başka sermaye gruplarının parça parça taleplerine de açık hale getirerek Kültürpark’ın geleceğini tehdit altına sokmaktadır" denildi.
 
Tahsis hakkında açıklama yapan Kocaoğlu 
 
'YANLIŞ İŞ YAPMADIK' 
"Burada hiç bir şeyin satıldığı, atıldığı yok" ifadesini kullanan Kocaoğlu, tahsis edilen binadan kira da almayacaklarını vurguladı.
 
Bizce çok büyük yanlış yapıldı!
 
Tınaztepe Üniversitesi kamu yararına bir üniversite değil,
 
Kar amacı güden özel bir kuruluşa bir kamu binası neden 3 yıllığına tahsis edilir?
 
Aziz Kocaoğlu, kmuoyunda rahatsızlık veren karara karşı aynen şu cümlelerle savunma yaptı,
 
 "3 sene erken açmak için yardımcı olmamızı istediler. Biz de Kültürpark'daki binamızı, biliyorsunuz Fuar İzmir'e taşımıştık. Üniversitenin 3 yıl önce başlamasının kente yarar getireceğini düşündük.”
 
Kentin geleceği için kamuya ait bir binayı istek yapıldı diye tahsis edemezsiniz!
 
Madem kentin geleceğini düşünüyorsunuz,
 
O halde,
 
2011 yılında açtığınız,  Balçova’da Asmaçatı AVM’de yer alan 1050 m2 büyüklüğünde Kocaoğlu ailesine ait Arçelik Mağazanızı bedelsiz tahsis edin!
 
Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz,  Bilgi Edinme sorumuza yanıt Buca belediyesinden geldi,
 
“..,Buca 7586 Ada 11 parselle ilgili, arşiv kayıtlarımızda ve Yapı Ruhsat evrak kayıt bölümünde yapmış olduğumuz inceleme sonucu, söz konusu taşınmazın Yapı Ruhsatının bulunmadığı ve 31/10/2018 tarihi itibari ile Yapı Ruhsat başvurusunda bulunulmadığı tespit edilmiş olup..,”
 
Bu cevaptan anlaşılacağı üzere, 12 Eylül tarihinde, Meclis Gündemine gelen madde,
 
"Mülkiyeti Belediyemize ait olan Konak ilçesi, Kültür Mahallesi, 1068 ada, 1 no’lu taşınmazın üzerinde bulunan ve Kültürpark Şube Müdürlüğü tarafından kullanılmakta olan hizmet binasının, İzmir Tınaztepe Üniversitesinin Rektörlük ve Akademik Birimlerinin eğitim hizmetlerinde kullanılması amacıyla, 3 (üç) yıl süre ile İzmir Tınaztepe Üniversitesine tahsisi hususunun görüşülmesi. (Emlak Yön. Dai. Bşk. E.231208)"
 
Meclis gündemi oylanırken, Tınaztepe Üniversitesinin, Buca Belediyesine üniversite inşaatı için ruhsat başvurusu olmadığı gibi, 31 Ekim tarihinde de ruhsat başvurusu olmadığı ortada!
 
 

 


Kaynak: