Sayın İnce bize teşekkür..,

21 Nisan 2021 Çarşamba , 21:05
Okunma: 1862
0 Yorum

Ediyor muş!!!

 

Güzelbahçe Belediyesine,

Cimer üzerinden sorduğumuz ,

Soru ve cevaplara geçmeden önce,

Sizlerle paylaşmak istediğim,

Bana göre trajikomik bir olaydan bahsetmek istiyorum,
 
İzmir büyükşehir belediyesi meclis toplantısı çıkışında,
 
Bir gazeteci arkadaşım Güzelbahçe belediye başkanına sormuş,
 
"Başkan Nivent Kurtuluş seninle niye uğraşıyor,aranızda bir olaymı yaşandı?"
 
İnce " kendisini tanımıyorum, sen tanıyormusun?"
 
"Çok iyi tanıyorum."
 
İnce "ona çok teşekkürlerimi ilet bizim zabıta uyuyor, onun sayesinde cezalar kesiyoruz."
 
Bir belediyenin zabıtası uyuyabilir mi?
 
Sayın İnce cezalar kestiğini söylüyor da,
 
Gecen hafta yayınladığımız,
 
Sayın İnce iddialarda..,yer aldığı gibi gerçekten yakınıza ait villa mı?
 
 
Güzelbahçe’den İnşaat..,Manzaraları!!!
 
 
Habere konu olan yer iddialara göre Sayın İnce'nin ablasına aitmiş,
 
Buraya ceza kesildi mi?

Sayın Yetkili

1-Çelebi Mah. 530 sokak No:15 ve 269 sokak No:29 ait fotoğraf görüntülerinde çatıların sökülerek üçüncü katların çıkıldığı görülmekte. Güzelbahçe belediyesi plan notlarına aykırı bu ilave imalatlarla ilgili gereken iş ve işlemleri yaptı mı? Konuya ilişkin haber linki


2-İzmir İli, Güzelbahçe İlçesi, Yaka Mahallesi 1993 ada 8 parsel (eski 5365 parsel); eski kadastral 1999 parselle ilgili Güzelbahçe belediyesinden gelen Cimer yanıtında, “Yapı Sahibinin tadilatla ilgili 03.11.2020 tarih, 10299-9522 kayıt numaralı dilekçesi bulunmaktadır.” Şeklinde cevap verilmiştir. Dilekçe verilmekle tadilat izni verilmesi mümkün olmadığı halde nasıl inşaat devam edebilmektedir. Bu konuda Güzelbahçe belediyesi tarafından yapılan iş ve işlemler nedir?

Konuya ilişkin haber linki.
 

Şimdi gelen cevaba bakalım;
 
İlgi sayılı Cimer dilekçesinde bahse konu, İzmir İli Güzelbahçe İlçesi, Çelebi Mahallesi, 530 sokak, no:15 ( numarataj da 534 sokak, no: 12) adresinde ve tapunun 1219 ada,6 numaralı ve 269 sokak, no:29 adresinde ve tapunun 1192 ada, 13 numaralı parselinde bulunan taşınmazların imara aykırılıkları ile ilgili 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre 12.04.2021 tarih,137 cilt, 20 ve 21 sayfa numaralı yapı tatil zaptı düzenlenerek yasal işlemlere devam edilmektedir.
 
2. maddede yer alan bina Mustafa İnce'nin ablasına ait olduğu iddialarında bulunan yer,
 
1993 ada,8 numaralı parselin tadilatı ile ilgili; Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 4. maddesinin 1. fıkrasının (i) bendinde "Basit tamir ve tadil: Yapılarda esaslı tadilat kapsamında olmayan, taşıyıcı sistemi, bağımsız bölümün dış cephesini, ıslak hacimlerin yerini ve sayısını değiştirmeyen; derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı onarımı ve kiremit aktarılması gibi her türlü tamir ve tadil işlemlerini," açıklamasına ve aynı yönetmeliğin 59. maddesinin 1. fıkrasında "Basit tamir ve tadiller, balkonlarda yapılan açılır kapanır katlanır cam panel uygulamaları, korkuluk, pergola, çardak/kameriye ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvar, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı ve benzeri elemanların tamiri ve pencere değişimi ruhsata tabi değildir." denilmektedir.Bilgilerinize sunulur.
 
Verilen cevapta yönetmeliğin maddeleri yazılmıştır,
 
Ancak zeminde yapılanlar cevapta yazılan yönetmeliğin maddeleri uygun değildir,
 
1-Projesine aykırı olarak pencere açılmıştır,
 
2-Bina girişine yapılan sundurmanın Betonu binanın metrajını arttırmaktadır,
 
Bu durumda ruhsat gerektirmez mi?
 
3- Bahçe duvarları tamamen yönetmeliğe aykırı yapılmıştır,
 
Arazide bu imalatlar kontrol edilip yasal gereği yapılmadan yönetmeliğin maddelerini yazmak hedef şaşırtmaktır,
 
Tabiri caizse ipe un sermektir,
 
Ayrıca,   “Yapı Sahibinin tadilatla ilgili 03.11.2020 tarih, 10299-9522 kayıt numaralı dilekçesi bulunmaktadır.”  Dilekçeye istinaden tadilata izin verilmiş midir?
 
Konuyu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazacağız.
 
Kim bilir belki, Sayın İnce  İddialarada yer alan kardeşine ait villaya da ceza keser,
 
Bir teşekkür daha haketmiş oluruz.
 
   İlgi sayılı Cimer dilekçesinde bahse konu, İzmir İli Güzelbahçe İlçesi, Çelebi Mahallesi, 530 sokak, no:15 ( numarataj da 534 sokak, no: 12) adresinde ve tapunun 1219 ada,6 numaralı ve 269 sokak, no:29 adresinde ve tapunun 1192 ada, 13 numaralı parselinde bulunan taşınmazların imara aykırılıkları ile ilgili 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre 12.04.2021 tarih,137 cilt, 20 ve 21 sayfa numaralı yapı tatil zaptı düzenlenerek yasal işlemlere devam edilmektedir.
        1993 ada,8 numaralı parselin tadilatı ile ilgili; Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 4. maddesinin 1. fıkrasının (i) bendinde "Basit tamir ve tadil: Yapılarda esaslı tadilat kapsamında olmayan, taşıyıcı sistemi, bağımsız bölümün dış cephesini, ıslak hacimlerin yerini ve sayısını değiştirmeyen; derz, iç ve dış sıva, boya, badana, oluk dere, doğrama, döşeme ve tavan kaplamaları, elektrik ve sıhhi tesisat tamirleri ile bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı onarımı ve kiremit aktarılması gibi her türlü tamir ve tadil işlemlerini," açıklamasına ve aynı yönetmeliğin 59. maddesinin 1. fıkrasında "Basit tamir ve tadiller, balkonlarda yapılan açılır kapanır katlanır cam panel uygulamaları, korkuluk, pergola, çardak/kameriye ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvar, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı ve benzeri elemanların tamiri ve pencere değişimi ruhsata tabi değildir." denilmektedir.
             Bilgilerinize sunulur.
 


Kaynak: