Sn Başkan "Takdir ve Yetki Belediye..,

2 Ağustos 2018 Perşembe , 17:55
Okunma: 959
1 Yorum

Başkanında" diyorsunuz da!

 

 
Çeşme Belediyesinde çalışanlarla ilgili ihbar gelince,
 
Gelen ihbarları önce bilgi edinmeden sorduk,
 
Sonrasında, Gaze-temiz.com’da haberini yaptık,
 
 
Haberimizin başlığında “Başkanım biz bu cevaptan, pek bir şey anlayamadık” dedik,
 
Gerçekten cevaptan bir şey anlayamadığımız için,
 
Sorularımızı tekrar sorduk,
 
Soru ve cevaplara geçmeden önce,
 
1-İnsan Kaynakları ve Eğitim Md. Lise Mezunu 
 
2-Zabıta Md. Lise mezunu 
 
3-Kültür Md. Lise mezunu 
 
4-Destek hizmetleri Md. Lise Mezunu  
 
Yönetmelikten tekrar söz etmek istemiyorum merak edenler linkini verdiğimiz haberden bakabilir,
 
Sayın Başkana sormak istiyoruz,
 
Memlekette üniversite mezunumu bulamadınız da, Lise Mezunu ekibiylemi çalışmak zorunda kaldınız?
 
Yoksa üniversite mezunları Çeşmeye’mi gelmiyor?
 
Bilgi edinme cevabında verdiğiniz cevaba göre  her şey bu kadar başkanın yetkisindeyse, ilkokul mezunu da atayın, olsun bitsin! 
 
Hatta Çesme’nin yerlisi  okuyup yazması olmayan insanlarda vardır muhakkak,
 
Hani derler ya “Onların başı kel mi”
 
Onlarda görev için yanıp tutuşurken,
 
Madem yönetmelik, Çeşme sınırlarında işlemiyor!

Eğer her şey başkanın yetkisindeyse, Devlet Memurları Kanunu niye var?
 
Verilen cevap adeta dalga geçer gibi cevaplanmamış mı?
 
Belediyede bu görevlere getirilecek üniversite mezunu yok mu?
 
Olmasa bile 3.5 milyonluk kentte istediği meslek sahibini bulamiyor mu?
 
KPSS girip yıllardır bekleyen üniversite mezunu varken lise mezunları neden görev yapıyor?
 
Sizlerle sorduğumuz soruları ve cevabı paylaşmadan evvel konuyu ilgili yerlere bildireceğiz!
 

Sn yetkili 
Aşağıdaki sorularıma verilen yanıtta, 27.06.2018 tarih ve 1801096554 sayılı başvurunuz ile ilgili olarak ; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 86.ve 175'inci maddeleri hükümleri ile 99 seri nolu Devlet memurları Kanunu Genel Tebliği hükümlerine uygun olarak Vekaleten atama yapılması hükümleri açıkça belirtilmekte olup;Aynı Kanunun 86.maddesinin ilgili hükümleri gereği; asildeki şartları taşımayanların vekaleten atandıkları görevler için hiçbir nakdi veya ayni ücret ödenemeyeceği hükümleri çerçevesinde adı geçen personelimizin bu görevlerini ücretsiz olarak vekaleten yürüttükleri hususunu bilgilerinize rica ederim. Diye cevaplandı. 
Sorumda geçen belediye görevlilerinin hiçbir ücret almadan nasıl çalıştıklarının net olarak açıklanması ve bu kişilerin yerine yüksek okul mezunu kişilerinden atanmadığının açıklanmasını talep ediyorum. 

İzmir Çeşme Belediyesinde üst düzey yetkililerinin lise mezunu olarak nasıl görev yapmaktalar şeklinde derneğimize gelen ihbarlar doğrultusunda iddiaların teyidini istiyoruz. Aşağıda sırasıyla yazdığımız kişilerin mezuniyetleri nedir? 
1-İnsan Kaynakları ve Eğitim Md. Aşkın Özgülen Lise Mezunu 
2-Zabıta Md. Mesut Uğurlu Lise mezunu 
3-Kültür md. Fatma Ayyılmaz Lise mezunu 
Destek hizmetleri md. Bilgen Barbun Lise Mezunu 

Gizle
 
 Başvuru hareketleri için tıklayınız.
Cevaplar:

             12.07.2018 tarih ve 1801198240 sayılı başvurunuz ile ilgili olarak;657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 86. ve  175.inci maddeleri  hükümleri ile 99 seri nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği hükümlerine uygun olarak Vekaleten ataması yapılması hükümleri açıkça belirtilmekte olup;Aynı Kanunun 86.maddesinin ilgili hükümleri gereği;asildeki şartları taşımayanların vekaleten atandıkları görevler için hiçbir nakdi veya ayni ücret ödenemeyeceği hükümleri çerçevesinde adı geçen personelimin bu görevlerini ücretsiz olarak vekaleten yürütmektedirler.Devlet Memurları maaşlarını atandıkları kadroya karşılık olmak üzere alırlar;Fakat vekalet ettirilen Müdürlüklere kadro şartlarını taşımadıklarından Memur personelimiz hiç bir ücret almadan verilen görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar.

             Söz konusu 4 personelimiz maaşlarını bulundukları kadro üzerinden almaktadır.Bunlar 1-Zabıta Komiseri,2-Zabıta Memuru,3-Tahsildar,4- Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrolarını kullandıklarından dolayı sadece bu kadrolara karşılık maaşlarını almaktadırlar.

              Belediyelerde atamaya yetkili tek mercii Başkanlık Makamı olup;Takdir ve yetki Belediye Başkanındadir.  

               Bu bilgiler ışığında herhalde öğrenmek ve merak ettiğiniz konular ile ilgili ayrıntılı bilgi sunulmuş olup;taleplerinizi hiçbir şüpheye mahal vermeden cevaplamış bulunmaktayız.

                Bilgilerinize sunulur.26.07.2018 


Kaynak:



  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 2.8.2018 23:06:43

  • Cesamin Özkan
  • Bu ülkeyi kuran ve minnetle her geçen gün daha çok andığımız Atatürk'ün yani aydınlanmanın yani çağdaş ülke olmanın temelini yolunu açan Atatürk'ün kurduğu CUMHURİYET HALK PARTİSİ'nden seçilmiş bir belediyeye belediye başkanına yakışıyormu ?. Ya sizin bu anlamda bayrağı çıtayı en yukarılarda tutmanız gerekmezmi ?. Bu tablo Muhittin Dalgıç açık açık şunu gösteriyor, siz belediyeyi yönetemiyorsunuz hatta çok kötü yönetiyorsunuz öyleki birim amirlerinizi liyakat işlemine tabi tutmadan seçiyorsunuz ya hani işini bilen adamdan yetkin olan adamdan çekindiğiniz bir başkanlık tarzınız mı var. Veya lise mezunlarını ihya etme karşılığında yapılmasında güzellik olmayan, yarar olmayan, belkide kamu zararı olan işler mi yapıyorsunuz. Menderes'in Köy Enstitüleri ile ilgili bir konuşması aklıma geldi aynen şöyle diyor '' Köy Enstitüleri ülkeyi yönetenlerden daha akıllı yetişmiş kişiler yetiştiriyor bu kabul edilebilir bir durum değildir'' Sayın Muhittin dalgıç sen CHP li belediye başkanımısın yoksa abin Aziz Kocaoğlu gibi başka alanların partilerin düşüncelerin başkanımısın ?. Ama merak buyurmayın önümüzdeki dönem abinle beraber yoksun, oysa ki Çeşme'de iyi anılmak ve çağdaş ülke olmak yolunda konum almış olsaydınız daha iyi olmazmıy dı ?. Bence olurdu ama sizce olmaz tabi ki.