Sorularımızı Dr Buğra Gökçe..,

14 Kasım 2018 Çarşamba , 21:01
Okunma: 2351
2 Yorum

Yanıtladı!!!

 

Geçtiğimiz günlerde sizlerle bir yazı paylaştık,

"İzmir Valiliği'nden inceleme.., İstedik, inceleme yerine..,"
 
Başlıklı haberimizin içinde,
 
Eylül ayında İzmir Valiliği’nden bir incele talep ettik,
 
İnceleme istediğimiz konu ne yazık ki, İzmir Valiliğince inceleme yapılması gerekirken,
 
İlgili belediyesinden yanıtlar geldi,
 
Konuya ilişkin sorularımızı İzmir Büyükşehir Belediyesine tekrar soracağız. Gelen yanıtlar doğrultusunda, tekrar inceleme isteyeceğiz,
 
 
Sorularımızı büyükşehir belediyesi bilgi edinme biriminden sorduk,
 
Sn Yetkili
 
Valiliğe sorduğum sorulara ESHOT Genel Müdürlüğü Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından yanıtlanan18.09,2018 tarih ve 52995 sayılı cevap yazısı eksik geldiğinden sorularımı yinelemekte fayda görmekteyim.
 
1-Tam Adaptif Trafik Yönetim Sisteminin Kesin kabulü 2016 yılı Ağustos ayında yapılması gerektiği doğru mu? Sistemin teknik şartnamesinde aşağıdaki maddeler yer alıyor mu? 
 
2-Duraklarda monteli olan yolcu bilgilendirme panellerinde, yaklaşan otobüs hat numaraları niye hatalı listeleniyor ve kesin kabulü yapılmış olması gereken sisteme dâhil olan panolarda halen Test ibaresi neden yer almaktadır?
 
3-Belediye Otobüslerine şartnameye göre Trafik Lambalarına yaklaştığında geçiş önceliği verilmesi gerekiyor mu? Gerekiyorsa neden mevcut durumda böyle bir uygulama yok.
 
4-Belediye Otobüslerine şartnameye göre darp, hırsızlık, ambulans isteği, itfaiye isteği gibi durumlar için Panik Butonu konulması gerekiyor muydu? Gerekiyorsa neden mevcut durumda bu butonlar mevcut değil?
 
5-Belediye Otobüs duraklarının içine sivil araç parkını önlemek için kamera sistemi takılacak mıydı? Doğru ise niye hiçbir durakta kamera sistemi göremiyoruz?
 
6-Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi ve bu sitem bünyesinde bulunan Filo Takip sisteminin büyük bölümünün çalışmadığı doğru mu? Doğru ise Toros Semtinde bulunan bina ve ESHOT bünyesinde onlarca personel niye çalıştırıyorsunuz? Toplam bu sistemle ilgili çalışan personel (Amir, memur, ana bilgisayar teknisyenleri, veri tabanı yöneticileri, filo takip personeli, kamera izleme personeli, veri güncelleme personelleri, buralarda çalışan hizmetliler, güvenlik personeli, bu merkeze hizmet eden şoför personel, telefon çağrılarına bakan personel, yazı işleri personeli vb) maliyeti kaç TL’dir?
 
7-Sistemde şartnameye göre Kamera görüntülerinin tutulması gerektiği doğru mu? Sistemde bir kısım Kamera görüntü verisi olduğu halde Mahkemelere, Savcılıklara ve Karakol, Jandarma gibi kolluk küvetlerince bu veriler istendiğinde, bu verilere ulaşılamadığı ile ilgili idarece yazı yazıldığı doğru mu? Adli makamlardan Mahkemelerin Kararlarını etkileyecek bilgi ve belge saklamanın suç olduğunun farkında mısınız?
 
8-Tam Adaptif Trafik Yönetim Sisteminin İzmir Kent Trafiğinin saat ve ana arterlerinin tip ve saat ayrımı yapılmış olarak araç hareketlerini raporlaması gerektiği doğru mu? Doğru ise bizle geçen haftanın raporlarını paylaşabilir misiniz?
 
9-Sistemde varsa çalışmayan kısımlar için bugüne kadar ne kadar ceza kestiniz? Sistem için yüklenici firmaya bugüne kadar yaptığınız ödeme tutarı ne kadardır?
 
Yukarıdaki sorularımın maddelere ilişkin ve süresinde cevaplanmasını istiyorum.
 
Sorularımızın yanıtı geldi,
 
Aslına bakarsanız, sorulan soruların hiç birine cevap vermemişler. Sadece sistem donanımlarının kurulduğundan bahsetmişler. Zaten bu yönde bir itirazımız yoktu.
   
Bu konuda yazmak istediğimiz birçok detay var. İlerleyen günlerde sizlerle paylaşacağız.
 
 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 22.11.2018 00:43:43

  • gerçekler
  • Buğra Azize karşı gelemez.Çünkü olursa bel.başkanı Aziz sayesinde olur.Selvitopu nu kim yaptı bel.başkanı.Malesef ki biat et, ol bel.başkanı kuralı oynanıyor.
  • Misafir - 17.11.2018 00:41:53

  • Memur
  • Cevap vermediklerine şaşırdınız mı? Biz şaşırmadık. Yeni başkan eshot yönetimini baştan aşağı değiştirmeli. Liyakat sıfır.