Teknik Şartnameye uygun mu..,

25 Nisan 2019 Perşembe , 20:00
Okunma: 2091
0 Yorum

diye sormuştuk!

 

Geçtiğimiz günlerde, Yeni Fuar Yapım İşi teknik.., şartnameye uygun mu?
 
Başlığı altında bir haber yayınladık,
 
 
Haberimizde, İzmir büyükşehir belediyesine sorduğumuz soru ve gelen cevabı paylaştıktan sonra,
 
İlerleyen günlerde konuyu inceleyip sizlerle paylaşacağız diye haberimizi sonlandırmıştık,
 
Elimizdeki dosyaların fazlalığı, mahkemeler derken, konuyu inceleyememiştik,
 
Bugün bir okuyucumuzdan e-mail aldık,
 
Okuyucumuz bizim yerimize konuyu incelemiş,
 
Bizlere sadece okuyucumuzun irdelediği konuları, İzmir Valiliğine iletip bir inceleme istemek kaldı,
 
Ayrıca konuyu Sayıştay başkanlığı'na da yollayacağız,
 
Okuyucumuzdan gelen e-mail;
 
"Nivent Hanım Gaziemir Yeni Fuar Alanı Yapılması işi ile ilgili İ. B. B yetkilisi cevabı yazısı detaylı bir şekilde incelenmiştir.     

Gaziemir Yeni Fuar Alanı yapılması işinin ihale dosyasının sözleşme dosyasında, 138 adet imalat kalemleri vardır.  İhaleli işlerin birim fiyatlı işlerinde her bir imalat kalemlerin başında sıra no'sundan sonra birim fiyat poz no'su olması gerekir. Ayrıca da ihaleli işlerin birim fiyatlı işleri ihale dosyasında da inşaat işleri birim fiyat tarifleri vardır.

Bu inşaat işleri birim fiyat tarifleri her bir birim fiyat poz no'larının işin tarifini açıklar. Bu birim fiyat tarifleri imalat kalemleri listesindeki tüm birim fiyat poz no'ların işin tarifi açıklamasından ibarettir. Gaziemir Yeni Fuar Alanı Yapılması işindeki ihale dosyasında idari şartnamede ve sözleşme dosyasında imalat kalemleri listesinde hiç bir imalat kaleminin birim fiyat poz no'su ve inşaat işleri birim fiyat tarifleri de bulunmamaktadır. 
               
Gaziemir Yeni Fuar işinin ihale dosyasındaki bilgilerden tüm imalat kalemlerin anahtar teslimi götürü bedel olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca İ. B. B yetkilisi cevabı yazılarında alt yapı hizmetlerini birim fiyattan ödediklerini belirtmektedirler.
                  
 Söz konusu bu olumsuzluk Türk Ceza Kanunu 236 maddedeki suçları ve 3628 sayılı kanunun 17 maddesindeki suçları kapsamaz mı? 
                   
 İ. B. B yetkililerin cevabı yazısında kolonların çelik imalat yerine beton imalatına yapılması kule vinç ve mobil vinçler ile montajının imkanın olmamasının belirtilmesi ne Yapım İşleri Genel Şartnamesinde ne İhale dosyası İdari şartnamesinde nede İşin sözleşmesinde geçerliliğini yasallaştıracak hiç bir açıklayıcı madde ve ifade bulunmamaktadır. 

Proje mükellefi söz konusu değişikliği onaylamış olsa dahi İnşaat mühendisliği hesaplarına göre kolonların beton imalattan yapılması yeterli ise niçin kolonları beton imalat yapmadı. Proje mükellefi ihale aşamasında kolonları beton imalat olarak yapmış olsaydı ihaleye katılan firmaların fiyatları daha farklı olup ihaleyi kazanan mevcut firma olmayıp başka firma  ihaleyi kazanmış olabilmesi, imalatı betondan yapıp çelik imalat fiyat dan ödemenin yapılması 3628 sayılı kanunun 17. maddesindeki ihaleye fesat karıştırma suçunu ve Türk Ceza Kanunu 236. maddedeki suçları kapsamaz mı? 
                      
Eğer proje mükellefin onayı var ise ihale dosyasındaki çelik kolonların statik, betonarme.... vs inşaat mühendisliği hesaplarının ve de proje mükellefin kolonların betondan imalatı ile    ilgili statik, betonarme..... vs inşaat mühendisliği hesaplarının ve proje mükellefin onayının e. posta ile tarafımıza iletilmesini istiyoruz. 
                               
Ayrıca çelik kolonların ve çelik çatı konstrüksiyonun kule vinç ve mobil vinç ile montajının mümkün olmamasının bulunduğumuz milenyum çağında geçerli mazeret olarak düşünmek doğru olamaz.

Yazımızda bahsedilen olumsuzlarla ilgili Türk Ceza Kanunu 236.maddedeki ve 3628 sayılı kanunun 17.maddesindeki suçları kapsaması nedeniyle 3628 sayılı kanunun 19.maddesi gereğince savcı tarafından inceleme başlatılması sizin vasıtanızla sağlanmasını rica ediyorum.”

Okuyucumuzun ellerine sağlık, sizler olduğunuz sürece, bizlerin mücadelesi hiç bitmeyecek. 


Kaynak: