Tunç Başkan ŞEFFAFLIK Sözleşmesini..,

1 Kasım 2021 Pazartesi , 19:57
Okunma: 980
0 Yorum

Özde mi yoksa Sözde mi İmzaladı?


Eylül ayında,

Büyükşehir belediyesine,

Sorduğumuz sorulara halen cevap beklemekteyiz,

Cevaplardaki çelişkilerden..,Dolayı sormaya devam edeceğiz!!!

Şeklinde bir haber yaptık,


Bu haber içerisinde daha önce yayınladığımız haberlerin linkini verdik,

Sayın Kılıçdaroğlu avaz avaz dürüstlük.., Şeffaflık diyor da..,!

 Başlığı altında bir haber paylaştık,


Mustafa Kemal Sahil Bulvarı Alt Geçidi Yapılması İşi ile ilgili sorularımıza verdiğiniz cevaplarla ilgili yazacaklarımız olacak demiştik.


Sorularımıza halen bir cevap alamadık,

Sorularımızı tekrar sizlerle paylaşalım;

Önce İBB'nin bilgi edinmesinden gelen yanıtlar eksik ve yanlış olduğu için,

Sorularımızı yine yineledik,

Sorduğumuz sorulardan;

1. Sorumuza verilen cevapta toplam işin bedeli 97.502.280, TL ödeme yapıldığını belirtmiştiniz. Ancak bizde mevcut 2 geçici kabul tutanağında görülen işin bedeli ödenen miktar toplamı 91.467.653 TL'dir. Bizde mevcut resmi evrak geçici kabul tutanağına ve sizin de bize ilettiğiniz resmi cevabı yazınıza göre de 6.035.000 TL açıklanması gereken veya açıklanması zor veya da açıklanması mümkün olmayan ödeme yapıldığı ortaya çıkmıştır. Ayrıcada her iki geçici kabul tutanaklarında yasal olarak toplam bedellerinden kesilmesi gereken %3 kesintinin yapılmadığı görülmektedir. Eğer her iki geçici kabulde toplam bedellerinden yasal %3 kesinti yapıldı ise bununla ilgili evrakı ........ Bilgi Edinme Kanuna göre tarafımıza talep etmekteyiz.

3.Sorumuza verdiğiniz resmi beyan cevabınızda söz konusu  işle ilgili Yüklenicinin teminatı bulunmadığını belirtmişsiniz;

4.Sorumuza verdiğiniz resmi beyan cevabınızda ise sızıntılarla ilgili tamiratların yapılıp söz konusu imalatlarla ilgilide Yüklenici firmadan kesinti yapıldığını belirtmişsiniz. İzmir Büyük Şehir Belediyesi'nin birimi işin ita amiri ve de sorumlusu Fen İşleri Daire Başkanlığındaki işin dosyasında ve de yine birimi olan Hesap İşleri Daire Başkanlığının Muhasebe Müdürlüğünde Yüklenicinin teminatı yoksa bahsettiğiniz sızıntı ile ilgili imalatların toplam bedeli Yükleniciden  nasıl kesinti yapılır? Veya nasıl kesinti yaptınız? Bu resmi beyanız la ne yaman çelişki? Bu yaman çelişkiyi  ....... Bilgi Edinme Kanuna göre tarafımıza açıklanması gereken veya açıklanması zor veya da açıklanması mümkün olmayan Yükleniciden yapılan kesinti bilgisini talep etmekteyiz.

5,6,7,8,9'uncu sorularımıza resmi beyan cevabınızda iş ile ilgili Sayıştay süreci devam ettiğini belirtiniz. Bu işle ilgili Sayıştay tarafından çıkarılan 17,2 milyon TL'lik zimmet dosyası yine Sayıştay tarafından Savcılığa belli bir zaman önce(en az 2 sene önce) suç duyurusu yapılarak iletildi. Devletin yasalarına ve hukukuna göre Savcılıkta olan dosyanın sorumluluğu ve gereği Savcılık Makamına aittir. Sayıştay görevini tamamlamış, görevi gereği de iş ile ilgili raporunu ve çıkarttığı zimmeti Savcılığa iletmiş, görevini tamamlamıştır. Bu nedenden dolayı önemli olan mevcut bu çelişkiyi yine   4982 Bilgi Edinme Kanuna göre tarafımıza açıklanması gereken veya açıklanması zor veya da açıklanması mümkün olmayan Sayıştay süreci devam etmektedir bilginizi talep etmekteyiz. 


Kaynak: