Tunç Başkan verdiğiniz..,

14 Aralık 2020 Pazartesi , 19:47
Okunma: 2332
0 Yorum

Verdiğiniz sözleri tutabilecek misiniz?

 

Ali Rıza Avcan bugün facebook sayfasında,

“BAKALIM BU SEFER DE, AYAKLARDA ÇİZME, ELDE KAZMA KÜREK SU BASKININ OLDUĞU ALANA GİDECEKLER Mİ?
Fotoğraflar son günlerde yağan yağmurlar nedeniyle sular altında kalan İzmir'e; daha doğrusu İzmir'in mutena semti Mavişehir'e ait... İzmir yerel basınının İnternet sitelerinden toplanan bu görseller İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin; özellikle de Karşıyaka Belediyesi'nin ne ölçüde çalışıp projeler ürettiklerini, yoğun yapılaşma nedeniyle tabanı deniz seviyesinin altına inen bataklık alanda teknolojinin harikalarıyla yaratılan yapay cennetin yağmur yağdığında ne hale geldiğini, makyajın nasıl bozulduğunu gösteriyor.... Aslında bu resimler, İklim Değişikliğine karşı mücadele yaftasıyla Peynircioğlu Deresi Çevre Düzenlemesi ya da sahil bandı düzenlemesi adına harcanan milyonlarca paranın nasıl israf edildiğinin somut örnekleri...”
 
Ali Rıza Avcan, Başak Yasemin Kumaş’ın paylaşımlarını önemsiyorum,
 
İzmir adına mücadele vermekteler,
 
Mavişehir sel mücadelesini her yıl vermekte,
 
Her yıl sözler verilmekte,
 
Sonucunda değişen hiçbir şey yok,
 
Geçmişe yönelik, bir araştırma yaptık,
 
2007 yılında Kocaoğlu basına verdiği demeçte,
 
“Mavişehir su baskını tehdidinden kurtuluyor başlığı altındaki haberde,

İZSU mühendislerinin Mavişehir'i kurtaracak bir proje geliştirdiklerini söyleyen Kocaoğlu, proje hayata geçtiğinde, bölgede biriken suyun bir kısmının kanallarla arka bölgeden tahliye edileceğini, geri kalan kısmının ise bir depoda toplandıktan sonra pompa vasıtasıyla boşaltılacağını anlattı. Başkan Aziz Kocaoğlu, bu iş için irili ufaklı 3 bin 210 metre uzunluğunda kanallar yapılacağını da belirterek, 2-4 ay arasında tamamlanacak projenin sorunu çözeceğini söyledi.

Projede harcanacak 2-3 milyon YTL arasındaki maliyetin hangi kurum tarafından karşılanacağı konusunun, son birkaç gün içinde yoğunlaşan temasların ardından netleştirildiğini de ifade eden Başkan Kocaoğlu, "Proje kapsamındaki işler İZSU tarafından yapılacak, maliyetini ise TOKİ karşılayacak dedi.”
 
2007 yılında harcanan 2-3 milyon TL anlaşılan işe yaramamış!
 
Tunç Soyer döneminde de sözler verilmiş,
 
26 Aralık 2019 Perşembe, 
 
"SU BASKINLARI"
Soyer, “Mavişehir’de büyük bir afet yaşandı. Bir bataklık alanı, deniz konunu altında kalıyor. Her lodosta benzer sıkıntılar yaşanıyorlarmış. Bu sefer fazla olmuş. Yüksek lodosla denizin yükselmesiyle suyun yükselmesine neden olmuş. Ekiplerimiz hızlı bir müdahale ettiler. Buruda muhtemelen teknik bir çözüm üretildi. Birkaç çözüm üzerinde çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde buna karar vereceğiz. Bunlar bu çağda telafisi mümkün olmayan sorunlar yaratıyor. Bunların telafisi var. Biz bu sorunları gidereceğiz. Biz yağmur, su baskını veya patlak nedeniyle İzmirliler ne su altında bırakacağız ne de susuz bırakacağız. Bunların çözümünü bulacağız” diye konuştu.
 
26 Aralıktan bugüne hiçbir şey yapılmamış olacak ki,
 
Mavişehir’de aynı su baskınları katlanarak büyümekte,
 
Sonrasında, yine Mavişehir gündeme gelmiş,
 
16 Eylül 2020 Çarşamba

Mavişehir'deki taşkınlar “Kıyı Rehabilitasyon” projesiyle önlenecek
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mavişehir'de özellikle kış aylarında deniz seviyesinin yükselmesinden meydana gelen taşkın riskini, uzun süredir üzerinde çalıştığı “Mavişehir Kıyı Rehabilitasyon Projesi” ile önlemeyi planlıyor. Mavişehir'de halkın bilgilendirilmesi için düzenlenen toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Umuyorum artık sakini olduğum Mavişehir'de bu tür su baskınlarını görmeyeceğiz. Hassas bir bölge. Emin olun projeyi çok beğeneceksiniz” dedi
 
Proje nasıl olacak?
4 kilometrelik sahil hattını kapsayan kıyı rehabilitasyon projesiyle, kış aylarındaki taşkın riskinin sona erdirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda hem deniz suyu kabarmasıyla meydana gelebilecek taşkını hem de zemin altından deniz suyu geçişini engellemek için su içi betonu yapılacak. Ön kısımdaki kaya tahkimat ise dalga etkisinden alanı korumak üzere yeniden imal edilecek. Buna rağmen yerleşim bölgelerine su geçişi olması halinde yapılan kanallar aracılığıyla alınan su, pompalanarak denize verilecek. Yağmur suyu ve deniz taşmasına bağlı olarak pompanın kapasitesi de artırılacak. Projenin, 10 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.”
 
Bakalım bu kez başarılı olunacak mı?
 
İzmir Büyükşehir Belediyesinden, Mavişehir su baskınlarını önleme adına kaç ihale yapıldı ve belediyenin kasasından kaç para çıktı diye sorduk,
 
Umarız bu kez de TİCARİ SIR cevabıyla karşılaşmayız.
 


Kaynak: