Turizm Alanlarında, REZİDANS..,

1 Temmuz 2018 Pazar , 16:21
Okunma: 2085
0 Yorum

Satışlarında..,

 

Turizm sektöründe büyük değişiklik... Oteller odalarının yüzde 20'sini satabilecek

Turizm Alanlarımızda otel ruhsatı ile inşaat yapıp sonrasında,
 
REZİDANS olarak satmalarına olanak tanıyan, “İmar Barışı” da işe yaramadı!
 
Nedeni ise,
 
Turizm Ajansı Haber Medyada yayınlanan haberde yer alan bilgilere göre,
 
Gerçekleşen yasal düzenlemeyle, oteller odalarının ve villalarının bir kısmını devre mülk olarak satabilecek...
 
Oteller, odalarının veya bünyelerindeki villaların yüzde 20'sini üçüncü kişilere kat irtifakı veya kat mülkiyeti ile satabilecek. Tahsisli araziler üzerindeki oteller ise odalarını veya villalarını devre mülk şeklinde 49 yıllığına kiralayabilecek. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin gündeme getirdiği öneri, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlülüğe girdi.
 
Devlet döviz, yatırımcı sermaye kazanacak
 
Odaların, villaların ve apartların satışında öncelikli hedef yabancılar... Satışlardan kısa dönemde sağlanacak yüksek döviz girdisinin yanında, gerçekleşen ticaretin vergilendirilmesi ve turizm yatırımcılarına finansman üretilmesi gibi ek avantajlar sağlanacak.
 
Sınır yüzde 20
 
Satışlarda sınır ise tesisin oda sayısının yüzde 20'si olarak belirlendi. 500 odalı bir resort otel 100 odasını yerli veya yabancılara kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurarak satabilecek. Hazine arazisi üzerinde inşa edilmiş tahsisli araziler üzerindeki oteller ise satışları devre mülk modeli mantığında 49 yıllığına yapabilecek.
 
Tesis bütünlüğü korunacak
 
Kiralanan villalar otelden bağımsız olarak ve konsepti dışında amaçlarla kullanılamayacak. Oda veya villa alan kişi otelin kural ve uygulamalarına uyacak, mimari olarak kendine özel tasarruflarda bulunamayacak.
Orman vasıflı araziler kapsam dışı tutuldu
 
Uygulamadan orman vasıflı ve bu vasıfla kayıtlı taşınmazlar üzerinde inşa edilmiş oteller yararlanamayacak. Bu durum, Antalya bölgesinde bulunan çok sayıda otelin uygulanmadan yararlanamamasına neden olacak.
 
Bu konuda çook yazacaklarımız olacağı gibi konuyu yakinen takip etmekteyiz.
 
Kaynak; Turizm Ajansı Haber Medya


Kaynak: