Urla Sakinleri..,

5 Mayıs 2019 Pazar , 21:03
Okunma: 1814
0 Yorum

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden, seslerine kulak vermesini istiyor!

 
 
Geçtiğimiz günlerde Urla Sakinlerinden üzücü bir e-mail aldığımızı sizlerle paylaşmıştık,
 
 
Urla Sakinleri derneğimize ziyarete geldi,
 
Tüm sıkıntılarını dile getirdiler,
 
Konuşmanın ortasında, hemen yeni Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’u aradım,
 
Sayın başkana durumu anlattım,
 
Burak Oğuz, konuyu bildiğini ve ilgilendiğini anlattı,
 
Fakat ne yazık ki, belediye tarafından hiçbir işlem yapılmadığını Urla Sakinleri bildirdi,
 
Biz inanıyoruz ki Burak Oğuz gerekeni yapacaktır!
 
Urla Sakinleri Urla Belediyesinden umutlarını kesmiş olacaklar ki,
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yardım istemekteler,
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazılan yazıyı paylaşmadan evvel,
 
Sizlerle konuya ilişkin resimleri paylaşmak istiyorum,
 
 
 
Anıtlar Kurulundan koruma altına alınan ÇINAR AĞACI kesilmiş, ilgililer bu duruma ne diyor?
 

 
2018 yılı öncesi bina bu şekildeyken,
 
 
 
2019 yılında binanın etrafı tamamen kapatılmış,
 
 
Halkın kullanımında olması gerek sahil bir işletmenin kullanımında nasıl olur sorusuna yanıt arıyoruz,
 
 
Sahile konulan bu elektrik panosuna nasıl izin verildi?
 
Konuyu yarın bizzat Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ileteceğiz.

Vatandaşın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yazdığı yazıyı da ek olarak sunacağız.

Vatandaşın yazdığı yazıyı paylaşıyoruz,
 
 
 
 
 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü

Sn. İl Müdürümüz,

Ekte ad soyadı ve imzalarımızın bulunduğu bizler, çok uzun yıllardır Urla / İskele sahil şeridi ve civarında ikamet eden vatandaşlar olarak, aşağıdaki şikâyetlerimizi siz ve bağlı bulunduğunuz bakanlığınıza bildirmeyi, vatandaşlık hakkı ve görevi olduğunu, sizin ise haklı olduğumuz ve bilerek göz yumulan veya birtakım çıkarlar uğruna görmemezlikten gelinen, basit bir para cezası yazılıp geçiştirilen konularda gerekli hassasiyetti göstereceğinizi ve gerekli işlemleri başlatacağınız inancındayız.

Söz konusu olan olaylar şu şekildedir.

Urla / İskele - iskele caddesi üzerinde Denizaltı kafe olarak bilinen işletmelerden sonraki kıyı sahil şeridi (denize sıfır olan yürüyüş yolu) zamanın belediyesi tarafından beton dökülerek revize edilmiş olup, halkın huzur içerisinde yürüyebileceği ve spor faaliyetlerini yapabileceği, akşam saatleri birkaç ailenin bir araya gelerek eğlendikleri denize girebildikleri imkanı sağlanmış iken son birkaç yıldır kamuya ait olan halkın kullanması için açılan bu yol ve alanlar yolun diğer tarafındaki işletmeler tarafından kendi kullanım alanlarının da dışarısına taşarak masa, sandalye, şezlong ve hatta portatif bar inşa ederek halkın ve bizlerin en doğal yaşam hakkını gasp etmişler halen de etmektedirler. Bu alanlar tamamı ile kamuya ait olduğu bilinmektedir. Bu konuyla ilgili şikayet dilekçemizi Ağustos 2018'de Urla Kaymakamlığına da vermiştik. Akabinde bu işgaller son bulmuş ve zaman zaman bu işgaller devam etmiştir. Sonrasında edindiğimiz bilgilere göre bu işletmelere göstermelik ceza yazıldığıdır. Yani hiçbir kalıcı yaptırım uygulanmamıştır. Bu nedenle maalesef bu senede daha sezon açılmadan yürüyüş yolumuz tamamen işgal edilmiştir ve ekte sunduğumu resimlerde de görülmektedir.
 
Bir diğer önemli husus ise şu dur;

Yine iskele caddesi FERMAKİ kafe yanında yapılandırılan, adı DELFİNA olarak bilinen işletme, içinde bulunduğu Urla sahil yolu ile özleşmiş tarihi Rum taş evi olarak bilinen binanın tüm arsasına cephe çevresini en az 70, 80 cm mıcır dolgu ile doldurmuş üzerine beton dökmüş yani bir nevi temel atma işlemini gerçekleştirmiştir. Böylelikle de kendisine yüzde yüz kullanım alanı yaratmıştır. Bununla da kalmayarak, bu tarihi bina arkasına tuğladan örülme mutfak ve depolar inşa etmiştir.

Tüm bu işlemler yapılırken, belediye ve anıtlar kurulundan böyle bir izin alınmış mıdır? veya tespit çalışması yapılmış mıdır? Ayrıca beton dökülen bu alan üzerine çelik konstrüksiyonlu kolonlar inşa edilerek en az 500- 600 kişinin girebileceği bir kullanım alanı yaratılmıştır. Bu işletmenin imar hakkından yararlanarak böyle bir işlem yapması mümkün değildir çünkü yasa 2017'den önce yapılan bina değişikliklerini kapsamaktadır. Ayrıca bu sahil şeridinde arsa sahiplerine en fazla %25 ila %30'na tekabül eden bölüme inşaat müsaadesi verilmekte iken, hangi makam veya kurum bu işletmeye %100 kullanım hakkı tanımaktadır buda bizlere düşündüren bir konudur.

Urla iskele caddesi yani bu sahil yolu üzerinde bulunan bu tür tarihi binalar ve evler belediye meclisinin bu bölgede oturan bizlere sorulmadan aldığı bir karar doğrultusunda, ev sahipleri veya kiracıları tarafından rant uğruna birer birer yok edilmekte ve göz yumulmaktadır. Buna bir önlem alınmaz ise bu işgallerden dolayı ileride bizleri bu işletme sahipleri ile karşı karşıya getirecek ve önüne geçilemeyen sonuçlar doğuracaktır diye düşünmekteyiz.

Yine bu işletmeler yolun altından deniz kıyısına elektrik kabloları geçirerek sahilde elektrik panosu inşa etmişlerdir. Tuzlu deniz suyu ile direkt temasta olan ve bir elektrik kaçağı halinde ölümle sonuçlanabilecek bu tür elektrik panolarına nasıl müsaade edilmiştir. Özellikle ve ivedilikle elektrik panolarının kaldırılması gerekmektedir diye düşünmekteyiz, kim onay vermişse de suç işlemektedir. Ağustos 2018'de Urla kaymakamlığına yaptığımız müracaatlarımız sonucu söz konusu olan elektrik panoları kaldırılmış iken, bu sene tekrardan monte edildiğini görmekteyiz. Kamuya ait olan bu yürüyüş yolları halkındır aksi ise halkın hakkını hukukunu gasp etmektir. Hiç kimsenin haksız kazanç uğruna tarihi değerleri bulunan bina ve alanları doldurarak tarihi görünümünü değiştirmeye, kaçak yapı yapmaya hakkının olmadığını inanmaktayız.

Bu inanç ile siz Sn. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğümüzün, tüm Urla iskele sakinlerinin ve halkının yapmış olduğu şikayetlerimizin en iyi şekilde değerlendirileceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Doğal ve yasal haklarımızın sayenizde korunacağı ve önleneceğini düşünmekteyiz. Bizimde bu yolda sizlere verebileceğimiz bir destek ve katkı olursa seviniriz. İlginize teşekkür eder, gereğini bilgilerinize saygılarımızla arz ederiz.
 

 


Kaynak:

Etiketler:

  • Urla,
  • Sakinleri..,