Yeni Fuar Yapım İşi teknik..,

18 Nisan 2019 Perşembe , 21:41
Okunma: 1585
0 Yorum

şartnameye uygun mu?

 

Yeni Fuar Alanı ile ilgili, Temiz İzmir Derneği'ne gelen ihbar sonrası,
 
İzmir Büyükşehir Belediyesine Cimer üzerinden sorularımızı sorduk,
 
Soru ve cevapları sizlerle paylaştıktan sonra,
 
İlerleyen günlerde, yorumlayacağız,
 
Sn yetkili 
 
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından cevaplanmasını istiyorum 
 
Gaziemir Yeni Fuar Yapım İşi'nin ihale dosyasındaki sözleşmesinde, projesinde ve teknik şartnamesinde kolonlar çelikten imalat olarak belirtilmiştir. Ama kolonlar çelikten imalat yapılmayıp betondan imalat yapılmıştır. Yine Gaziemir Yeni Fuar Yapım İşi'nin ihale dosyasındaki sözleşmesinde alt yapı hizmetlerin fiyatları anahtar teslimi götürü bedelken alt yapı hizmetlerin ödemeleri de birim fiyatlardan yapılmıştır. 
 
Söz konusu işin sözleşmesinde kolonlar çelikten imalat belirtilmiş iken betondan imalat yapılarak sözleşme dosyasındaki çelik imalat fiyatlarından ve alt yapı hizmetlerinde de anahtar teslimi götürü bedel yerine birim fiyat dan ödemelerin yapılması;müteahhit'e önemli miktarda fazladan ödemenin yapıldığı gözükmüyor mu? 
 
Bu nedenlerden dolayında 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ihlal edilmiş olmuyor mu? 
 
Gaziemir Yeni Fuar Yapım İşi’nin bahsedilen hususlarda sizin vasıtanızla ilgili makamlarca inceleme yapılmasını ve söz konusu işin ihale dosyasının bir kısmı Ekap’ta bulunmadığından konunun incelenmesi ve tarafıma dilekçe hakkım doğrultusunda cevap verilmesi. 
 
Cevap: İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI > YAPI İŞLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ (18.04.2019 11:02)
 
Gaziemir  Yeni Fuar Alanı Yapılması işinin sözleşmesi karma sözleşme olup, binalar ait kısımlar anahtar teslim, çevre altyapı imalatları ise birim fiyat olarak ihale edilmiş ve hakediş ödemeleri de bu şekilde  yapılmıştır.
 
E Bloğun ihale eki projesine göre yapılması gereken çelik taşıyıcı sistemin ve çelik çatı konstrüksiyonun kule vinç ve mobil vinçler ile montaj imkanı bulunmadığından proje müellifinin de onayı ile uzay çatı yapılması ve  kolonlarının da betonarme yapılmasına karar verilerek uygulanmıştır.
 
Yapılan proje değişiklikleri ile artan ve azalan imalatlar hesaplanarak yapılan mukayese neticesinde müteahhit firmaya ödeme yapılmış olup ihale ile ilgili gereken bilgi ve belgeler ekapta bulunmaktadır. Bilgilerinize rica ederim.
 

 


Kaynak: