x
     

BU CEVAP NE YAZIK Kİ..,

2 Ocak 2023 Pazartesi , 21:18
Okunma: 1516
1 Yorum

YETERLİ DEĞİL!

 

5393 saylı Kanuna Göre,

Büyükşehir İmar Denetim,

Yetkisi var!

Büyükşehir ya bunun farkında değil,

Yada usulsüzlükleri görüyor,

Üzerini örtüyor dersek yanılır mıyız?

Aynı soruyu defalarca sormamıza karşın halen,

Net yanıt alamadık,

Gürültü yönetmeliğine göre uygun olan yer,

İmar Yönetmeliğine uygun mu?

Bunun cevabını ne zaman öğreneceğiz,

Bir yere işyeri ruhsatı verebilmek için öncelikle o işyerinin, imar planında o faaliyete uygun bir tahsis, imar durumu,  projesi yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi ve diğer belgelerinin olması lazım,

Bunların  hiçbiri olmadan pergola, sundurma veya benzer şeylere ruhsat düzenlenmez.

Kaldı ki araç yıkama ünitesi olan bir işyerinin gürültüyü engelleyen izolasyon, arıtma ve deşarj  tesislerinin ve buna bağlı izinlerin 

Aksi taktirde verilen işyeri ruhsatı geçersiz olacağı gibi  işyeri ruhsatını düzenleyenler kanuna aykırı davranmışlardır,

Kaldı ki, bu işyeri  bu eksikliğinden dolayı şikayete konu edilmesine rağmen faaliyetine devamına izin veriliyorsa görevi kötüye kullanma söz konusu olur,

Resmi kurumların görevi, fiili durumu yasallaştırmak değil, kanunlara uygun olan işletmelere ruhsat düzenlemekle birlikte bunlara uymayanları faaliyetlerinden men etmektir.

Biraz daha bekleyip yeniden ilgili yerlere yazacağız.

Sorularımız ve cevabı sizlerle paylaşalım;

Sayın Yetkili
 
13.11.2022 tarihinde aşağıda sorduğum blgi edinme sorum ZABITA tarafından cevaplanmıştır.Oyasaki sorum İmar detim Yapı Kontrol tarafından yerinde inceleme yapılarak cevaplanması gerekmektedir. 15 gün içinde cevap gelmediği takdirde tüm gelen cevaplarla birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına TCK 281 madde suçu gizleme suçundan dolayı üzülerek suç duyurusu yapacağım.
 
İzmir ili Güzelbahçe ilçesi Yalı Mahallesi 264 Sokak No : 1 adresinde bulunan Migros iş yerinin bahçesinde duvardaki sundurmaya Migros işyeri ile aynı numarada beni yıka isimli oto yıkamacıya yasal mevzuata uymadan verilmiş olan işyeri ruhsatı yapılan şikayetler sonucu iptal edilmiş müfettiş gelince de mühürlenmiştir.
 
Ancak Güzelbahçe Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü'nün büyükşehir belediyesine yazmış olduğu tarihsiz 757 / 5633 sayılı yazısında ; Sokak numarası yanlış yazılarak bahse konu yere iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 5 ,10, 23 .maddelerine göre işlem yapılarak yeniden 27.10.2022 tarih ve 58 sayılı YIKA BENİ ünvanlı oto yıkamacı iş yeri ruhsatı verildiği belirtilmektedir .
Güzelbahçe Belediyesi görevlileri yasal mevzuatın gereklerini yapmayarak bahse konu yere yeniden YASAL MEVZUATA UYMADAN USULSÜZ oto yıkamacı iş yeri ruhsatı vermişlerdir.
 
Güzelbahçe ilçesi Yalı Mahallesi 264 Sokak No 1 adresindeki Migros iş yeri ile aynı numara esas alınarak yasal mevzuata uygun olmadan 27.10.2022 tarih ve 58 sayılı YIKA BENİ  ünvanlı verilen iş yeri ruhsatı;  iş yeri açma ve çalışma ruhsatları hükümlerine de aykırıdır.
 
Şöyle ki :
 
1- Migros binası bahçesindeki amacı dışında kullanılması mümkün olmayan açık otopark alanına yapılan bağımsız bölüm olmayan Migros binasının duvarındaki sundurma ya verilen oto yıkamacı iş yeri ruhsatı YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür .
 
2 -Bahse konu oto yıkamacıya ait yerin ayrı bir tapusu olamayacağı gibi eklenti müştemilat olduğundan ayrı bir yapı kullanma izin belgesi de olmayan bağımsız bir iş yeri olması MÜMKÜN OLMAYAN  yere verilen iş yeri  ruhsatı da   YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür .
 
3 - Oto yıkamacı ile yapılan kira sözleşmesi Migros'un bahçesindeki açık otoparka mı yoksa Migros'un duvarındaki eklentisi sundurmaya mı yapılmıştır. Bunun için verilen iş yeri ruhsatı YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür . 
 
4- Oto yıkamacı İşletmesine ait olan onaylı ölçülü ve ölçekli vaziyet planı olmadan verilen iş yeri ruhsatı YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür . 
 
5- Oto yıkamacı için alınmış itfaiye uygunluk raporu olmadan verilen işyeri ruhsatı YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür .
 
6 -Oto yıkamacı için izsu'dan alınması gereken atık su kalite kontrol ruhsatı ve deşarj izni olmadan verilen iş yeri ruhsatı YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür .
 
7 - Yapılması halinde imara aykırı olacak olan oturma alanı ve WC olmadan verilen işyeri ruhsatı YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür .
 
8 - Meskun alanda ara sokakta Kapalı alan oluşturmaksızın açık otoparka yapılan duvardaki  sundurmaya , yakındaki konuttan  DEĞİLDE  başka sokakta uzaktaki konuttan yapılan gürültü ölçümüne göre verilen iş yeri ruhsatı  YASAL MEVZUATA UYGUN DEĞİLDİR usulsüzdür .
 
Söz konusu  YIKA BENİ ünvanlı olarak 27.10.  2022 tarih  ve 58 sayılı oto yıkamacı işyeri ruhsatının iptal edilmesi gerekmektedir.
 
Nivent Kurtuluş

 


Kaynak:

Etiketler:

  • BU,
  • CEVAP,
  • NE,
  • YAZIK,
  • Kİ..,  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 8.1.2023 17:11:17

  • Adalet35
  • Sayin Nimet hanımcık,ayrıca usulsüz olarak açılan bu işyerinin kepenkle kapalı kişinin gece yatakane olarak kullanılmasi ne kadar doğru onda ayrı bir soru. Gece yarısı içeri giren çıkanlar cevre sakinlerini de rahatsız ediyor. Sayin Baskan yaptığı usulsüzlugu bir hata olarak kabul ediyor da hatasini telafi etmekten neden bu kadar korkuyor,yoksa ruhsatı verirken yaptığı baska usulsuzlukler var da onların gun yüzüne cikmasindan mi korkuyor. Umarım en kisa zamanda hak yerini bulur....
  •