x
     

EKONOMİ Üniversitesi Git gide..,

7 Mart 2018 Çarşamba , 19:43
Okunma: 2303
1 Yorum

Büyüyor!!!

 

Ekonomi Üniversitesi için Onaylı 1/5.000 ve 1/1.000 ölçekli Nazım ve Uygulama İmar Planı Değişikliği paftaları ve Plan Açıklama Raporları 02.11.2017-04.12.2017 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıdaydı.

 
Plana süresinde itirazlarımızı yaptık,
 
İtirazımız reddedilmiş olacak ki,
 
İnşaat başlamış,
 
Çevre ve Şehircilik neden itirazımıza cevap verme gereği duymadı?
 
Anlamış değiliz,
 
Mevcut Ekonomi Üniversitesi zaten emsal alanını kat be kat aşmamış mıydı?
 
Konuyu yazmaya devam edeceğiz,
 
Önce sizlerle askı süresinde yaptığımız itirazı paylaşalım
 
 
T.C
İZMİR VALİLİĞİ
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
 
                Bakanlığınızın 18.10.2017 tarihli ve E.18280 sayılı yazısı ile; onaylandığı belirtilen İzmir Ekonomi Üniversitesince, İzmir İli, Balçova İlçesi, 1449 ada 1 nolu parsele ilişkin hazırlanan 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine itiraz;
 
Açıklamalarım
 
-Planlama alanı eskiden otel olup, daha sonra "Söz konusu yapılar eğitim amaçlı kullanılabilir" plan notu ilave edilerek Üniversiteye dönüştürülmüştür.
-Eski onanlı planında E=1 (Emsal 1) olup, bu yapılaşma hakkının tamamının kullanılması doğrultusunda ilave yeni yapılar inşa edilmiştir.
-Bu süreçte, alanın yetersiz olduğuna karar verilmiş, Güzelbahçe'de kampus alanı oluşturmak üzere arazi satın alınmıştır.
-Güzelbahçe'de satın alınan araziye ilişkin mevzii imar planı hazırlanmış, ancak plan önerisi Büyükşehir Belediyesince reddedilmiştir.
-Bu dönemde -Büyükşehir Başkanı Kocaoğlu ile, Ticaret Odası Başkanı Demirtaş arasında yaşanan sert tartışmalar İzmir basınında geniş yer almıştır...
-Daha sonra bir şekilde uzlaşma sağlanmış, bütün yapılanma hakkını kullanmış olan Üniversiteye, ilave olarak 0.5 emsal yapılaşma hakkı verilmiştir.
-Üniversite alanı satın alındığında sadece iki binadan ibaretken ve de kamu kuruluşu olan belediyeden bu fiyata satın alınmışken, üç-beş yıl içinde iki hatta üç katı bir yapılaşmaya ulaşmıştır. Son imar talebi ile de 5 katına çıkmayı hedeflemektedir.
-Güzelbahçe'de, yüzlerce dönüm arazi üzerinde yapılmak istenen kampus, adeta bir imar adasına sıkıştırılmaya çalışılmaktadır.
-Planlama alanına giden yol, 7 metrelik bir yoldan ibaret olup, Teleferik Tesislerinin, biraz ilerideki Balçova Termal Tesislerinin ve binlerce üniversitelinin öğrenim gördüğü üniversitenin ulaşım ihtiyacı bu yoldan karşılanmaya çalışılmaktadır. Üstelik planlama alanının çevresi de bir o kadar yoğun yapılaşma içermektedir.
-Üniversitenin park sorunu ayyuka çıkmış, her gün binlerce özel aracın girip çıktığı bölge adeta kilitlenmiş durumdadır. Hatta bu sorunu 'nispeten' çözmek maksadıyla, alanın batısında bulunan komşu mesire alanı belediyeden ihaleyle alınıp, birkaç aracın park edebileceği kapalı otoparka dönüştürülmeye çalışılmaktadır...
Yukarıda saydığımız ve ilerde henüz yol açacağı sorunları tespit edemediğimiz konulardan ötürü, söz konusu plan imar kanunu, şehircilik ilkeleri ve kamu yararına aykırıdır.
Bu nedenle askıda bulunan plana itiraz ediyorum. İtirazımın değerlendirilmesi ve gereği hususunu saygılarımla arz ederim...
 
Temiz İzmir Derneği adına
 
Nivent Kurtuluş
 
 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 07.03.2018 22:32:51

  • Cesamin Özkan
  • Bilim yuvası böyle davranır mı ?. Büyükşehirin başındaki ile İTO nun başındaki kişi İzmir için facia anlamındadır. Modern kentler yeşil alanlarını artırma becerisini gösterirken bunlar beton alanları artırma çabasında.
  •