x
     

Eski Genel Sekreter imzalı

3 Mart 2023 Cuma , 20:22
Okunma: 2073
1 Yorum

Yazı

 

Sayıştay Denetiminde,
 
"Tam adaptif trafik yönetim denetim ve bilgilendirme sistemi"nde,
 
40 milyon liranın üzerindeki kamu zararının sorumlulardan tahsil edilmesi için ilk karar çıktı.

Haberinden sonra,

Yazdığımız haberleri sizlerle paylaşmak istedik,

16 Kasım 2018 tarihinde,
 
MİNARE DE DOĞRU, AMA İÇİ EĞRİ..
 
Sizlerle paylaştığımız haberi,
Yineliyoruz;

30 Kasım 2018 Tarihinde ”Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi” ilgili “Sorularımızın cevabını alıncaya kadar!!!” başlıklı yazıma, İzmir Büyükşehir Belediyesi ilgili makamlarının yazılan cevabi yazıyı, yazımın altında takdirlerinize sunuyorum.
30 Kasım 2018 Tarihli yazımda herkesin anlayacağı sadelikte, teknik terim kullanmadan, “Tam Adaptif Trafik Yönetim Sistemi” ilgili sorularıma verilen cevap aklıma iki Temel fıkrasını getirdi. Affınıza sığınarak bu trajikomik duruma çok uyan fıkraları sizinle paylaşmak istiyorum.
 
Temel sınavdan çıkan oğluna sorar: -Uşağum sınavın nasıl geçti, sorular zor miydi? Oğlu omzunu silker ve şahane cevabı verir: -Yok babacuğum, sorular kolaydı ama cevapları çok zor idi.
 
Temel, yazılı kağıtlarına o kadar küçük yazıyordu ki okumak mümkün olmuyordu. Bir gün öğretmeni iyice merak edip sorar : “Oğlum neden yazılarını hem küçük, hem de sık yazıyorsun?" 
 
“Yanlişlarum görünmesun diye öğretmenum," der Temel.
 
İzmir Büyük Şehir belediyesi makamlarına sorduğum sorular, Temel’e olduğu gibi zor gelmiş olmalı ki, Temel’in taktiğine başvurup ilgisiz bir sayfa dolu yazı yazmayı başarmışlar. Cevabi yazılarında, “Bu projede kurulumu yapılan tüm teknolojilerin sistem entegrasyonları sağlanmış olup İzmir Ulaşım Merkezinden yönetilmektedir”, “Kurulumları yapılmış olan tüm teknolojilerin garantisi yüklenici firma sorumluluğundadır” diyerek şunu mu demek istiyorsunuz?  Yüklenici firma teknik şartnamede yer alan donanımları eksiksiz temin ederek teslim etti, ancak 4982 sayılı yasa kapsamında ki sorularınızı cevaplayamıyoruz çünkü sisteminin yazılımsal sorunları mevcut, bunlarda kurum olarak bizi bağlamaz, yüklenicinin sorumluluğundadır, mı demek istiyorsunuz?
 
Öğleyse şunu ifade etmek isterim. Dünyanın en iyi donanımlarını satın almış olsanız dahi, eğer yazılımlar doğru çalışmıyorsa o donanım çöpten başka bir şey değildir. Yıllar önce aktif olarak başka bir sistemde çalışan “Akıllı Durak” ta, yıllar sonra satın aldığınız bir sistemde hala çalışmıyor ve üzerinde “Test Yayını” yazıyorsa burada kesin büyük bir problem vardır.  

Gelen yanıtı bir kez daha paylaşayım diyorum!

 


Kaynak:  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 4.3.2023 00:50:04

  • Misafir
  • Sayın Nivent git Amerika’ya seni tutanmı var istediğin yere git uğullar olsun
  •