x
     
2.8.2019 17:01:20
Okunma: 47763
1 Yorum

Mete Gönenç gonencmete@yahoo.com
BAŞKANLAR VE YAKINLARI?

 

Tam da CHP’nin belediye başkaları ‘eğitim!’ Toplantısı sırasında ve sonrasında, Karaburun Başkanının, belediye şirketine kendisini tam maşlı müdür ataması gündeme geldi. Ardından bazı başkanların, yakınlarını belediye ve yan kuruluşlarında işe almaları tartışma konusu olmaya başladı. Genel Başkan da bir takım yazılı kurallarla başkanları hizaya getirmeye çalıştı. Peki! bu tartışmalar yeterlimidir. 

 
Sorun çözülecek midir? Tabii ki HAYIR!
 
1960’ların ortalarından başlayan kapitalizmin küreselleşme sürecinde, giderek faşistleşen yönetimlerle, Vatandaş ve Halkın Devlet tamamen bitirilmiştir. Yerelleşme, yönetişim, piyasalaştırma gibi içi boş kavramlarla halk kandırılarak, doğrudan belediyeler tarafından sunulan hizmetler, şirketlere, taşeronlara, aracı kurumlara yaptırılarak karı özel şirketlere aktarılmaya başlanmıştır.
 
Bu süreçte kamu hizmetleri, belediyelerin kurduğu şirketler ve taşeronlar tarafından verilmeye başlanıp vatandaş müşteri haline getirilmiştir. Kamu hizmetini üstüne konan fahiş karlarla satın almaya başlayan vatandaş, belediyelere ayrıca kamu hizmetlerinin karşılığı olarak,10 un üzerinde vergi ödemeye ise devam etmektedir. Bu gün halkın parasıyla kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 48, İzmir Büyükşehir Belediyesinin ise 15 şirketi kamu hizmetlerini halka satmaktadır. Küreselleşme ile birlikte, tüm kamu yönetiminde yozlaşma ve yolsuzluklar ise sıradan hale gelmiştir. 
 
En iyi bildiğimiz İzmir’deki duruma bakarsak,
 
Rahmetli abım Erdinç Gönenç’in 70’lerin sonunda Tariş Genel Müdürlüğü’ne atanmasıyla birlikte, yakından tanıdığım, hep var olan çıkarcı kadro da hemen boy gösterdi! O günden sonra da hep onları ve yenilerini bolca izledik! Son dönemlerde AKP karşıtlığı nedeniyle CHP’lilerin yerel yönetimlerde çokça yer almasıyla beraber, Yolsuzluk söylentileri, kayırmacılık, şirketlerden alınan ciddi huzur hakları, partili taşeronlar,  gündemi fazlaca işgal etmeye başladı. Olası sebeplerden biri de, üç kuruşluk huzur hakkı için dünya harcayan meclis üyelerine ve yandaş basına iş yaratmak olarak, Belediye kapıları halka kapandı. Şeffaflık bitti. Yandaş basına ve eleştiriyi önlemek için bazı Oda yöneticilerine özel kadrolar hazırlandı.1960’lardaki Osman Kibar felaketinin üzerine betonlaşma daha da arttırıldı. İzmir de turizm bitirildi. Bölgenin başkenti olmaktan çıktı. Yeşil ise hiç kalmadı. Yandaş firmalar ise cirit atıyor. 
 
Nedense yıllardır, AKP yerel yönetimlere muhalefet yapmıyor?
 
Bu gün başta MİGROS birçok, süpermarket ve AVM,  halka açık olması gereken yerlerde! Kipa ve İKEA ise, İBB’nin ticari sahaya dönüştürdüğü Üniversiteli gençlere yurt yapılması gereken yerlerde? Meşhur!  İstinye Park serüvenine ise güncelliği gereği, kısa bir bakış yapmamız lazım.
 
Doğuş Holdingin AVM sinin planlandığı bölgede, Üçkuyular Pazar Yeri ve Otobüs durakları, ayrıca bir de vergi dairesi var! Maliye Bakanlığı Balçova, Konak ve Karabağlar belediyesi arazilerini bu AVM ye satmış, özel şahıslara da ‘’yeşil alan’’ falan denilerek arazileri sattırılmış. Plan her türlü şehircilik kurallarına aykırı! 
 
İdari Mahkeme devamlı iptal ediyor. Ama Balçova belediyesi her nedense mühürlemiyor? Konu devamlı olarak ve çıkar iddialarıyla gündemde! O nedenle de bu iddialarda sürekli olarak adı geçen ve suçlanan bu kişileri Belki de açıklama yaparlar diye yazmayı düşündüm. 
 
Planı ilk hazırlayan İBB Başkanı Burhan Özfatura, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ,Asıl inşaat başlangıç ve süreci dönemine,tramvayı bile buradan başlatan, Aziz Kocaoğlu, Balçova’dan Mustafa Şentürk, M.Ali Çalkaya, Konak tan Hakan Tartan, Karabağlardan  Sıtkı Kürüm, milletvekili, eski meclis üyesi Murat Bakan, Süreç ,rahmetli Ahmet Piriştina ,Erdal İzgi başkanlık dönemlerini de kapsıyorsa da,Sn. Erdal İzgi,bu AVM ye karşı oldukları yolunda açıklama yapmış!
 
Görüldüğü gibi, CHP deki ahlaki çöküntüye varan bu sorun birkaç yerel yöneticinin önemli de olsa hatalarıyla geçiştirilecek bir sorun değildir. Partide ciddi bir temizlik yapılması toplumculuğun yeniden tartışılıp, ilkeler konulması gerekmektedir. Ancak, sayısı çok fazla olan bu pisliklerin asıl güç aldıkları yerin genel merkez olduğu çok iyi bilinmektedir. 
 
Partideki dürüst ve ilerici insanlar, ilkeli bir yeni oluşum başlatmadıkları sürece ise CHP nin düzeleceğini beklemek nafiledir?
 

Etiketler:

Misafir - 2.8.2019 17:21:43

  • Cesamin Özkan
  • AKP' den farkı olmayanlar iktidar alternatifi olmaya engel olanlardır bu asalaklar.
  • Yazarın Diğer Yazıları