x
     

Nazmi İletmiş'in..,

21 Mart 2024 Perşembe , 21:46
Okunma: 783
1 Yorum

HUKUK ZAFERİ!!!

 

Sizlerle önce,
 
Zorunlu açıklamayı yayınlıyoruz,
 
Sonrasında Hukuk Zaferinin belgesi,
 
 
 
ZORUNLU BİR AÇIKLAMA
 
 
GÜZELBAHÇE KENT KONSEYİ 08.01.2022 TARİHLİ GENEL KURUL SÜRECİ
 
Bir önceki Başkan Cem Koç’un istifası ile başlayan Güzelbahçe Kent Konseyi Genel Kurul süreci önce Pandemi önlemleri ve yasakları nedeni ile ertelendi, daha sonra vekaleten başkan olan Erol Cengiz’in vefatı nedeni ile süreç gecikmeli olarak 20 Kasım 2021 tarihinde yapılan duyuru ile 08 Ocak 2022 tarihinde yapılacağı açıklandı.
 
3 kişi Kent Konseyi Başkanlığına aday olduk. Bu aşamadan itibaren tüzüğe aykırı ve keyfi davranış duyumları almaya başladık. Önce kendileri de birer üye kurum veya kuruluş adına temsilci olarak Genel Kurula katılmış ve Yürütme Kuruluna seçilmiş arkadaşlar doğal üye olarak haziruna yazıldılar.
 
Bunun temsiliyette eşitliğe uymadığını, temsilcisi olarak gelmiş oldukları kuruluşların birer temsilci daha göndererek iki temsilci ile genel kurula katılacaklarını anlatmaya çalıştık. Bu sırada bazı kişilerin çok sayıda vekalet toplayarak genel kurulda vekaleten oy kullanmak istedikleri duyumunu aldık.
 
Tüzüğe aykırı bu duruma da itiraz ettik. Önce bir kişi ancak vekaleten bir oy kullanabilir diye
duyuruldu. Buna da itirazlar devam edince bir hukukçudan alınan görüş sonucunda hem doğal temsilcilik hem de vekaleten oy kullanma olayı gündemden düştü. Son iki haftaya gelindiğinde 81 olması gereken hazirun listesinin yine Kent Konseyi Tüzüğüne aykırı olarak 120’ye çıkarıldığını duyduk ve gerekli itirazlarımızı yaptık. 43 sivil toplum örgütü sayısının, önce 7 eksiltilip daha sonra 48 yeni ilave ile 84’e çıkarılmak istenmesinin ve bunun 15 gün önce yapılmasının Genel Kurul sonuçlarını etkilemeye dönük olarak değerlendirileceğini ve tüzüğün üyelik ile ilgili maddesine aykırı olarak yapıldığına dikkat çektik. 30 Aralık 2021’de Yürütme Kurulu Üyeleri ile eski Kent Konseyi Başkanı Özan Parlar’ın ve benim katıldığım bir toplantı gerçekleştirildi. Aynı düşüncelerimi orada da dile getirdim, birlikte değerlendirdik ama sonuç değişmedi.
 
Tüzüğün 10. Maddesinin f fıkrasında belirtildiği gibi Kent Konseyine üye olmak isteyenler ‘’Başvurular yürütme kurulu tarafından görüşülerek, kent konseyinin ilk genel kurul toplantısına sunulur. Karar genel kurul salt çoğunluğu ile alınır.” denmesine rağmen hiçbir koşul yerinen getirilmeksizin haziruna üye olarak yazıldılar. Son şeklini verdikleri 120 kişiden
oluşan hazirun 5 gün kala ancak elimize ulaştı. Genel Kurul çağrısı tüzüğün 12 maddesinin a fıkrası gereği yazılı ve diğer araçlar ile yapılması gerekirken yazılı yapılmadı, sadece sosyal medya üzerinden yapıldı. Güzelbahçe Kent Konseyi Facebook hesabından 3 ayrı Genel Kurul Çağrısı yayınlandı. İlki doğru, diğer ikisinin amaca dönük olarak gerekli kurallardan yoksun olduğu görüldü. Haziruna ilave edilen dernekler telefon ile haberdar edildi ve doğal olarak kurumsal güç kullanılarak temsilci belgeleri imzalatılıp toplandı. Genel Kurul’da gördük ki belediyede müdürlük yapanlar, koruma ve şoför de dahil belediye çalışanları, parti yöneticileri, kadın kolları yöneticileri fütursuzca temsilci yapılmışlar.
 
Genel Kurul başladığında kendilerini muktedir görenler ne Kent Konseyi tüzüğünü ve Dernekler Yasası’nı ne de yıllar içinde oluşmuş teamülleri ve etik değerleri uygulamak niyetinde değildiler. Tüzüğe aykırı olduğu için itiraz etmemize rağmen temsilciler dışından, yani seçme ve seçilme hakkı olmayan bir “Divan Başkanı” seçtirildi. Kent Konseyi’nin son Yürütme Kurulunda yer alan kişilerin divanda yer almaması gerekirken, itirazımıza rağmen bunlardan 2 kişi yazman olarak Divan’a seçtirildi. 2 yıldır Genel Kurul yapmayan Kent Konseyi, tüzüğün 14 maddesi c ve i fıkrası gereği gündemine kesin hesap raporunu alması ve aklanması gerekirken, itiraz etmemize rağmen onu da gündeme almadılar. Daha sonra Divan Başkanı’na muhalefet şerhi koymak istediğimi belirttim.
 
Divan Başkanı temsilcilerin böyle bir hakkı olmadığını ve almayacağını belirtti. Almak zorunda olduğunu, almayacaksa da bunu bir imzalı yazıyla bana vermesi gerektiğini belirttim. Hatta normalde şerh koymak isteyen olup olmadığını kendisinin Genel Kurula sorması gerektiğini söyledim. Hırsla bir kağıtalıp böyle bir hakkın olmadığını ama yine de aldıklarını belirten bir yazıyı imzalayarak bana verdi. 
 
 
Diğer dikkat çeken bir nokta; duyuruda belirtilen gündem ile Divan’ın okuduğu gündemin farklı olmasıydı. Özellikle seçim, tüzük değişikliği ve fesih gibi 2/3 oy gerektiren ve Kent Konseyi’ni önemli ölçüde etkileyecek konular genel kurul yapılırken gündeme alınamaz. Ancak duyuruda belirtilmesi halinde görüşülebilir.
 
Tüzük değişikliği ve faaliyet raporu maddeleri herhangi bir öneren olmadan ve oylanmadan gündeme dahil edilmişti. İlginç olan Yürütme Kurulunun tüzüğe ilişkin bir değişiklik önerisi de yoktu. Genel Kurul’a bir değişiklik önerisi olan var mı diye soruldu, bu maddeden haberi
olmayanların doğal olarak önerisi de olamazdı. Ayrıca bu konu ayak üstü ve hazırlıksız görüşülecek kadar basit bir konu da değildir. Zaten var olana uymadığımız bir tüzüğü değiştirseniz ne olur?
 
Seçim sonuçları tüm bu anlattıklarımın hem nedeni ve hem de özeti oldu. Adrese teslim yapılan kongrenin kazananı Belediye ve Partinin adayı oldu. 7 kişilik yürütmeye 3’ü Parti Yönetim Kurulu üyesi, 1 Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyesi, 1 parti üyesi, 1 belediye çalışanı seçildi. Yani artık çoğulcu, katılımcı, şeffaf ve denetleyici olması gereken bir Kent Konseyimiz yok.
 
Belediye veya Parti Konseyimiz var. Üstelik zaten var olan belediyeyi ve partiyi kopyala yapıştır yapmanın Güzelbahçe’ye ne yararı var? Güç zehirlenmesi böyle bir şey olsa gerek. Oysa Güzelbahçeliler oylarıyla bu gücü, kendilerine hizmet edilmesi için verdiler, onların sivil toplum örgütlerine karşı kullanılması için değil.
 
Tüm bu olumsuzluklara ve baskılara rağmen diğer 2 adaya destek veren 41 temsilciye teşekkürü bir borç olarak görüyorum, kimi seçtiğiniz kadar nasıl seçtiğinizde önemli. Tıpkı kazanmaktan daha çok nasıl kazandığınız gibi. Kent konseyi üyelerinin, ikisi hariç, bu durumdan rahatsız olduklarını biliyorum.
 
Baskı altına alınmak, dizayn edilmeye çalışılmak hiçbir özgür bireyin ve sivil toplum kuruluşunun hoşlanacağı veya isteyebileceği bir şey değildir.
 
Kent konseyinin tüm üyelerini uygun buldukları şekilde, özgürce tavır almaya davet ediyorum. Hak, hukuk, adalet ve özgürlük isteyenlerin önce kendi evlerinin önünü temiz tutmaları gerekiyor.

GÜZELBAHÇEDE ARTIK DEĞİŞİM ZAMANI…

 
NAZMİ İLETMİŞ
 


Kaynak:

Etiketler:

  • Nazmi,
  • İletmişin..,  • Yorum yazmak için üye girişi yapınız. veya
  • Misafir - 21.03.2024 23:51:38

  • Atanur Dogan
  • Guzelbahcede CHP ve Elinde bulundurdugu Belediye cokmustur. Antidemikratik, hukuksuz ve adaletsiz islerin bas aktorleri olmuslardir. Bu yerel secimlerde Guzelbahce halki, dayatma atama adaya hayir oylariyla, Gelecegine sahip cikacaktir.
  •