x
     

Sayın İnce Bu Villadan Haberiniz.,

17 Şubat 2023 Cuma , 22:03
Okunma: 2148
1 Yorum

VAR MI?

 

 
Güzelbahçe ilçesinden,
 
Hemen hemen her gün,
 
 
 
Bunlardan bir tanesi,
 
Resimleriyle, Google görüntüleriyle gelince,
 
Sorumluluğumuz gereği,
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına önümüzdeki hafta teslim etmek üzere suç duyurumuzu hazırladık,

İZMİR  CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA                                            

Temiz İzmir Derneğine gelen ihbarın değerlendirilmesi için;

İzmir ili Güzelbahçe ilçesi Yaka Mahallesi 1992 Ada 40 nolu parseli tarım alanında kalmakta 1 adet 2 katlı mevcut bina bulunmakta bu durum 11.07.2018 ve 16 03 2019 tarihli uydu görüntüleri ile de bellidir.
 
Ancak aynı parselde 17.05.2019 ve 19.09.2019 tarihli uydu görüntülerinde daire içine alınmış olarak gözüken ikinci bir iki katlı bina Kaçak olarak yapılmıştır.

İmar Barış'ı 31 12 2017 tarihinden önce yapılmış binaları kapsamakta ve imar barışından Yapı kayıt belgesi  e-devlet üzerinden Temmuz 2019 tarihine kadar devam ettiği için parselde 2019 yılında ilave olarak Kaçak yapılan iki katlı bina için devlete , e - devlet üzerinden yalan beyanda bulunarak usulsüz olarak alınan Yapı Kayıt belgesine göre elektrik su ve benzeri hizmetleri bağlanmıştır.

Belediye başkanının villasının 200 metre ilerisinde 2019 yerel seçiminden hemen sonra belediye  başkanın akrabası tarafından belediyedeki Mali hizmetleri müdürü oğlu için yaptırdığı minibüsüyle başkanı yerel seçim çalışmasında  gezdirdiği için mi belediyenin imar müdürü ve Zabıta Müdürü imar Kanunu'na göre görevlerini yapmadıklarından bu kişiler kanuna hile ile 2019 yılında Kaçak olarak yaptıkları iki katlı bina için e devlet üzerinden DEVLETE  yalan beyanda bulunarak usulsüz olarak Yapı kayıt belgesi almışlardır . 
Temiz İzmir Derneğine gelen şikayet konuları;  .
 
1- Bahse konu 2019 yılında Kaçak olarak yapılan e devlet üzerinden yalan beyanla usulsüz olarak alınmış Yapı kayıt belgesinin Çevre ve Şehircilik müdürlüğünce iptal edilmesi 

2- e-devlet üzerinden yalan beyan ile Yapı kayıt belgesi alan kişinin TCK nın ilgili maddelerine göre cezalandırılması

3-Yapı kayıt belgesinin iptali sonucu bu bina ile ilgili imar kanunu hükümlerine göre işlem yapılması

4- Kaçak bina yapanlar için imar kirliliğinden cezalandırılması

5- Elektrik ve suyunun kesilmesi ve Kaçak binanın yıktırılması

6-Kaçak olarak yapılarak usulsüzce Yapı kayıt belgesi alınan bina inşaatının belediye başkanının akrabası tarafından villasının 200 metre ilerisinde yapılmasını bilmemesi mümkün değildir. Bu kaçak  inşaat ile ilgili yasal görevlerini yapmayarak bu kaçak binaya usulsüzce yapı kayıt belgesi almasına imkan sağlayan  görevlerini kötüye kullanan belediye başkanı, imar müdüru , ruhsat müdürü ve zabıta müdürünün Türk Ceza Kanunu hükümlerince cezalandırılmaları talebimizdir.
 
Temiz İzmir Derneği Başkanı
 
Nivent Kurtuluş
 


Kaynak: